Maxime Martin a túra- és sportautózás egyik de facto királya, önéletrajzában olyan jól csengő statisztikák szerepelnek, mint DTM-futamgyőzelem, Le Mans-i összetett hetedik pozíció vagy a 2016-os Spa 24 órás verseny megnyerése. A BMW gyári pilótájának idei DTM-szezonja kissé nehézkesebben indult, mint az eddigiek; amikor vasárnap reggel beszélgettünk vele, öt futamból már két DNF-je volt (az eddigi maximum szezononként egy volt), vasárnap délután azonban az utolsó sorból rajtolva megszerezte első idei dobogóját René Rast és Mattias Ekström mögött. Hölgyeim és uraim, Maxime Martin.
Sajnos tegnap [szombaton] nem volt valami jó futamod. Szerinted ma több esélyed lesz ezzel a BMW-vel, tekintve, hogy az Audik tempója kiemelkedően jó?
Igen, az Audi kétségtelenül nagyon erős. A tegnapi versenyt követően nálunk csökkentettek kicsit a súlyon, ami valamennyire azért segíteni fog. Jobbak az esélyeink, de szerintem még mindig van náluk egy nyilvánvalóbb előny. Természetesen nem adjuk fel, nyomjuk majd, hogy megpróbáljuk a lehető legjobbat kihozni magunkból. A tegnapi napból rengeteget tanultunk az autó viselkedését és a javulási lehetőségeket illetően, szóval majd meglátjuk, mi lesz ma.
Mi a titok nyitja az Audi remek versenytempójához?
Hogy őszinte legyek, nem is tudom, hogy van-e valami titok a háttérben. Az biztos, hogy sokkal jobban kezelik a gumikat, mint a BMW vagy a Mercedes, ez egyértelműen látszik, de ha van is valami titok, sajnos én nem tudom! Szerintem a gumikezelési képességeik a kulcs, illetve úgy fest, hogy az egykörös tempójuk is nagyon jó, különösen itt Budapesten, ahol tegnap az első öt helyet ők szerezték meg az időmérőn. Sajnos fogalmam sincs, van-e valami titkuk vagy hogy honnan húzzák elő ezt a teljesítményt.
Idénre megtiltották, hogy a csapat rádión üzenhessen a versenyzőknek.
Igen. Versenyzőként te beszélhetsz a csapatnak, ők azonban nem válaszolhatnak neked; nem adhatnak semmiféle instrukciót, kivéve ha a boxutcában vagy (biztonsági okok miatt), valamint a safety car mögött kaphatsz némi információt. De ezen kívül semmi mást nem mondhatnak.
Áttérve a GT-versenyzésre: tavaly megnyerted a Spa 24 órást. Idén meglesz a címvédés?
Ez a tervünk legalábbis! Tavaly nagyon nehéz versenyünk volt. Egy 24 órás versenyen azonban rengeteg paraméternek együtt kell lennie, hogy egyáltalán a futam végéig eljuss, ami már önmagában hatalmas kihívás. A győzelemhez emellett még tempó és jó autó is szükséges, illetve szerintem az sem árt, ha van egy kis szerencséd is. Tavaly nekünk kijutott belőle, idén nem tudom, sikerül-e ismételnünk, de mindent megpróbálunk.
Még négy győzelemre szükséged van ahhoz, hogy te legyél a család legjobbja! [Jean-Michel Martin, Maxime apja négyszer nyerte meg a legendás belga versenyt – a szerk.]
Ez így igaz! *nevet* Egyelőre nekem van otthon a legkevesebb, így nagyon igyekezni fogok, hogy ne én legyen a családban az utolsó!
Egyéb Blancpain-versenyek is tervben vannak?
Jövő hétvégén a Paul Ricard-on leszek az 1000 km-es versenyen, ami Spa mellett a legjobb verseny a naptárban – egyelőre ez a terv.
A BMW jövőre visszatér a WEC-be. Te is tagja leszel a pilótafelállásnak?
Még kicsit korán van ahhoz, hogy erről bármit tudjak. A főprojektem jelenleg ténylegesen a DTM. Természetesen ez egy nagy beruházás a BMW részéről, aminek örülök. Le Mans mindig jól mutat, én is már háromszor részt vettem rajta, és szeretnék ismét a részese lenni, de végső soron itt van nekem a DTM, amire jelenleg koncentrálok, és egyelőre arra leszek kíváncsi, itt mi történik. Még korai ezen spekulálni.
Vezetési stílus szempontjából mi a legfőbb különbség egy DTM-szerű rövid verseny és egy hosszútávú futam között?
Teljesen más tészta a kettő. [Endurance-ban] minden az autó megosztásáról és a kompromisszumokról szól az ülések, a beállítások és minden egyéb terén, elvégre itt három versenyzőt kell kiszolgálni, nem csak magadat. Vezetési stílus terén is vannak különbségek: egy 55-perces versenyen, amikor te egyedül vagy az autóban és minden (vagy legalábbis sok minden) már az időmérőn eldőlt, már az első körökben támadnod kell, míg egy 24 óráson semmi sem dől el az első kanyarban. Eltérő hozzáállással kell kezelni a dolgokat, de mostanra már mindkettőt megszoktam, mert sokat versenyeztem itt és ott is. Átállás, megszokás és hozzáállás kérdése az egész, de azt sem szabad elfelejteni, hogyan és mikor támadsz és mennyi kockázatot vállalsz. Persze, egy 24 óráson sem lazsálsz és a határon autózol, de azt mindig észben kell tartani, hogy 24 órát kell teljesítened, végig kell bírnod és az autót is olyan állapotban kell átadnod, ahogyan te megkaptad – végeredményben minden a csapatmunkán múlik. Teljesen más szellemiség uralkodik itt, mint a DTM-ben.
Ha ennyire radikálisan különbözik a kettő, akkor lehetséges egyáltalán a például DTM-ben felszedett képességeket felhasználni egy hosszútávú versenyen, vagy egyáltalán semmi közös pont nincs a kettő között?
Fel lehet használni. A DTM-ben olyan magas a színvonal és olyan szoros a mezőny, hogy kénytelen vagy mindig a határon autózni, ami pedig hasznos lehet egy 24 óráson, amikor hátulról kell visszakapaszkodnod, ki kell építened egy előnyt, vagy bármi ilyesmi. Már hozzá vagy szokva, hogy a határon autózz, mert erre van szükség a DTM-ben. Azonban nekem szerintem a hosszútávú versenyzés többet segített a DTM-ben, olyan szempontból, hogy megpróbálok nem összeütközni másokkal és befejezem a versenyeket. Az elmúlt négy év alatt rengeteg versenyt fejeztem be – habár idén már két DNF-em van, de ez abszolút rekord négy év alatt –, és úgy hiszem, ezt a GT- és hosszútávú versenyzés világából hoztam magammal, ahol mindig a versenyek befejezése és a kontaktok elkerülése a célom. Vannak közös pontok a kettő között, de általánosságban véve mindkettő külön műfaj.
A Martin által említett Paul Ricard-i 1000 km-es versenyt érdemes lesz majd nézni, minden évben remek futamoknak lehetünk szemtanúi. A verseny szombaton este hatkor rajtol, hossza pedig megegyezik egy standard WEC-fordulóéval (azaz hat óra), az éjfélig tartó viadalon tehát nappali, szürkületi és éjszakai körülményekkel is meg kell birkózniuk a GT-autóknak és pilótáiknak. Aki még mindig másnapos Le Mans után, feltétlen vessen rá egy pillantást.