Amint az a HUMDA hétfői sajtóeseményén kiderült, az állami és nem mellesleg komoly szakmai segítséggel zajló programban a felmérések már zajlanak. Ezek elvégzése után kaphatnak majd közelebbi és részletesebb képet a tehetségekről Michelisz Norberték.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter nem olyan régen célként fogalmazott meg egy igencsak ambiciózus elképzelést. Ennek lényege, hogy néhány éven belül MotoGP-, F1-, vagy más világbajnoki sorozatban versenyző honfitársunk legyen. A minisztériumtól majd a támogatás érkezik, a felmérésekért és a szakmai felkészítésért pedig a Fit4Race felel.
Michelisz Norbertet a sajtótájékoztató után külön is kérdeztük, az ő szerepéről a HUMDA tehetséggondozójában, a kiválasztás metodikájáról, az állami támogatás lehető leghatékonyabb felhasználásáról és még sok minden másról.
„Óriási különbség ez ahhoz képest, amikor az én karrierem indult” – hasonlította össze a mostani lehetőséget saját karrierje kezdetével a WTCR magyar sztárja. „Mindenkinek óriási hálával tartozom, aki segít abban, hogy ez adott legyen. Elmondtam a sajtótájékoztató közben is, hogy rettentő sok olyan tehetséges fiatal van, aki anyagi okok miatt nem tud kiteljesedni. Az, hogy erre most nagyobb számban lesz lehetőségük, nekem nagyon jó érzés. Az én pályafutásom is hajszálon múlott, hogy akár el se induljon. Nagyon-nagyon szerencsés voltam és ezt valószínűleg elég kevesen tudják.”
Egyre inkább fix kereteket ölt Michelisz szerepe a HUMDA-ban. „A konkrét feladatom az ennek a rendszernek a felügyelete. Lehetőleg a rendszeren belül az autósportos vonalat, amennyire tudom szakmailag. Egyelőre nem arról van szó, hogy az itteni tehetséges fiataloknak további iránymutatást nyújtok. Abban segítek, hogy egy olyan rendszer jöjjön létre, ami nem igényel plusz emberi impulzust. Egy rendszer, ami a végén mondjuk kiad három nevet, és ez biztosan a három legjobb név a rendszerben. Persze aztán majd őket is támogatni kell. Azt mondjuk nem gondolom, hogy a Forma-1-be vezető pályafutásban hatékonyan tudnék segíteni. El lehet kezdeni itt a kiválasztással. Aztán viszont nagyon fiatalon, tizenéves korban kelleni fog a háttér külföldi szakemberektől. Ezt az utat nagyon kevesen ismerik Magyarországon.”
Tavasszal jön a következő lépés. „Bízom abban, hogy ezzel és a pályateszttel tavasszal a kettőből együtt tényleg a legjobbak kerülnek ki. Ők aztán anyagi és szakmai támogatást kaphatnak a pályafutásuk folytatásához.”
Michelisz rettentő optimista. „Egyáltalán nem gondolom ördögtől valónak azt a gondolatot, hogy 10 éven belül Magyarországnak Forma-1-es versenyzője legyen. Sokan megmosolyogták ezt a dátumot a korábbi alkalmakkor… Viszont a legutolsó pillanatban vagyunk az ehhez szükséges szakmai alap lefektetéséhez. Itt jellemzően a megfelelő anyagi és családi háttérrel rendelkezők űzik az autó-motorsportokat. És akkor hányan vannak, akik nem tudják űzni, de tehetségesek lennének. Ezen gondolat alapján kicsi eséllyel versenyez jelenleg a legjobb ösztönös tehetség a pályákon. A valószínűbb forgatókönyv szerint épp valami mást csinál.”
Bőven benne a karrierjében Michelisznek logisztikailag is szép vállalás ez a mentori-felügyelői feladat a tehetséggondozásban. „Én még mindig versenyzőként tekintek magamra. De nagyon megtisztelő volt a felkérés. Szívesen mondtam igent, mert felelősséget érzek azokért a versenyzőkért, akik hasonló cipőben járnak, mint például én is. Nehéz viszont, mert hétvégén például versenyem volt. Hajnalban értem haza, délelőtt megcsináltuk az előkészületeket… Hamarosan megyek is tovább, van két kislányom, van magánéletem… Mivel viszont szívesen vállaltam a feladatot, igyekszem időt szorítani rá. Igyekszem segíteni. Amíg igényt tartanak rám, amíg szakmailag tudok segíteni. Szívesen vagyok itt és szívesen tanulok.”
Ami Michelisz lehet a feltörekvő fiataloknak, az volt a hamarosan visszavonuló Gabriele Tarquini Michelisznek. „Mindenképp ilyen figura tudott lenni számomra. Azt mondjuk nem tudom, hogy akart-e… Nagyon-nagyon sokat tanultam tőle. Nekem ő volt a legfontosabb kapcsolatom a túraautó-világkupa mezőnyében. Szinte baráti kapcsolat alakult ki közöttünk, nagyon sok mindent meg tudtunk beszélni egymással. Sokat segítettük egymást a pályán is és nagyon sokat köszönhetek neki. Ha ő nem lett volna, nem biztos, hogy ezt a pályát járom be.”