„Minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő” – tartja a mondás. Közhelyesnek tűnhet, de van benne igazság. Ez sok esetben bebizonyosodott az F1-es versenyzők kapcsán is, a történelem során.
Nőnap alkalmából most nem a jelenlegi versenyzők barátnőiről és feleségeiről ejtünk szót, hanem a múlt versenyzőinek támaszairól.
Mindig is megszokott volt, hogy a versenyzőket elkísérte a párjuk a versenyekre, és régen is gyakori volt, hogy az F1-es sztárok modell barátnőt választottak maguknak. Azonban míg manapság a versenyzők partnerei inkább „csak” mentális támogatást adnak párjuknak a helyszínen – nem mintha az nem lenne fontos -, addig korábban ők is kivették a részüket a versenyhétvégéből, és a csapat, a versenyző számára hasznos tevékenységet folytattak a helyszínen. A digitális kor előtt gyakran lehetett látni, hogy a barátnők/feleségek a boxban ültek egy stopperrel és egy füzettel, és bőszen jegyzeteltek.
A teljesség igénye nélkül emelek ki pár nagyszerű nőt a Forma-1 történetéből.
Helen Stewart
Helen Jackie Stewart gyerekkori szerelme, 1962-ben aztán összeházasodtak. Mrs. Stewart valóságos a stopperóra volt, borotvaéles elme, amely Jackie minden egyes körét ezredmásodpercre pontosan, rendíthetetlen pontossággal rögzítette. Egy interjúban korábban elárulta, hogy egyébiránt sosem szerette a versenyzést, mindig aggódott, amikor Jackie a pályára lépett, de imádta az embereket és a barátokat, akiket Jackie F1-es pályafutása során szerzett.
Két gyermekük született, Paul, aki apja nyomdokaiba lépve az autósportban helyezkedett el, és Mark, aki film- és televíziós producerként épített karriert.
Helen és Jackie Stewart kapcsolata igazi megható szerelmi történet, hiszen míg annak idején az éleseszű nő segítette mindenben férjét, addig ma Sir Jackie hordozza tenyerén mára sajnos demenciával küzdő feleségét, teljes odaadással.
Felesége betegsége kapcsán Sir Jackie Stewart egy alapítványt is létrehozott „Race against dementia” néven, hogy a hasonló problémákkal küzdőknek is segíteni tudjon.
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Nina Rindt
Nina Lincoln 1943-ban született, a finn autóversenyző és teniszező Curt Lincoln lányaként. Svájcban tanult, emellett divatmodell lett, így az 1960-as években Párizsban, Londonban és New Yorkban dolgozott. 1967-ben ment feleségül a nagy tehetségként és a jövő bajnokaként számon tartott Jochen Rindthez.
A korszak sztárpárja voltak, az újságok társasági rovatai nagy érdeklődéssel követték életüket. A Genfi-tó partján éltek, 1968-ban pedig megszületett a lányuk, Natasa. Családi boldogságuk azonban sajnos nem tarthatott sokáig.
1970-ben, mindössze 28 évesen Jochen Monzában balesetet szenvedett. Nina a Lotus boxában várta, hogy férje még egyszer elhaladjon előtte a pályán, de ez már nem történt meg…
Rindt abban a szezonban halálos balesete előtt már elég futamot nyert ahhoz, hogy így is világbajnok legyen. Máig is ő a Forma-1 történetének egyetlen posztumusz bajnoka (reméljük ezt a „rekordot” nem fogja senki beállítani). Nina vette át a díjat a nevében, Jochen nagy barátjától, Jackie Stewarttól.
A néhai Rindtnek azóta már unokája is van, Natasa lányát Sofiának hívják.
Barbro Peterson
Barbro Edwardsson 1969 tavaszán találkozott Ronnie Petersonnal egy táncklubban, a svédországi Örebroban. Egy év múlva a pár összeköltözött Londonban. Ronnie a Lotus csapat versenyzője volt, Barbro pedig az ő hivatalos „időmérője” lett.
1978-ban, az Olasz Nagydíjon Peterson Lotus 72-ese nekicsapódott a korlátoknak, majd kigyulladt, és visszapattant a pálya közepére. A versenyző az égő roncsban rekedt, de Huntnak, Regazzoninak és Depaillernek sikerült kiszabadítania, mielőtt komolyabb égési sérüléseket szenvedett volna. Petersont a niguardai kórházba szállították, ahol állapota az éjszaka folyamán rosszabbodott, és másnap reggel meghalt.
Barbro nem tudta túltenni magát párja korai halálán, 1987 decemberében öngyilkos lett.
Marlene Lauda
Talán Marlene Knaus egykori osztrák modell az, akit a fiatal F1-es rajongók is minden bizonnyal jól ismernek. Ha másként nem is, a Rush (Hajsza a győzelemért) című mozifilmből, mely James Hunt és Niki Lauda 1976-os szezonját dolgozza fel, így Marlene karakterét, Lauda feleségét is megismerhette a közönség, még ha „csak” egy színésznő (Alexandra Maria Lara) által is.
Marlene az 1960-as években kezdte modellkarrierjét. Idővel népszerűvé is vált, aminek köszönhetően számos híres márka kereste fel képességeiért. Az „it-girl”-ként* tekintettel rá jellegzetes frizurája és kifogástalan divatérzéke miatt. Számos magazin címlapján szerepelt, és nagyon aktívan tevékenykedett a divatiparban, majd később tervezőként dolgozott, és társasági emberré vált.
*it-girl: A kifejezést olyan fiatal nőkre használják, akik nem csak csinosak és szexuálisan vonzók, hanem intellektusuk, személyiségük is nagyon megnyerő.
Marlene 1975-ben ismerkedett meg Nikivel egy vacsorapartin, amelyet a nő akkori partnere adott a házában. Néhány hónapos randizás után, egy évvel később Laudával összeházasodtak. A kor egyik legjelentősebb celebpárjának számítottak.
Marlene állítólag elájult, amikor meglátta férje égési sérüléseit a ’76-os Német Nagydíjon elszenvedett, majdnem halálos balesete után. Az első sokk után azonban minden erejével azon volt, hogy segítse férje felépülését és nem ismert lehetetlent.
Két közös gyermekük született, Mathias és Lucas. Végül 15 év boldog házasság után 1991-ben elváltak. Lauda újranősült, légitársasága egyik légiutas-kísérőjét, Birgit Wetzingert vette feleségül, akitől ikerpár gyermekei születtek.
Lauda 2019 május 20-án hunyt el.
Úgy tudni, Marlene soha nem házasodott újra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Suzy Hunt
A Rush miatt valószínűleg Suzy Miller nevét is ismerik az F1-rajongók, mivel ő volt James Hunt felesége.
Suzy Dél-Rodéziában (ma Zimbabwe) nőtt fel szüleivel, ikertestvérével és bátyjával. Huszonnégy éves korára sikeres divatmodell volt Nagy-Britanniában.
1974-ben Spanyolországban találkozott Hunttal, aki pár héttel később megkérte a kezét, és még abban az évben összeházasodtak. A Kensingtonban tartott esküvőt az „év társasági esküvőjének” tartották, és kettejüket „a sportvilág egyik legboldogabb házaspárjának” tartották. Hunt azonban gyakran hűtlen volt, és a házasságuk is megfeneklett.
1975 decemberében Suzy Gstaadban találkozott Richard Burtonnel, aki meghívta őt, hogy térjen vissza vele New Yorkba. Kapcsolatuk gyorsan alakult, és Burton elhagyta Elizabeth Taylort, majd állítólag egymillió dollárt fizetett Huntnak azért, felesége el tudjon tőle válni.
Suzy azt állította, hogy eleinte részben azért kezdett kapcsolatba Burtonnel, hogy féltékennyé tehesse Huntot. 1976 júniusában Suzy Haitin elvált Jamestől.
Később Burtontől is elvált, és hozzáment Jack Cawood amerikai milliárdoshoz.
Ez utáni életéről nem tudni sokat. A Rushban őt alakító Olivia Wilde annyit árult el a közönségnek pár éve, hogy Suzy él és virul, és Ibizán él.
A múltban tehát nem volt olyan nyugodt életük a versenyzők feleségeinek, mint amilyen manapság lehet. Hiszen bár nyilvánvalóan jól éltek és hírességnek számítottak, sokkal inkább a levegőben lógott a veszély, mint manapság. Sosem tudhatták, hogy a férjük élve befejezi-e az adott versenyt. Nem kérdéses hát, hogy bátorság kellett ahhoz is, hogy egy F1-es versenyző partnerei legyenek. Ahogy az sem kérdés, hogy a fent említett nők mindegyike meghatározó volt a sportban, és nagyban hozzájárultak férjeik sikereihez.