back to top
KezdőlapExtraKönyvajánló: Wéber Gábor új könyve, a Forma-1 elmúlt 20 évéről

Könyvajánló: Wéber Gábor új könyve, a Forma-1 elmúlt 20 évéről

-

A tavalyi karácsonyi könyvpiac legnagyobb sikere Kimi Räikkönen biográfiája volt az autósport rajongóknak, idén ez minden jel szerint Wéber Gáboré lesz. Nem először vág bele ilyen projektbe a jelenkor Forma-1-es hangja, hiszen 9 éve volt már egy szakkönyve, az „Autóverseny – Szakszótár és értelmező szótár – Angol-Magyar / Magyar-Angol„. Ahogy már akkor is, a szándéka egyértelmű volt a szerzőnek. Amit látsz élőben, vagy a televízión keresztül, azt ugyan értsd is már. Nincs ezzel másképp a „Forma-1 a 21. században” sem, mondható némileg folytatásnak is. Valójában pedig a királykategória elmúlt 20 évének a történéseit segít jobban megértetni ez a könyv, többféle perspektívából is.

Jöttek ugyan még ki az elmúlt negyedévben magyar nyelven autósportos könyvek, akár Forma-1-ről is, részben vagy egészben. Egyiket sem ajánlom, a Gabién kívül. Azt is elmondom, hogy miért. Eleve, egy mai fiatal esetében csoda az, ha könyvet fog a kezébe, mert hát, menőnek nem menő. Lehet, hogy akár a nagyszülők is kicsit félve teszik a karácsonyfa alá, mert már ők sem szeretnének maradinak tűnni. Tegyük fel, az olvasás szeretetével és a formátummal sincs gond, és nyilván az ajándékozottat is érdekli a száguldó cirkusz, vagy a versenyzők életrajza. A mostani könyvpiac választékának a jó részében azonban csalódni fog. Sajnos, javarészt fércművekről beszélhetünk, akár konkrétan internetről összelopkodott tartalommal. Ugyanakkor ma már neves autósportos magyar íróktól se várja el senki, hogy valóban és alaposan utánanéz dolgoknak, és önállóan előad valamit a témakörben…

Ilyen szempontból ugyanott tartunk, mint a 80-as években a „Forma 1 Mindentudó” vagy a „Forma-1 Magyarországon” könyvek esetében. Jó, hogy voltak, de összeollózottak voltak javarészt, és hemzsegtek a hibáktól. Világosan emlékszem, hogy kisgyerekként mekkora élmény volt eleve az, hogy megkaptam őket, majd pár évvel később, hogy folyamatosan javítgattam őket. Azért is érthetetlen ez a folyamat, mert ma már interneten játszi könnyedséggel hozzáférhetünk hiteles adatokhoz. Akár a hőskorból is, a pre-internet korszakból. Mégis megengedik sokan azt a pofátlanságot maguknak, hogy félretájékoztassák az olvasót, az igénytelenségük, slendriánságuk okán, vagy csak mert a kiadójuk meghajtotta őket, mint Singer a varrógépet, hogy kiadhassanak valamit a karácsonyi könyvpiacra. Mert sajnos, hiába jóindulatú és lelkes a nagyszülő, hogy ő csak jót akart, mégis pokolian rossz könyvet ad adott esetben az unoka kezébe…

A „Forma-1 a 21. században” esetében azonban erről szó sincs. Szerencsére Gábor komolyan veszi a feladatát, nem csak a tévében, a közösségi médiában, hanem ezen művében is. Kellő alapossággal tér ki a dolgokra az F1 világából, ráadásul fogyaszthatóan.

A Forma-1 rajongó közönség olyan, hogy szeret kardozni a legapróbb dolgon is, legyen szó csapatról vagy pilótáról, és bizony olykor el lehet tévedni az információrengetegben. Ilyenkor jönnek a források, és erre a könyvre bátran lehet hivatkozni. Nem hibátlan, mert sajnos itt is vannak bőven elütések, volt némi kapkodás. A jó hír az, hogy a mű már utánnyomásnál jár, így könnyen olyan példányt kaphatunk/vásárolhatunk, amely már javítva lett.

Merre is kalauzolja Darth Wéber a Forma-1 tudásának az erejét használni kínáló padawanjait? Belemélyed az elmúlt 20 év szabályváltozásaiba úgy, hogy még nem fekszi meg a gyomrunkat. Elég pontosan képbe kerülünk, hogy egy mai Forma-1-es autó nagyjából miképp épül fel, részletesen kitérve a főbb elemekre. Megismerkedhetünk a tettek színhelyeivel is, a versenypályákkal, azonban csak szűkítvén a 2019/2020-as szezonokra. Betekintést nyerhetünk abba, hogy mégis milyen pénzből zajlik ez a világméretű buli. Megtudhatjuk, hogy mi a menete pontosan egy átlag Forma-1-es hétvégének.

Megismerhetjük természetesen az örök vitatémát nyújtó csapatokat és versenyzőket is, szintén jó szűkre szabva. Érthető, hogy itt szűkre lett szabva a tartalom, ahogy szokta Adrian Newey is a kasznit a motor köré, mert ha mindenkit bemutat, akkor lexikonsorozatról kellene beszélnünk. Végül, de nem utolsósorban a királykategóriában dolgozó magyarok is kaptak egy külön fejezetet, ami kifejezetten örömteli, és hiteles is lett. Talán egyedül itt volt némi hiányérzetem, mert lettek volna még alanyok, akik megszólalhattak volna, a Forma-1 más szakterületéről is, ahol élik a pörgős mindennapjaikat. Persze lehet, hogy ezzel most lelőttem a poént, mert ez már egy újabb könyvben lenne keresendő…

Mindent egybevéve, még a bosszantó elírások ellenére is az utóbbi évek egyik legjobb magyar nyelven íródott könyvéről beszélhetünk, olyasvalakitől aki legalább személyesen is járt már a paddockban, és érti is, hogy mi zajlik ott, sőt kicsit a függöny mögé is mer nézni pont annyira, hogy az ne fájjon senkinek. Mindezt pedig átadja, 254 oldalon, remek képanyaggal kiegészítve. Ráadásul most a -> szerző oldalán 20% kedvezménnyel <- is elérhető, így még a Jézuska pont időben meghozhatja.