Augusztus 25-26-án Misanóban a megszokott hat helyett hét BMW M4 lesz a DTM-rajtrácson, a plusz autót pedig nem más fogja vezetni, mint Alex Zanardi. Az 51 éves olasz versenyző és háromszoros paralimpiai bajnok akklimatizálódásképpen ellátogatott a DTM hungaroringi fordulójára, ahol elárulta, először viccnek hitte a BMW ajánlatát. Amikor azonban megbizonyosodott róla, hogy Jens Marquardt, a bajor márka csapatfőnöke komolyan beszél, nem volt szükség sok győzködésre.
„Egy pénteki napon hívtam fel Alexet” – mesélte Marquardt. „Mondtam neki, hogy nyugodtan gondolja át az egészet, itt van az egész hétvége, és majd hétfőn újra beszélünk. Alig tíz perccel azután, hogy ezt elmondtam, Alex már mindenbe beleegyezett!”
Zanardit mindig is vonzotta a DTM: a 2000-es évek eleje óta követi a szériát, így nem meglepő, hogy kapva kapott az alkalmon, hogy saját maga élesben is kipróbálhassa az M4-et, méghozzá hazai közönség előtt. A köztudottan lelkes olasz rajongók mellett természetesen az egész környezet támogatja és bátorítja Zanardit, egy top10-es eredmény azonban még így is hatalmas meglepetés lenne a hírhedten szoros mezőny tükrében. A szezon első fordulóján Hockenheimben az Audi már felhasználta az idei évre szóló vendégversenyzős „kuponját”, amikor a visszavonuló Mattias Ekströmöt egy búcsúhétvége erejéig beültették az RS5-be.* Hiába beszélünk a sportág egyik meghatározó alakjáról és korábbi DTM-es bajnokról, a téli tesztek kihagyása miatt Ekström képtelen volt felvenni a ritmust és mindkét futamon a mezőny hátsó traktusában kocogott.
Zanardi viszont nem csak puszta szórakozásként tekint a misanói hétvégére. Az olasz 2019 januárjában a vadonatúj BMW M8 volánja mögött rajthoz áll a Daytona 24 órás futamon, a DTM során szerzett tapasztalatok pedig segítségére lesznek az autó későbbi beállításai és felkészítése terén.
„A misanói versenyhétvége pont a parakerékpáros világbajnokság után lesz, ahol az időfutamban megpróbálom majd megvédeni a világbajnoki címem!” – mondta Zanardi. „Ez szerintem a futam szempontjából is hatalmas segítség, így a felkészülés inkább technikai jellegű lesz, mintsem fizikai: hogyan alakítsuk át úgy az autót, hogy az megfeleljen nekem, majd a tesztelés, valamint a mérnökökkel való kommunikáció is fontos. A többi versenyszériától merőben eltérő eszközöket és vezérlőket fogunk használni, így Misanót részben tanulási lehetőségként fogjuk fel Daytonára. Már teszteltünk egy átalakított BMW M6 GT-vel, és az ottani eredmények hatására döntöttünk úgy, hogy azt a bizonyos technikai irányt kell követnünk, amit. De rugalmasnak kell maradnunk, mert bármikor váratlan problémákba ütközhetünk, tekintve, hogy az autóm még tulajdonképpen nem létezik, csak most alakítják át a mérnökök.”
Sokaknak biztosan ismerősen cseng Billy Monger neve, aki Zanardiéhoz hasonló sérüléseket és következményeket szenvedett el egy brit F4-es futamon tavaly áprilisban. A fiatal brit azóta ismét versenyzik (jelenleg a brit F3-as bajnokságban), és mint kiderült, jó viszonyt ápol Zanardival.
„Billy az elejétől kezdve nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal tekintett az én történetemre, amiből inspirációt szeretett volna meríteni a saját életének helyrerázásához” – válaszolta Zanardi a Racingline.hu Mongerrel való kapcsolatát fejtegető kérdésére. „Számos alkalommal beszéltünk már telefonon, személyesen még nem találkoztunk. De a sikere végeredményben nem rajtam múlik. Örömmel látom, hogy kíváncsi, hogy nem adja fel és folyton lehetőségek után kutat, és szerintem ez a helyes hozzáállás. Az eddigi beszélgetéseink alapján nekem úgy tűnik, a kissrác nagyon eltökélt, már-már makacs; biztos vagyok benne, hogy eléri a céljait.”
*Mindebből logikusan következik, hogy a szezon folyamán valamikor a Mercedes is benevez egy hetedik autót. Hogy mikor és legfőként kinek, azt még nem tudni, de akinek van bármiféle ötlete, nyugodtan írja meg kommentben a Facebook-poszt alá!