Nemcsak a pályán és a pontversenyben látottak miatt, hanem statisztikai szempontból is egészen rendkívüli volt a 2024-es Forma-1-es szezon. Számos olyan rekord, eredmény született, amelyekre még soha, vagy csak évtizedekkel ezelőtt volt példa a világbajnokságban. Két csapattal is remeklő újonc, kizárás futam közben, 13 győztes a rajtrácson és még sok-sok érdekesség az alábbi számmisztikai összefoglalónkban.
Az év még úgy indult, hogy Max Verstappen 7-es győzelmi sorozatban járt, s csak három továbbira volt szüksége ahhoz, hogy ismét elérje a 10-es rekordot, amit nem is olyan régen, tavaly Monzában ő maga állított be. Csak a Red Bull szingapúri gyengélkedése szólt bele, hogy ne egy még elképesztőbb győzelmi sorozatban tartson a holland. És bár most is domináns formában kezdte a szezont, végül Ausztráliában, azon a futamon, ahol ismét megszerezhette volna zsinórban 10. győzelmét, kiesett. De azért így is volt egy olyan sorozata, amelyben 20-ból 19-et megnyert. Észbontó.
Egy másik nagy, és igen régóta fennálló sorozatot viszont beállított a holland: Imolában megszerezte sorozatban nyolcadik rajtelsőségét, ezzel beérte Ayrton Sennát, aki eddig egyedüliként volt képes ilyen menetelésre az 1988-as Spanyol és az 1989-es USA Nagydíj között. A rekorddöntés viszont nem sikerült, Monacóban nem lett meg az újabb pole.
Azok után, hogy 1977 óta először egyetlen új versenyző sem debütált a szezonnyitón, egy futammal később, Szaúd-Arábiában Oliver Bearman a Ferrarinál teljesíthette első F1-es versenyét, ilyenre pedig nem vállalkozott a csapat Arturo Merzario 1972-es bemutatkozása óta. Bearman lett az F1 történetének harmadik legfiatalabb pilótája, és Eddie Irvine 1999-es szereplése óta az első brit a Ferrarinál. Továbbá Dzsiddában a 2000-es Japán Nagydíj óta először végzett négy brit pilóta is az első 10 között, s az 1968-as Francia Nagydíj óta volt először négy brit pilóta is pontszerző.
Bearman lett az első az F1 történetében, aki egy mezőnyben versenyezhetett azzal a pilótával, aki a világbajnok volt a születési évében: 2005-ről és Fernando Alonsóról van szó.
A brit ifjonc később a Haasszal is rajthoz állhatott, amikor Kevin Magnussent eltiltották (az első eltiltott 2012 óta), s ott a 10. helyen ért célba. Ezzel is különleges tettet vitt véghez: ő lett az első Gijs van Lennep óta, aki első két F1-es futamát két különböző csapattal teljesítve egyaránt az első tíz között zárt: a holland ezen két versenye még 1971-ben és 1973-ban történt. De előtte is csak maroknyi pilóta volt képes hasonlóra, köztük Roger Penske-vel és Phil Hill-lel.
A vakbélműtétből visszatérő Carlos Sainz nyerte az Ausztrál Nagydíjat, így ő lett az első Gerhard Berger 1997-es Német Nagydíjon aratott győzelme óta, aki úgy ünnepelhetett egy futamon a dobogó tetején, hogy az azt megelőző versenyen nem volt ott a mezőnyben. Minden ilyen esetet külön is összegyűjtöttünk alábbi cikkünkben.
Az eltiltott Schumachertől a túl lassú Piquet-ig – versenyzők, akik győzelemmel tértek vissza
Furcsa belegondolni, de a szezont még azzal kezdtük, hogy Lando Norris a győzelem nélkül szerzett legtöbb dobogó rekordjáért megelőzte Nick Heidfeldet, amikor Melbourne-ben még nyeretlen pilótaként 14. alkalommal pódiumra állt. Végül azonban visszaszállt ez a rekord a németre, amikor Miamiban végül Norris is feliratkozott a győztesek sorába. 15 dobogós hely után lett meg az első győzelme, akárcsak Patrick Depailler-nek, Jean Alesinek, Mika Häkkinennek és Eddie Irvine-nak – ennél több pódiumot még senkinek nem kellett megélnie első győzelméig.
A Miami Nagydíjon a sprintversenyes hétvégének köszönhetően előállhatott az, hogy nem a futam győztese szerezte a hétvégén a legtöbb pontot. Ez nem teljesen példátlan, de csak összesen csak háromszor történt meg az 50-es években, amikor még engedélyezett volt a pilótacsere az autókban, és ilyenkor a győztesek osztoztak a pontokon is. Legutóbb az 1957-es Brit Nagydíjon szerzett több pontot a futamon második helyen célba érő pilóta, mint bárki más.
A Kanadai Nagydíj időmérőjén George Russell és Max Verstappen ezredre azonos idővel futották meg a leggyorsabb kört, így ez lett az első holtversenyes pole-pozíció az 1997-es Európa Nagydíj óta, amikor hárman is azonos idővel zártak az élen. Összességében már a 17. alkalommal történt meg, hogy legalább ketten azonos idővel végeztek az első helyen egy időmérőn, de a jerezi az egyetlen olyan másik eset, amikor három tizedesjegyig mérték az időt, az összes többi még a sport hőskorában történt.
Lewis Hamilton leghosszabb, két és fél éves nyeretlenségi sorozatát megszakítva visszatért a dobogó tetejére a Brit Nagydíjon. Ez már a kilencedik győzelme volt Silverstone-ban, így ő lett az első az F1 történetében, aki egyazon pályán ennyiszer nyert. Hamiltonnak 17 év és 27 nap telt el első és akkori győzelme között, ezzel szintén élére ugrott a vonatkozó listának, megelőzve a 15 és fél éves intervallumot átölelő Räikkönent. A brit 344. F1-es futamán ünnepelt győzelemmel, karrierje ilyen késői szakaszában ez még senkinek nem sikerült (bár már csak Alonsónak és Räikkönennek volt ennél több nagydíjrajtja ezen a ponton). Hamilton később Spában ismét győzött, tovább nyújtva ez a két tartóssági rekordot.
Hamilton távozik, de az autó színében mégis ott marad a Mercedesnél
Oscar Piastri lett a Magyar Nagydíjak hatodik újonc győztese, ennek köszönhetően pedig a következő öt versenyen 13 futamgyőztes pilóta volt ott a mezőnyben. Spát megelőzően utoljára az 1980-as, imolai Olasz Nagydíj rajtrácsára állt fel 13 futamgyőztes, ez 774 versennyel és közel 44 évvel korábban történt. Olyanra pedig, hogy ennél is több győztese legyen a mezőnynek, csupán tíz Forma-1-es futamon volt példa a történelemben, szintén ebben az időszakban, 1977 és 1980 között.
Piastri győzelme révén a McLarennel megtörtént az, amire legutóbb 2001-ben a Williamsnél volt példa Ralf Schumacherrel és Juan Pablo Montoyával: mindkét versenyzőjük egyazon évben szerezte meg első futamgyőzelmét. Sőt, ez az együttállás olyannyira ritka, hogy tulajdonképpen egyedül a McLaren a Williams említett esete értelmezhető a Forma-1 jelenleg ismert keretei között. Ezt megelőzően 1961-ben történt meg, hogy a Ferrarival Wolfgang von Trips és Giancarlo Baghetti is első győzelmét szerezze, de egyrészt abban az évben heten is versenyeztek Ferrarival, másrészt Baghetti egy ügyfélcsapat pilótája volt.
Ezt követően Spában és Zandvoortban az első tíz célba érkező versenyző mindegyike korábbi futamgyőztes volt: ezt megelőzően sohasem volt ilyenre példa az F1 történetében, most viszont két egymást követő futamon is megesett!
Charles Leclerc negyedik rajtelsőségét szerezte Bakuban, 2021 óta legyőzhetetlen az ottani időmérőkön, ám ennek dacára a futamot még egyszer sem tudta megnyerni. Egyetlen másik versenyző volt csak az F1 történetében, aki egy pályán négyszer állt a pole-ban, de győzni képtelen volt: Jim Clark Monacóban.
Szingapúrban Daniel Ricciardo, Abu-Dzabiban pedig Kevin Magnussen is valószínűleg utolsó F1-es versenyét futotta, s közös bennük, hogy mindketten a futam leggyorsabb körét is jegyezték ezen a napon. Korábban csak Mark Webber, Jim Clark, Ritchie Ginther és Onofre Marimon értek el leggyorsabb kört utolsó futamokon, így igazi kuriózum, hogy ez idén két pilótával is megtörtént – egyelőre feltételesen, amennyiben már nem térnek vissza.
Verstappen a 17. helyről nyert futamot Brazíliában, legutóbb 2005-ben Szuzukában Räikkönen tett így, ennél hátrébbról pedig csak három alkalommal sikerült bárkinek is az F1 történelmében győzni. A holland ezzel együtt már tíz különböző rajthelyről szerzett futamgyőzelmet, ami rekord.
Az Alpine interlagosi kettős dobogója révén az 1994-es Német Nagydíj óta először ünnepelhetett együtt a pódiumon két francia csapattárs. Akkor Olivier Panis és Éric Bernard a Ligier színeiben tehették meg ezt. De a hétvége még mindezeken felül is hozott zűrzavaros dolgokat: összesen hatodszor, 2019 óta először toltak el vasárnapra egy időmérőt rossz időjárás miatt, Nico Hülkenberg pedig 2007 óta az első lett, aki a verseny közben kapott kizárást.
Mivel a Las Vegas-i Nagydíjat helyi idő szerint szombaton rendezték, a behozhatatlan pontelőnyre szert tevő Verstappen elmondhatta magáról, hogy 2023-mal együtt immár másodszor avatták őt bajnokká egy szombati napon. Ilyen csak Nelson Piquet-vel történt korábban kétszer is.
Több nemzet is régen látott magasságokban tűnt fel a rajtrácson idén: Franco Colapinto a 8. helyről rajtolt Bakuban, ilyen előkelő helyre Carlos Reutemann 1982-es kiszállása óta argentin versenyző nem jutott. Interlagosban Liam Lawson az 5. helyről indult, ami a legjobb új-zélandi szereplés Chris Amon 1976-ban Anderstorpban szerzett 3. rajthelye óta. Yuki Tsunoda pedig szintén a brazil pályán a 3. pozícióban állt a rajtrácson, aminél csak két jobb japán eredmény volt a történelemben, ráadásul ő és Lawson ezen a hétvégén összehozták a faenzai csapat fennállásának második legjobb összesített időmérős eredményét (a 2008-as Olasz Nagydíj mögött).
Hét pilóta is legalább két győzelmet szerzett a szezon során, ilyenre pedig még soha nem volt példa az F1-ben. A Red Bull, a Ferrari, a McLaren és a Mercedes révén pedig négy csapat jegyzett legalább egy kettős győzelmet, ami csak 1960-ban fordult elő eddig. Persze mindkét rekordot segítette a minden korábbinál hosszabb, 24 futamos versenynaptár.
A McLaren végül 26 év várakozás után szerzett konstruktőri bajnoki címet, úgy, hogy mindössze a szezon futamainak 25%-át nyerte meg – ennél gyengébb győzelmi mutatója csak 1982-ben és 1977-ben volt az aktuális bajnokcsapatnak.
A Ferrarinak a szezonzáróra érkezve át kellett volna ugrania a McLarent a konstruktőri tabellán, de ez nem sikerült – különös módon nemcsak nekik, hanem még soha senkinek. Vagyis bár eddig 18 alkalommal csak az utolsó futamon dőlt el a bajnoki cím a csapatok között, minden egyes alkalommal az az istálló húzta azt be, amelyik a tabella élén érkezett meg az évadzáróra. Mivel a Ferrarinak nem sikerült a fordítás, már biztosan legalább 17 éven keresztül nem szereznek semmilyen bajnoki címet, ami negatív rekordja a csapatnak.
Verstappen ugyan megszerezte zsinórban negyedik egyéni vb-címét, de Red Bull csak harmadik lett a csapatok között. Csak 1982-ben (a Williams 4.) és 1983-ban (a Brabham 3.) történt meg, hogy az egyéni bajnok csapata még a második helyre sem ért oda.
Négy legalább egy évtizednyi F1-es tapasztalattal rendelkező pilóta, Ricciardo, Pérez, Bottas és Magnussen egyaránt elveszítette az ülését idén. A szintén távozó Guanyu Zhouval kiegészülve kijelenthető, hogy több mint 1000 nagydíjrajt rutinja tűnik el a mezőnyből 2025-re. Ekkora „tudáskiáramlás” még sohasem történt a sportban két szezon között.
Videó: Jéggokartozással képzi még tovább magát Robin Räikkönen