2026-től a Red Bull oldalán a Ford visszatér a Forma-1-be, ám szokatlan szerepben, hiszen nem ők fogják építeni a motort. Mint a cég első embere elmondta, elsősorban ők szeretnének hasznot húzni egy F1-es csapattal való partnerségből, de ha már ott lesznek, azért nyerni is akarnak.
Bár az F1-et szokás a közúti autózásban megjelenő technológiák boszorkánykonyhájának nevezni, a Ford ügyvezető igazgatója, Jim Farley most arról beszélt, szerinte valójában sok évtizede nem volt már valódi relevanciája a Forma-1-es fejlesztéseknek a személyautók világában. Az elektromos járművek új igényei által azonban visszatérnek ezek a nagy autógyárak számára romantikus idők, és ennek ígérete csalogatta vissza a Fordot is a királykategóriába.
„Egy ideje már nem volt olyan az F1, mint amihez most visszatérünk. Mint tudjuk, a Forma-1-ben van a világon a legjobb aerodinamika, a legjobb telemetria és a legjobb digitális diagnosztika is. Az elektromos autókhoz pedig pont ezek mindegyikére szükségünk van. És az 1970-es években volt utoljára olyan, hogy közvetlenül átvihető legyen a technológia a közutakra” –idézi Farley-t az Autosport.
Az F1 egyik legsikeresebb motorgyártója, a Ford nem a klasszikus szerepben tér vissza a sportba, az erőforrást ugyanis a Red Bull pár éve felépített saját részlege fejleszti majd, a Ford pedig csupán az elektromos hajtás összetevőiben segédkezik, amiben a Red Bull mérnökei kevésbé jártasak.
„Ez nem olyan, mintha saját csapatunk lenne. Azért leszünk ott, hogy technológiát cserélhessünk. Mi segíthetünk nekik az akkumulátorokban, mert 2026-tól a hajtás mintegy 50%-a elektromos lesz, ehhez pedig nagyteljesítményű akkumulátorokra lesz szükség. Cserébe pedig mi megkapjuk a telemetriát, a digitális diagnosztikai rendszereket és az aerót, amelyeket felhasználhatunk a saját elektromos autóink gyártásánál, ezáltal pedig azok akkumulátorai kisebbé válhatnak” – magyarázta a Ford vezetője.
Verstappen meggyőzte az algoritmust arról, hogy őt nem is érdekli az F1
Farley már járt az energiaitalos csapat Milton Keynes-i főhadiszállásán, s az Adrian Newey-val való találkozó meg is győzte őt arról, hogy az új szabályrendszer időszakára is jó lóra tettek a jelenlegi konstruktőri bajnokokkal.
„A legjobb csapattal álltunk össze, mieink lesznek a legjobb versenyzők és a legjobb műszaki háttér is. A Ford legjobbjai fogják nyújtani a támogatást, és a hajtáslánc, amit Milton Keynesben építenek, egészen csúcskategóriás. A dobogó legfelső fokát célozzuk meg” – jelentette ki.
„A legtöbb technológia terén ők a legjobbak a világon, nekünk pedig nagy szükségünk van ezekre az autóiparban. Tényleg visszatérünk ugyanoda, ahol sok-sok évvel ezelőtt jártunk: a technológiaátvitelhez.”