A múlt heti Japán Nagydíjon aratott győzelmével Lewis Hamilton vezeti a Forma-1-es egyéni világbajnokságot, és nagyjából csak egy győzelem választja el attól, hogy ötödször is megkoronázzák, amivel már belátható távolságra kerül a rekorder Michael Schumacher címeihez is.
A német rekordját a pole pozíciókat illetően már megdöntötte, és több pályán is nyert már mint Schumacher. Van még azonban pár olyan rekord, ami jó ideje megdönthetetlennek tűnt most azonban megdőlhet.
A Mercedes sztárja élete formájában vezet, semmi jelét nem mutatja annak, hogy lassítana a tempón, közeledik a harmincas éveinek a közepéhez, így minden adott, hogy újra írja a történelmet. Vagy bekavarhat esetleg egy olyan ifjú titán, mint Max Verstappen vagy Charles Leclerc az elkövetkezendő években? Rob Watts megvizsgálta, hogy mit érhet még el Hamilton Schumacher legrangosabb sikereiből…
VILÁGBAJNOKI CÍMEK SZÁMA
Schumacher: 7
Hamilton: 4*
Amikor Schumacher 2004-ben megnyerte az utolsó, hetedik világbajnoki címét, akkor Hamilton, de a négyszeres világbajnok honfitársa, Sebastian Vettel sem mutatkozott még be a Forma-1-ben, nem hogy világbajnoki címekről beszélhettünk volna esetükben. Juan Manuel Fangio ötszörös világbajnoki rekordja 46 évig tartott, majd Schumacher volt az, aki beérte az argentint, az meg hogy még kettőt rátett, úgy tűnt, hogy soha nem lesz beérhető.
Most, hogy az elmúlt négy szezonból hármat megnyert, illetve 2008-ban megszerezte az elsőt, Hamilton közel áll ahhoz, hogy év végén beérje Fangio-t. Ha ez a sorozata tart a jelenleg érvényben lévő Mercedeses szerződése végéig, akkor Hamilton beérheti Schumacher mágikus hetesét, és nem kell ahhoz nagy jóstehetség, hogy belássuk, megpróbál akkor rátenni majd még egy lapáttal…
NAGYDÍJ GYŐZELMEK SZÁMA
Schumacher: 91
Hamilton: 71*
Schumacher utoljára a 2006-os Kínai Nagydíjon diadalmaskodott, amivel 40 győzelemmel többet szerzett, mint Alain Prost, aki addig tartotta ezt a rekordot. Hogy még érthetőbb legyen: Prost összes győzelmének a számához ha hozzáadjuk legnagyobb riválisa, Ayrton Senna győzelmeinek a számát, akkor lenne az 92. Csak eggyel több, mint Schumacher amit összesen elért.
Könnyű belátni azt, hogy könnyű volt rámondani Schumacher számadata miatt azt, hogy soha sem lesz megközelítve ez a rekord, de Hamilton uralja a Forma-1 hibrid korszakát, és ez mindent megváltoztatott. 2014 óta az idei Japán Nagydíjig bezárólag a lehetséges 96 versenyből 49-et megnyert, tehát a futamok 51%-át. Ez pedig azt jelenti, hogy átlagban évente többet, mint tízet. Ha még váratlanul el is hagyná Hamilton a szerződése lejárta után a Forma-1-et, addig is legalább 45 verseny van hátra. Ha tartja a jelenlegi formáját, 2020 végén nagyjából 94 győzelemnél járhat majd, ami azt vetíti előre, hogy Schumacher ezen rekordja is bizony, veszélyben van.
LEGTÖBB GYŐZELEM UGYANAZON ORSZÁG NAGYDÍJÁN
Schumacher: 8 (Francia Nagydíj)
Hamilton: 6* (Kanadai, Magyar és Amerikai Nagydíj)
Schumacher számtalan versenypályán tartja a rekordot a legtöbb ottani nagydíj győzelemmel, de Lewis Hamilton is három kiemelt helyszínen kifejezetten jól szerepel. Első F1-es győzelmét a 2007-es Kanadai Nagydíjon aratta, azóta még ötször diadalmaskodott Montreálban (2010, 2012, 2015, 2016, 2017). Ugyanennyi győzelmet szerzett Magyarországon is a Hungaroringen, illetve Amerikában. Schumacher ezen rekordja nyolcnál jár. Annak ellenére, hogy a nevét legtöbbször Spa-val hozzák összefüggésbe, a Francia Nagydíj az, amely leginkább feküdt neki.
Amennyiben Hamilton a jövő héten nyer, az lenne a 7. győzelme az Egyesült Államokban (hatszor Austinban, egyszer Indianapolisban). Újabb két lehetősége esetén jó eséllyel beérheti ebben is Schumachert, vagy megdöntheti.
GYŐZELEM EGYMÁST KÖVETŐ SZEZONOKBAN
Schumacher: 15
Hamilton: 12*
Schumacher tartja azt a rekordot is, hogy legalább megnyert egy versenyt minden szezonban, egymás után tizenötször, amit Hamilton pontosan beérhet 2020-ban, amikor lejár majd a szerződése. Első évében a brit újonc teljesítményét leginkább Jacques Villeneuvehöz mérték, a győzelmek száma tekintetében az újonc szezonban. Azóta minden évben legalább egy győzelmet magáénak tudhat az adott évben, utolsó öt évében pedig ez a szám már legalább kilenc volt.
ELSŐ HELYEN ÁLLT EGY NAGYDÍJON
Schumacher: 142
Hamilton: 126*
Ez bizony egy olyan rekord, ami már akár jövőre megdőlhet. Schumacher 142 alkalommal vezetett egy versenyt a versenyzői karriere folyamán, ami masszív 56-tal több, mint a listán őt követő Sennáé, ami tartotta is magát Hamilton és Vettel megjelenéséig. Vettel 97 nagydíjon vezette egyszer legalább a versenyt, de Hamilton az, aki egyértelműen a kihívó, hiszen már csak 17 alkalom kell neki ahhoz, hogy meglegyen ez a rekord is. A brit a versenyek 76%-ában volt vezető pozícióban a hibrid korszakban, ami egy tizenötös átlagot jelent szezononként. Ha folytatja ezt a sikerszériát, akkor Schumacher rekordját akár 2019-ben megdöntheti, és feltehetően úgy vonul majd vissza, hogy a pályafutása során azon versenyek felében vezető pozícióban volt, amelyeken elindult.
TRIPLÁZÁS EGY NAGYDÍJON (POLE, GYŐZELEM, LEGGYORSABB KÖR)
Schumacher: 22
Hamilton: 14*
Schumacher huszonkétszer triplázott, vagy más néven „grand slam”. Elsősorban ez az öt egymást követő domináns bajnoki évének köszönhető a Ferrarival, 2000-2004 között. Hamilton hasonló utat jár be az új turbó korszakban, ő tizenkettőt gyűjtött be ezen időszak alatt. Nehéz lesz ezt a rekordot megdönteni, mert Hamiltonnak nemcsak egy domináns versenyautóra lesz szüksége, ami megfelel neki a szerződése lejártáig, hanem össze kell raknia tökéletes versenyhétvégéket, ami nem is olyan egyszerű, mint az elsőre annak tűnik. Csak ha a múlt hétvégét nézzük, Vettel fosztotta meg attól, hogy meglegyen neki a 15. azzal, hogy övé volt a leggyorsabb kör Suzukában.
DOBOGÓS HELYEZÉSEK SZÁMA
Schumacher: 155
Hamilton: 131*
Hamilton mostanáig bezárólag a dobogón végzett a Forma-1-es indulásainak az 58%-ban, ami a legjobb eredmény a Forma-1 modern időszakában. Olyan sűrűn fordul elő a top háromban a hibrid korszakban, hogy azon gondolkodik már, hogy az emailjeit át kell irányítania. 2014 óta 80%-ban pezsgőzéssel ért véget Hamilton versenye, ami mindenképpen lenyűgöző. Ez is egy olyan rekord tehát, amiben nagy valószínűséggel megdönti majd Schumachert.
LEGHOSSZABB IDŐSZAK AZ ELSŐ ÉS UTOLSÓ GYŐZELME KÖZÖTT
Schumacher: 14 év, 1 hónap
Hamilton: 11 év, 3 hónap*
Ez is egy olyan rekordja Schumachernek, amire sokan már nem emlékeznek. Az 1992-es belga diadala és az utolsó 2006-os shanghaji győzelme között bizony jó idő eltelt, több a Forma-1 történelmében bármelyik másik pilótának. Hamiltonnak 2021-ben is az F1-ben kell maradnia ahhoz, hogy megdöntse ezt a rekordot. Hogy egészen pontosak legyünk: július 11-én kell abban az évben nyernie egyet, vagy később. Ráadásul általában a július második hétvégéje környéke nem más versenynek foglalt, mint a Brit Nagydíjnak!
Egyvalaki azonban ebbe a dologba bezavarhat, mégpedig Kimi Räikkönen. Az ő első győzelme 15 éve volt, és 2020-ig a jelen állás szerint a rajtrácson is lesz…