A csapatok szerint a Haas gyakorlatilag idén egy „fehér Ferrari”.
Még élénken él a mezőnyben a rózsaszín Mercedes koncepciója és a körülötte kialakult botrány. 2020-ra ugyanis a Racing Point lemásolta a csillagosok előző évi konstrukcióját, ami mentén előrelépést eszközöltek.
Az ugrást nem nézték jó szemmel az ellenfelek, így arra kérték a Szövetséget, nézzen körbe a kanadai-brit istálló háza táján. A fékhűtésen meg is akadt a szemük, ugyanis az 2020-ra már felkerült arra a listára, amit minden csapatnak magának kell legyártania. Hiába vette korábban azt az istálló, büntetést kaptak a használata miatt.
Akkor tisztázták a konstruktőri mivolt menetét és jellegét, ám az új korszakban ismét felmerült a már jól ismert kérdés a csapatok egy részében. Ezúttal a Haas-ra néznek csúnyán, ugyanis az amerikai istálló „nagyot ugrott előre” a tavalyi eredményeihez képest.
Günther Steiner szerint az autójukat nem lehet „fehér Ferrarinak” nevezni, ám az ellenfelek ezt nem így gondolják:
„Ez egy kicsit meglepett. Nem gondoltuk volna, hogy egy ilyen nagy szabályváltozással felborul az erősorrend. Arra számítottunk, hogy a nagyobb erőforrással rendelkező istállóknak fognak kedvezni a regulák. Biztos vagyok abban, hogy az FIA meg fogja vizsgálni a helyzetet és a megfelelő következtetés vonja le azzal kapcsolatban, hogy mennyire hasonlít a két konstrukció.” – nyilatkozta Otmar Szafnauer.
A Haas idén „Maranellóba költözött”, így a pletykáknak még nagyobb táptalajt biztosítanak:
„Számunkra az elvi kérdés. Két csapat esetében csak a motor és a váltó bizonyos részei egyezhetnek meg teljesen. Az infrastruktúrát nem szabadna így megosztani. Az információáramlással a ‘B’ csapatot felhúzzák, miközben az ‘A’ csapatot is segítik.” – tette hozzá Andreas Seidl.
Melbourne-ben felreppent az a pletyka is, hogy a Ferrari arra kérte a Haast, tekerjék lejjebb a motorjukat. A szóbeszéd szerint így akarták elterelni a gyanút a két csapat szoros kapcsolatáról és az amerikai istálló nagy javulásáról.
Ted Kravitz, a Sky Sport riportere cáfolta a híreszteléseket, csakúgy, mint Steiner:
„Micsoda badarság! A számítógépes rendszereink teljesen különállóak. A Ferraritól egy F1-es alkalmazott sem megy be oda. Bárki aki be akar jutni, annak a saját beléptetővel kell rendelkeznie.”
Toto Wolff elismeri a Haas teljesítményét, ám arra kéri az FIA-t, hogy vizsgálja ki a helyzetet.
„Számunkra ez még egy tanulási folyamat. 2000 fős szervezetként, ami a múltban nagyon sikeres volt, most nálunk sokkal kisebb csapatokkal küzdünk. Nagyszerű munkát végeztek. A két istálló közötti személycserék és az infrastruktúra közelsége viszont olyan vitás pontokat teremt, amik nem tesznek jót a sportág megítélésének. Ugyanakkor ha jó munkát végeztél, azt el kell ismerni és nem megkérdőjelezni kell. A jövőben ezért kell olyan megoldásokat alkalmaznunk, amik megakadályozzák, hogy két csapat túlságosan is közeli együttműködést hozzon létre.”