Greg Maffei, a Liberty Media vezérigazgatója az F1 demográfiai változásának tulajdonítja, hogy új szponzori pénzek áramlanak a sportágba.
Alig telik el úgy egy hét, hogy egy F1-es csapat ne jelentené be, hogy új szponzorokat köszönthetnek köriekben. Az olyan technológiai óriáscégektől kezdve, mint az Oracle vagy a Cognizant, egészen a fogyasztói termékeket gyártó vállalatok sokaságáig, a globális vállalatok tavaly óta folyamatosan új szerződésekkel látják el az F1-et, és semmi jele annak, hogy a szponzori ajánlatok mennyisége csökkenne.
A múlt héten Monacóban a Financial Times/Motorsport Network Business of F1 Forum című rendezvényén Maffei azt sugallta, hogy a csapatok eljutottak arra a pontra, amikor már elutasítanak szponzorokat.
„Azt hiszem, így van, már csak annyi hely van az autón, hogy egy újabb logó kerüljön rá” – mondta, majd a kereskedelmi bumm okát is megmagyarázta.
„Az érdeklődés növekedése olyan emberek részéről, akik valóban értik a technológiát, hatalmas szerepet játszott, és az, hogy ez miként növelte az érdeklődést a Szilícium-völgyi technológiai közösségek körében; nézd meg, hány autónak van már technológiai szponzora, ha nem több technológiai szponzora.”
„Ez megnyitotta az egyik csoportot, de vannak olyan rajongók is, akik lazábbak, és értékelik a versenyzők történeteit, a személyiségeket.”
„Aztán ott van a rajongók egyre alacsonyabb életkora; egy felmérés szerint (Motorsport Network Global F1 Fan Survey 2021) négy évvel lejjebb vittük az átlagéletkort.”
„Szóval ez egy csomó fogyasztói terméket és egy csomó másfajta márka szemét nyitotta fel, amelyek vonzónak találják. Szóval tényleg nagyon szerencsések vagyunk, hogy mindenféle szponzori érdeklődést kaptunk.”
A kriptopiac viszi a prímet
A kereskedelmi támogatás legújabb jelentős hulláma, amely a Forma-1-et érte el, a technológiai ipar egy alágazatából, a digitális valutapiacokról, vagyis a kriptovilágból érkezett.
Gyakorlatilag már minden csapatnak van kriptopartnere, míg magát az F1-et a Crypto.com támogatja, a világ leggyorsabban növekvő kriptopénz platformja, amely 2021-ben a nagydíjak globális partnere lett, és az F1-es sprint versenyek közvetlen szponzora.
„Gondoljunk csak a kripto mélységére” – mondta az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali, aki Maffei mellett ült az F1-es fórumon.
„Tíz különböző kriptomárkánk van. És elmondhatom, hogy a szoftveres vállalkozások pontosan ugyanolyanok. (Ez) nagyon egészséges.”
Visszatérve az F1 fiatalabb közönségének témájára, Greg Maffei nem meglepő módon az Netflix „Drive to Survive” című sorozatát nevezte meg az egyik fő katalizátorként, amely kibővítette az F1 közönségét.
„Ami a fiatal közönséget illeti, a Netflixnek köszönhetjük, hogy sok ember számára megnyitotta a világunkat” – mondta.