A Forma-1-be szinte egyik pillanatról a másikra kúsztak be a kriptovalutával foglalkozó vállalatok. Mostanra szinte minden csapatnál van ilyen szponzor, a Miami Nagydíj főszponzora pedig a Crypto.com volt. Mindeközben a Mercedes szponzora, az FTX az autó hátsó szárnyának oldalát egy NFT-designnal díszítette.
Mostanra az FTX pénzügyi csődbe jutott, a Mercedes pedig még a brazil hétvége előtt el is távolította a logót az autóikról. A Ferrari kriptoszponzora, a Velas pénzügyi nehézségekkel küzdött a nyáron, és a Crypto.comnál sem fényes a helyzet, mivel visszaléptek az UEFA Bajnokok Ligája szponzori szerződésétől.
2021-től a tíz Forma-1-es csapatból kilenc kötött szerződést kripto cégekkel, és az NFT-k világába is belefolytak, hogy még inkább rávilágítson arra, hogy a feltörekvő iparág milyen jelentős befolyással bír a sportágra.
Azonban az elmúlt évben nehéz időket élt meg a teljes kriptipiac, aminek létjogosultsága eleve megosztja a közvéleményt. Szinte az összes kriptovaluta értéke csökkent, méghozzá jelentősen.
A McLarent szponzoráló Tezos 10 tokenjének értéke januárban 45 dollár volt, mostanra ennek értéke 12 dollár. Az Alpine szponzor Binance 10 tokenjének értéke az év eleji 5000 dollárról 2782 dollárra esett vissza, az Aston Martin szponzor Cypto.com 10 tokenjének értéke 5 dollárról 80 centre, az Alpha Tauri kriptoszponzor Fantom tokenjeinek értéke pedig 26 dollárról 2,50 dollárra zuhant.
„Ez minden bizonnyal olyasmi, amivel kapcsolatban óvatosnak kell lennünk” – mondta a Ferrari csapatfőnöke, Binotto a Total Motorsportnak. „Jelenleg is figyeljük. Ez az egyetlen dolog, amit tehetünk. Nagyon nehéz jósolni, de eddig minden stabil, és nem jelent problémát”.
A kriptovaluták leértékelődése mellett azonban az sem jó hír a Forma-1-es csapatoknak, hogy néhány országban a kriptohirdetéseket is betiltották. Így olyan helyzetbe kerülhetnek ezek a szponzorációk, mint a dohányreklámok, melyeket a 2000-es évek közepén tiltottak be.