A Ferrari elmondása szerint a Forma-1 közelgő motorfejlesztési befagyasztása arra kényszerítette őket, hogy „merész” megközelítést alkalmazzanak új erőforrásuk tervezésénél.
Az idei szezonban az F1-es motorgyártók a kétéves ütemterv szerint 2025 végéig rögzítik a motorelemeket a specifikációkban.
A belsőégésű motor (ICE), a turbófeltöltő, az MGU-H és a motor kipufogórendszere március 1-jén kerül véglegesen homologizálásra, míg ugyanez a folyamat szeptember 1-től az MGU-K-ra, az energiatárolóra és a vezérlőelektronikára is vonatkozik majd.
Enrico Gualtieri, a Ferrari motorrészlegénelk vezetője elmondta, hogy az F1-es gyártók előtt álló két határidő arra kényszerítette az olasz alakulatot, hogy „merész” módon közelítse meg a motor tervezésének és fejlesztésének kérdéskörét.
„Ennek minden bizonnyal volt hatása” – idézte Gualtierit a The Race. „Mondjuk úgy, hogy az elmúlt évekhez képest arra ösztönzött, sőt kényszerített minket, hogy még merészebb tervezési megoldásokat keressünk, tekintettel a jelentős időkorlátokra, különösen a közelgő befagyasztásra.”
„Minden programunkat az abszolút határig kellett vinnünk. Az utolsó pillanatig nyitva kellett tartanunk az ajtót minden lehetséges fejlesztés előtt.”
„Minden szükséges kockázatot vállalnunk kellett. Még jobban fel kellett gyorsítanunk a fejlesztésünket egy olyan világban, amely már így is ezer mérfölddel halad óránként.”
Gualtieri azonbn hangsúlyozta, hogy Ferrari új erőforrása azonban több, mint elődjének puszta evolúciója.
„Nagyon sok új és innovatív dolog van ebben az erőforrásban. Elég csak annyit mondani, hogy a belsőégésű motor új alkatrészeinek aránya az előző szezonhoz képest az egyik legmagasabb az elmúlt években.”
„A belsőégésű motor és a turbófeltöltő egyértelműen a 2022-es erőforrás kulcselemei lesznek a szezon kezdetén” – tette hozzá.
„A hibrid rendszer egy újabb lépés abban az evolúcióban, amelyet a tavalyi szezon végén vittünk a pályára.”
„Az elektronikának is sokat kellett változnia, alkalmazkodnia kellett egy teljesen új autókoncepcióhoz és a tavalyitól nagyon eltérő motor igényeihez.”
„Ez jelenti a harmadik lépést a fejlesztési utunkon. Az első lépcsőfok a motor volt a tavalyi szezon elején, a második a hibrid rendszer fejlesztése, amelyet 2021 végén vittünk pályára.”
Mindemellett a Ferrari is elismerte, hogy az E10-es üzemanyagra való átállás miatt az idei motorok teljesítménye a tavalyi évhez képest némileg csökkent.
„A 10%-os etanolszint bevezetése csökkenti az általunk használható benzin energiatartalmát” – magyarázta Gualtieri.
„Ezért ez hatással van a teljesítményre, mind a motor teljesítményére, mind a kipufogógázból származó energia visszanyerésére.”
„Az is igaz, hogy az etanolnak vannak olyan tulajdonságai, amelyek nem feltétlenül negatívak az égés szempontjából, de megfelelő motorkonstrukcióval kell őket megfelelően kihasználni.”
„De végső soron 20 lóerő nagyságrendű teljesítményveszteséggel kell számolnunk. Az etanol üzemanyagba való bevezetésének műszaki hatása azonban messzebbre mutat, mint a teljesítmény, tekintettel a termékünk extrém jellegére.”