back to top
KezdőlapFormula 1A halo nélkül minimum Leclerc rostélya bánta volna Spát

A halo nélkül minimum Leclerc rostélya bánta volna Spát

-

Az FIA hivatalos vizsgálata szerint a Belga Nagydíj rajtbalesetében a halo nélkül Fernando Alonso McLarenjének első szárnya telibetalálta volna Charles Leclerc sisakrostélyát.

Az augusztusi Belga Nagydíj elsőkanyaros balesete volt az első (és eddigi egyetlen) komolyabb incidens, ahol a halo jelenléte jelentősen befolyásolhatta a kimenetelt, így az FIA alapos vizsgálatnak vetette alá az ügyet. Az eredményt most hozták nyilvánosságra, ebből pedig kiderül, hogy Leclerc súlyos sérüléseket szenvedhetett volna a fejvédő rendszer nélkül.

Alonso repülő McLarenjének jobb első kereke 58 kN erővel csapódott bele a halóba, amely nemcsak „strukturálisan sértetlen és használható állapotban” maradt (a Sauber minden további probléma nélkül le tudta szerelni az autóról), hanem el is térítette a McLarent, így Leclerc-t csak széntörmelék találták el, míg a halo nélkül Alonso első szárnyvéglapja is a monacói sisakján landolt volna.

„A rendelkezésünkre álló adatok és videófelvételek alapján azt kijelenthetjük, hogy a kerék nem találta volna el Leclerc sisakját” – magyarázta Adam Baker, az FIA biztonságért felelős igazgatója. „De mivel Alonso autója a saját tengelye körül forgott, úgy véljük, hogy a McLaren első szárnya hozzáért volna Leclerc sisakrostélyához. Ennek az ütközésnek a súlyosságát azonban nehéz lenne pontosan megjósolni.”

A jelentés megerősítette, hogy a fő ütközési pont Alonso jobb első kereke és Leclerc halójának jobb oldala között volt. Az ütközés majdnem 90°-os szögnek történt, a két autó közötti sebességkülönbség pedig körülbelül 30 km/h volt. Mindez elég volt ahhoz, hogy Alonso felfüggesztése kitörjön, ám a kerék és a gumi sértetlen maradt. Ahogyan fentebb említettük, a halót 58 kN erőbehatás érte, ami „mindössze” 46%-a az FIA által előírt 125 kN-os teherbírási határnak.