Egyre trendibbé válik az F1 számára az utcai pályák. Az elmúlt években számtalan városi pálya került be a naptárba, amely megosztotta a közvéleményt, ám olykor izgalmas futamokat is tudtak produkálni.
Szakmán belül sincs egyetértés az utcai pályák létjogosultsága kapcsán, sok esetben az üzleti érdekek felül is írják a szakmai szempontokat. Ám a McLaren korábbi kétszeres világbajnok klasszisa, Mika Häkkinen a Topgear-nek adott még a tavalyi szezonzárón egy sok mindenre kiterjedő interjút, amelyben az utcai pályákról is ejtett szót. Némileg váratlanul neki nagyon is tetszenek a modern városi aszfaltcsíkok.
„Tudjuk, hogy a városok rengeteg látványosságot tudnak nyújtani a rajongóknak. Vannak ott éttermek, bevásárló központok, csodálatos szállodák. Akár a saját erkélyükről is nézhetik a versenyeket. Ha pedig egy hajóról tudnak versenyt nézni, az maga a luxus. A Forma-1 az Forma-1, egy luxus üzletág, az emberek pedig élvezik a lenyűgöző atmoszférát. Szóval városokban versenyezni az egy elképesztő dolog.”
De nem csak nézői szempontból tartja jó döntésnek ezt az irányt, hanem bizony autóversenyzői kontextusból is.
„Egy ilyen pálya sokkal nagyobb kihívást jelent a csapatoknak és a versenyzőknek is. A pilótákat pedig azért fizetik, hogy ezen kihívásokkal megküzdjenek és remek showt nyújtsanak a nézőknek.” – véli Häkkinen.
Baku, Jeddah, Miami, csak pár teljes egészében városi pálya, amely az elmúlt években csatlakozott a naptárhoz, de nem szabad elfeledkezni a már legendás Monacóról, vagy a már klasszikusnak számító Szingapúrról sem. Hozzájuk csatlakozik idén Las Vegas is. Így összesen már hat teljesen városi pálya lesz, de ne feledkezzünk meg olyanokról sem, mint az Albert Park, amely nem szigorúan vett, szűk városi pálya, de mivel Melbourne egyik nagy parkjában van, ezért félig ez is ide sorolható, akár csak a kanadai Gilles Villeneuve pálya.
Hivatalos a 2023-as versenynaptár, kétszer is lesz egy hónapos szünet