A McLaren technikai igazgatója, James Key véleménye szerint a fejlesztési verseny 2022-ben hatalmas méreteket ölthet, főleg a szezon első felében.
Az idei évben jelentős szabályváltoztatások jönnek a Forma-1-be, az autók teljesen átalakulnak, főleg a szorosabb verseny lehetősége érdekében. A megújulás keretében a padlólemez aerodinamikai hatását tervezik növelni, ezzel elérve azt, hogy könnyebben lehessen követni a másikat.
Key a ’22-es változásokat a 2009-esekhez hasonlítja a jelentőségüket illetően, a riválisoktól pedig sok innovatív megoldást vár.
„Ilyenkor eléggé innovatívok tudnak lenni a csapatok” – mondta a Motorsport.com-nak a tavalyi évad végén. „2009-ben is hasonló dolog történt, amikor néhány nagyon feldúlt aerodinamikai szakember rohangált az irodában, mondván, hogy „ó, ez már nem ugyanaz”, és rájöttünk, hogy egy csomó mindent meg lehet csinálni, de ez egy kicsit bonyolultabb. Szóval szerintem most is ez a helyzet. Gyanítom, hogy látni fogunk néhány különbséget, néhány másfajta ötletet a különböző autókon. Érdekes lesz látni, hogy az emberek mit csináltak. A fejlesztések üteme valószínűleg rendkívül magas lesz. Úgy gondolom, hogy ezeknek a szabályoknak a jellege valószínűleg egy kicsit gyorsabban fog kiegyenlítődni, mint ami most volt, egyszerűen azért, mert a jelenlegi autókon annyi különböző módon lehetett dolgozni. Mindig volt egy másik, egy új megoldás, egy új út, amit érdemes kipróbálni.”
Key hozzátette, hogy az idény elején sokféle és gyorsan változó megoldásokat láthatunk, majd az idő előrehaladtával ez egyre kevésbé lesz jellemző.
„Látnunk kell, hogyan teljesítünk, és fel kell ismernünk az erősségeket és gyengeségeket a versenytársakkal szemben” – folytatta. „Ebben a tekintetben csapatként mindannyian egy csónakban evezünk. Azt hiszem, ez sok ugrást okozhat a fejlődésben és az ötletekben, ahogy haladunk előre a szezon első felében. Később az év folyamán ez kevésbé lesz jellemző. Ami 2023-at illeti, gyanítom, hogy a dolgok egyre hasonlóbbak lesznek, mert bizonyos trendeket valószínűleg minden csapat felismer majd addigra. Addigra megértjük, mi működött, mi nem, miben reménykedtünk. Hogy ez azt jelenti-e, hogy az autók egyre hasonlóbbak lesznek? Ezt még korai lenne megmondani, de a csapatoknak jobb elképzelésük lesz arról, hogyan közelítsék meg a ’23-as autókat.”