Jonathan Neale, a McLaren ügyvezetője arra figyelmeztet, hogy a Brexit, vagyis az Egyesült Királyság kilépése az EU-ból, kockázatot jelenthet a Forma-1-es csapatoknak is. Hiszen a tízből hét csapat székhelye az Egyesült Királyságban található.
Korábban már Christian Horner és Toto Wolff is aggodalmát fejezte ki az ügyben, most pedig Neale is csatlakozott.
Nagy a valószínűsége ugyanis, hogy az Egyesült Királyság március 29-én hivatalosan is kilép az EU-ból. Addigra a Forma-1-es szezon is elkezdődik, a mezőny pedig május 12-én érkezik meg Európába, mikor a Spanyol Nagydíjra kerül a sor.
„A kulcskérdés a határ lesz, az emberek, és az adminisztratív költségek tekintetében is.” – mondta Neale. „A McLaren F1 40 tonnát és 100 embert utaztat kéthetente, mindenfelé a világon, 20 országba és 5 kontinensen, számos vámhatáron át, hogy úton legyen a show. Jelenleg jól bejáratott módok vannak arra, hogyan kezeljük a vámot és a határokat, a zökkenőmentesség érdekében.
„Az egyik dolog, amiért együtt dolgozunk az F1-gyel, az adóhivatallal és a logisztikai partnereinkkel, mint a FedEx és DHL, és próbálunk előrelátni és lobbizni annak érdekében, hogy biztosak lehessünk abban, hogy hatékonyan tudjuk folytatni a munkát… és hogy az adminisztratív költségek és terhek nem lesznek olyan mértékűek, hogy azok veszélybe sodorják a show folytatódását.”
Neale elmondása szerint a McLaren feltérképezte azon kulcsterületeket, melyet érinthet az esetleges no-deal Brexit, vagyis a megállapodás nélküli kilépés.
„A súrlódási pontokat a tehetség, az ellátási lánc és a termékeink exportja jelentik, valamint az adminisztratív költségek a határok hatékonysága és a késések miatt. Most kivárunk. Nem rohangálunk fel-alá drámázva, de abszolút foglalkozunk vele.”
A tehetség kérdése pedig fontos kérdéskör lesz minden csapat számára, tekintve, hogy az egész Forma-1 igencsak nemzetközi. A McLaren F1-es csapata 800 embert alkalmaz. Neale szerint csak a mérnöki csoportban 23 különféle nemzetiségű ember található. És fontos is számukra a sokféleség.
„10 hétre vagyunk attól, hogy elkezdjük megépíteni a 2019-es autót.” – mondta Neale. „Egy F1-es autó körülbelül 14 000 elemből áll, és ennek mindössze 10%-a az, amit át lehet menteni ebből az évből a következőbe. Számos ilyen anyagot kis- és középméretű vállalkozásoktól szerzünk be, az Egyesült Királyságból és szerte Európából. Egyes összetettebb elemek több határon is átutaznak, míg ideérnek. Ha minden határon tranzakció vár, az sok tétlenségi idő, és hatékonytalanság az ellátási láncunkban. Ez persze mindenki számára így lesz, de mint vállalat, ez olyasmi, amit szeretnénk elkerülni.”