Andrew Shovlin, a Mercedes mérnökigazgatójának szavai alapján egyáltalán nem biztos, hogy a Szaúd-arábiai Nagydíjon esett ki utoljára az istálló valamelyik autója az idén az időmérő edzés első szakaszában. A szakember szerint jelenleg a problémáik megértése és megoldása mellett a veszteségek minimalizálása a fő céljuk.
Egyelőre senki, még a Mercedes mérnökei sem tudják megmondani, hogy Lewis Hamilton és George Russell idei autója mikortól lehet képes felvenni a versenyt a Ferrarikkal és a Red Bullokkal. A konstruktőri címvédő ugyanis még az idei problémáinak a megértésével van elfoglalva. És amíg nem sikerül jelentősen javítania a W13-as versenyképességén, a kármentéssel és a kísérletezéssel lesz elfoglalva. Amennyiben pedig utóbbi rosszul sül el, az Lewis Hamilton legutóbbi szerepléséhez hasonló meglepő időmérős kieséseket és szenvedős futamokat hozhat.
„Nincsenek illúziónk arról, hogy mekkora a teljesítménybeli lemaradásunk, ami Jeddah-ban végül kicsit nagyobb volt, mint Bahreinben. Mind egy körön, mind a hosszú etapokon elég nagy különbséget kell ledolgoznunk, ha fel akarjuk venni a versenyt a Ferrarikkal és a Red Bullokkal” – nyilatkozta Andrew Shovlin, a Mercedes mérnökigazgatója a csapat szokásos versenyhétvége utáni kérdezz-felelek videójában.
A szakember szerint ugyanakkor van pozitívum is abban, hogy jelenleg mérföldekre van a tempójuk a két élcsapatétól. Mégpedig az, hogy a középmezőny istállóinál még így is stabilan gyorsabbak (kivéve, amikor rossz irányba mennek a beállításokkal). Ennek köszönhetően nagyobb a mozgásterük a kísérletezésre.
„Ami a mögöttünk levőket illeti, úgy néz ki, hogy van egy kis előnyünk a középmezőnyhöz képest. Persze jó munkát kell végeznünk, hogy előttük legyünk, de most van egy kis különbség, ami lélegzetvételnyi előnyhöz juttat minket. Ez lehetővé teszi, hogy kísérletezzünk a versenyhétvégéken, és megpróbáljunk olyan megoldásokkal előállni, amelyek növelik az autó teljesítményét” – magyarázta a szakember.
Merthogy a jelek szerint Jeddah-ban Lewis Hamiltonnal inkább kísérleteztek. Ettől azt remélték, hogy esetleg beleszólhatnak a Ferrarik és a Red Bullok dolgába, míg George Russell esetében a biztos ötödik helyre hajtottak.
„Lewis esetében mindig kísérletezünk a beállításokkal” – mondta Shovlin, aki szerint Szaúd-Arábiában jó irányt találtak péntekről szombatra. Ám miután a harmadik szabadedzésen elégedettek voltak a változtatásokkal, kicsit tovább mentek a választott úton, amivel túllőttek a célon. Mindez az időmérőre nagymértékű tapadásvesztést eredményezett a hátsó tengelyen, amitől Hamiltonnak tovaszállt az önbizalma, és már a Q1-ben kiesett.
A szakember szerint „jelenleg az a gond, hogy az autó nem elég gyors, és hacsak nem találjuk el a tökéletes beállításokat, a kiesés kockázatával kell szembenéznünk az időmérő első két szakaszában.” És hogy mi erre a megoldás? „A lehető leghamarabb gyorsabbá kell tennünk a kocsit” – jelentette ki.
Két fronton küzdenek egyszerre
A W13-as gyorsabbá tétele viszont alighanem egyelőre odébb van. Shovlin elmondása szerint jelenleg még azon dolgoznak, hogy egyáltalán megértsék, mi a gond. „Ez egy olyan probléma, amit a Brackley-ben és Brixworth-ben található központunkban fogunk megoldani. Mindenki nagyon keményen dolgozik, hogy megpróbáljuk megérteni a problémát, és megoldásokkal álljunk elő. Ezt a következő néhány versenyhétvége során szakaszokra bontva fogjuk megtenni. A pályán mindent elkövetünk, hogy minimalizáljuk a veszteségeket, és a lehető legtöbb pontot szerezzük.”
A Mercedes tehát, ha úgy tetszik, jelenleg két vasat tart a tűzben. Az egyikkel igyekszik a nem túl gyors autójával a lehetőségekhez mérten a legjobban szerepelni, a másikkal pedig rájönni, hogy mitől lassú a kocsi, és megoldást találva gyorsabbá tenni azt.
„Ennek az egésznek két eleme van. Az egyik a teljesítmény maximalizálása az adott versenyhétvégén, a nagyobb része pedig, hogy megpróbálunk visszatérni arra a szintre, amelyen pole pozíciókért és futamgyőzelmekért küzdhetünk” – mondta a rangidős mérnök.
A Mercedes tavaly bemutatta, hogy azok a csapatok is folyamatosan tanulnak az autójukról, amelyeknek győzelemre képes versenygép áll a rendelkezésére. Így a szezon végén is képesek gyorsulni a jobb megértés következtében. Shovlin rámutatott, hogy miután még csak az idény elején vagyunk, ez a tanulási görbe meredekebb, nekik pedig ilyen körülmények között kellene az autóját szintén folyamatosan egyre jobban megértő Ferrarinál és a Red Bullnál nagyobb léptékben haladniuk.
„Tudjuk, hogy fel kell gyorsítanunk ezt a folyamatot, és a lehető leggyorsabban a lehető legnagyobb teljesítménynövekedést kell elérnünk” – tűzte ki a legfontosabb célt a szakember.