Egyelőre mindenki csak találgatni tudja, hogy mit okoz az FIA pattogás mérséklését célzó intézkedése, de úgy tűnik, hogy a Mercedes és a Ferrari is gondba kerülhet. George Russell szerint azonban ezzel együtt is lépni kellett.
Az Azerbajdzsáni Nagydíjon tapasztaltak után a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) lépett, és technikai direktívák kiadásával készítette elő a pattogás csökkentését célzó intézkedéseit. Bakuban több versenyző is nagyon megszenvedte az utcai pálya egyenetlensége és az ezzel párosuló tempója miatt minden korábbinál nagyobb mértékben fellépő odaverődést, Lewis Hamilton esetében például még az is felmerült, hogy hátfájdalmai miatt nem tud rajthoz állni a Kanadai Nagydíjon.
De nemcsak a hétszeres világbajnok küszködöt, a pilóták ezért Bakuban tanácskozva arra jutottak, hogy valamit tenni kell. Az FIA pedig nem tétlenkedett, és bejelentette, hogy Kanadában az autók padlólemezének és kopóblokkjának kopását is vizsgálni fogják, és a Brit Nagydíjtól kezdve maximalizálni fogják a kocsik függőleges irányú rezonanciáját.
Mindez jelen állás szerint azokat fogja a legérzékenyebben érinteni, akik a leginkább pattognak. Ebből kiindulva a Mercedes és a Ferrari is lassulhat, lévén mindkét autó igencsak delfinezik, hiszen ily módon tudja a csapat kihozni belőlük a legtöbbet, ha pedig ezt korlátozzák, az valószínűleg teljesítményveszteséggel jár majd. Ezt persze csak akkor fogjuk biztosan tudni, ha az FIA közli, hogy milyen módon és mértékben avatkozik közbe, de az szinte borítékolható, hogy az egyáltalán nem delfinező Red Bullra nem lesz komoly negatív hatással a változtatás.
Russell ennek ellenére örül
Noha Christian Horner szerint a nagyon pattogó autóval rendelkező csapatok direkt arra biztatták versenyzőiket, hogy minél hangosabban panaszkodjanak, George Russell kitartott amellett, hogy a Mercedesnek sem lenne érdeke változtatni, de a pilóták egészségügyi aggodalmai mindent felülírtak, így ő örül neki, hogy az FIA lépett.
„Biztató látni, hogy azonnal reagáltak, és nem telt hetekbe, hónapokba és politikai döntésekbe, hogy változtassanak. Amikor a biztonságról van szó, a lehető leghamarabb kell cselekedni. Úgyhogy kellemesen… nem is mondanám, hogy meglepődtem, hogy ennyire gyorsan megtörtént, de szerintem ez mindenkinek jó” – nyilatkozta a Sky Sportsnak a 24 esztendős pilóta.
„Mindenki azt gondolja, hogy a Mercedes ezért küzdött, de pusztán a teljesítmény szempontjából nem igazán akarunk változtatást, mert ilyen esetekben sosem tudhatod, hogy kedvezni fog neked vagy sem. Mi, versenyzők beszéltünk arról, hogy változtatást akarunk a jövőre nézve, mert egyszerűen nem fenntartható, amin a múlt hétvégén keresztülmentünk” – összegzett Russell.
A Mercedes versenyzője szerint ráadásul nemcsak a delfinező csapatokat érinti a probléma. „Nem számít, hogy melyik csónakban evezünk, mert vagy a delfinezés miatt verődünk az aszfaltnak, vagy ha nincs delfinezés, akkor a csapat nagyon leengedi a hadmagasságot. Bárhonnan nézzük, a helyzet nem valami nagyszerű.”
Csatlakozott Russellhez az Alpha Tauri francia pilótája, Pierre Gasly is. „Örülök, hogy komolyan veszik, és a lehető leggyorsabban megpróbálnak intézkedni. Ez mindannyiunknak valós aggodalom. Végső soron mi vagyunk azok, akiknek az autóban meg kell birkóznia az ütésekkel, és a fájdalommal és merevséggel, amit a hátunkban okoznak. Örülök, hogy vették az üzenetet és gyorsan reagáltak.”