A Mercedes képtelen vádakról beszél, míg a Red Bull elismerte a korábbi sajtóértesülések egy részét.
Hetekkel ezelőtt olyan hírek jelentek meg a paddockban, mik szerint három csapat költségvetésénél nem talált mindent rendben az FIA. A brit források az Aston Martint, a Mercedest és az Alpine-t nevezték bűnösnek, míg a franciák a nemzeti csapatuk nevét kicserélték a Red Bullra.
Helmut Marko szerepköre és fizetése miatt gyanakodtak ismét a csapat túlköltekezésére, ugyanis az osztrák tanácsadó nincs a három legmagasabb beosztású vezetők között. Ugyanis az ő fizetésük (csakúgy, mint a versenyzőké) nem tartozik a költségsapka égisze alá.
Ugyanakkor Christian Horner szerint tavaly jóval az előírt határ alatt maradtak, mivel nem keletkezett annyi anyagi kár az ütközések miatt. Ezzel szemben az FIA kijelentette, hogy a vizsgálatok még zajlanak, így egyik csapat sem lehet tisztában az eredményekkel.
Mindaddig a Red Bull tanácsadója és Toto Wolff felszólította a Szövetséget arra, hogy pontosítsanak a szabályokon, és így zárják be a költségvetésnél felmerülő kiskapukat.
„Úgy tűnik, valóban három csapat túlléphette a költségvetési limitet. A Red Bull például a 2025-ös hypercart is fejleszti. Egyes szakemberek itt is, és azon a projekten is dolgoznak. Ezt most akkor hogyan kell elszámolni? Vannak olyan munkatársaink, akik már nem élvezik az utazást és a Forma-1 nyújtotta nyomást, így őket ilyen projektekben tudjuk alkalmazni. Ám ha véletlenül néhány órát besegítenek az F1-es részlegnek, akkor azt az munkaidőt is bele kell számolni a költségvetésbe. A költségvetési korlát szabályrendszere még mindig elég nyitott és szabadon értelmezhető. Ezért zajlanak még mindig a megbeszélések ezzel kapcsolatban. Ezen javítanunk kell” – nyilatkozta Marko.
Toto Wolff egyetért riválisával, így Magyarországon beszélt is az FIA-val a költségvetési plafon szabályairól. A Szövetség ugyanis hónapokkal ezelőtt kiadott egy olyan direktívát, amelyben az F1-es csapatok és a leányvállalataik közötti könyvelést megbonyolította. A TD45-ös irányelv kimondja, hogy az F1-en kívüli projektekből származó „szellemi tulajdon” mostantól a költségplafon alá tartozik.
A Mercedes nem érti miért vádolják túlköltekezéssel:
A csillagosok csapatfőnöke meglepődve konstatálta, hogy a vélt szabályszegők közé sorolták őket. A hírek szerint az FIA valóban vizsgálódik három istálló esetében, viszont csak további kérdéseket tesznek fel a szóban forgó alakulatoknak, szabályszegésről egyelőre nem beszélnek.
A Red Bull esetében is felmerült az a kiskapu, hogy nem F1-es egységeket alkalmaz a csapat, hanem más projektekbe ültetik át őket, így a bérük és a munkaidejük nem tartozik a költségplafon alá. Ám az osztrák vezető szerint náluk erről szó sincs. Wolff kihangsúlyozta, a Mercedesnél egy projekt van, így mindenki egy helyen dolgozik.
„Véleményem szerint ez azért problémás téma, mert egy nagycsapatnál 1000 ember van, akik különböző kereskedelmi és nem kereskedelmi projektekben vesznek részt. Nálunk könnyebb a helyzet, mert mindenki egy egység alá tartozik. Lehet látni, hogy az alkalmazottak egy helyen vannak, és így nyilvántartható az is, milyen projekten dolgoznak a munkatársaink. Ez akkor válik bonyolultabbá, ha több leányvállalatod van. Én sosem szégyelltem azt mondani, hogy a 2026-os szabályozások során meg kell szabadulnunk ettől az egésztől.”
Viszont az említett direktíva csak 2023. január 1-jétől lépett életbe. Így a 2022-es költségvetés során még kiskapuként szolgálhatott a csapatoknak.
A Mercedes csapatfőnöke támogatja az FIA szigorítását, és elismeri, hogyha kihasználták volna a kiskaput, sokkal több tőkéjük maradt volna a fejlesztésekre. Ám Wolff szerint, ha valaki csak 10 perces munkát végez egy F1-es csapatnál, azt olyan személynek kell végrehajtania, akit valóban az alakulat alkalmaz. Az osztrák vezető ezenfelül hozzátette, nem hinné, hogy túllépték a költségvetési limit összegét, így a vádakat megalapozatlannak tekinti.