A Lewis Hamilton kizárásával végződő Egyesült Államok Nagydíja a Mercedes több gyengeségére is rámutatott, s Toto Wolff ezúttal már nem is hagyta szó nélkül a csapat rendszeresen lassú bokszkiállásait.
Persze az utólagos kizárás a padlólemez túlzott kopása miatt kissé elvette a jelentőségét annak, hogyan kezelte a Mercedes az austini versenyt, ahol a győzelemre is volt esélye, ám a csapatnál így is elismerték, hogy a kelleténél tovább hezitáltak Hamilton első bokszkiállásának időzítésével, majd pedig a futam utáni sajtótájékoztatójukon arról is szó esett, hogy maguk a kerékcserék is hozzájárultak ahhoz az időveszteséghez, ami miatt a brit 2,2 másodperccel Verstappen mögött ért célba.
Több éve megfigyelhető trend, hogy a Mercedes kerékcseréi általában nem tartoznak a leggyorsabbak közé a bokszutcában. Amikor a csapat a csúcson járt, ennek nem volt nagy jelentősége, idén azonban, amikor több riválissal is szoros csatát vívnak az egész szezonon át, már értékes helyezések úszhatnak el a Mercedes szervizgárdájának viszonylagos lassúságán.
Verstappen szerint sincs rendben a Hamilton kizárásához vezető austini aszfalt
Az egyes versenyek kerékcseréinek hossza nyomon követhető a DHL weboldalán, akik külön bajnokságot is vezetnek a csapatok között ebben a tekintetben, az F1-es versenyeken használt pontozás szerint. Ebben az összesítésben a Mercedes a 7. helyet foglalja el a mezőnyben, és csak a Williamst, az Alfa Romeót és a Haast előzi meg. A hétvégék leggyorsabb szerelőcsapatai pedig rendre a Red Bull, a Ferrari és a McLaren garázsa elől kerülnek ki – utóbbi Katarban 1,80 másodperces idővel új rekordot is állított fel.
A Mercedesnél elvétve fordult elő, hogy 2,50 alatt végezzenek egy kerékcserével, de Austinban kifejezetten rosszul ment a munka Hamilton autója körül egy 3,41 és egy 3,64 másodperces idővel. Kiállásonként egy másodperc elveszítése pedig az austinihoz hasonló kiélezett csatákban akár a győzelemről is dönthet, amit Wolff is elismert a futam után, egyúttal betekintést adva a Mercedes lemaradásának okaiba.
„Az elmúlt 12 évben az volt a hozzáállásunk, hogy a bokszkiállásokban nem kell világbajnokoknak lennünk. Egyszerűen csak el kell kerülnünk a nagyon lassú kiállásokat. Viszont fel kell ismernünk, hogy mára itt is nagyon kiéleződött a verseny, így muszáj feljavulnunk. Ezzel pedig a felszerelésre és a mögötte meghúzódó tudományra gondolok. Fontos, hogy ne legyenek 3-3,5 másodperces kiállásaink, mert most azok is szerepet játszottak” – idézi a Mercedes csapatvezetőjét az Autosport.