back to top
KezdőlapFormula 1A mesés, a csúnya és az elherdált – A Red Bull 100...

A mesés, a csúnya és az elherdált – A Red Bull 100 győzelmének nagy pillanatai

-

Tündérmesétől utálkozós kettős győzelemig, szabályértelmezési világbotránytól villámfelzárkózásig – a Red Bull Racing fontos mérföldkőhöz érkezett el azzal, hogy a Kanadai Nagydíjon megszerezte 100. futamgyőzelmét a Forma-1-ben. Felidézzük a legemlékezetesebbeket, amelyek gyakran szélsőséges érzelmeket rajzoltak a csapat tagjai, a riválisok vagy éppen a nézők arcára. Ráadásként pedig van egy listánk azokról a futamokról is, amelyeket az energiaitalosoknak meg kellett volna nyerniük, de mégsem tették.

A Red Bull 2005-ben, a Jaguar csapatának felvásárlásával szállt be az F1-be, s miután négy évig a középmezőny stabil tagja volt, a 2009-es szabályváltozásokat meglovagolva fellőtte magát az élmezőnybe, onnantól pedig az egyedüli haloványabb 2015-os szezont leszámítva mindig a konstruktőri bajnokság első három helyén végzett, és mindig szerzett legalább két győzelmet.

A 100. győzelem eléréséhez 355 nagydíjhétvégére volt szüksége a csapatnak, ezzel pedig ötödikként csatlakozott a centenáriummal büszkélkedők exkluzív klubjához a Ferrari (242 siker), a McLaren (183), a Mercedes (125) és a Williams (114) mellé. A győzelmeiken öt versenyző osztozik: Max Verstappen 41, Sebastian Vettel 38, Mark Webber 9, Daniel Ricciardo 7, Sergio Pérez pedig 5 alkalommal állt a dobogó tetején a színeikben. Közöttük pedig bőven akadtak olyanok, amelyek hosszú időre beszédtémát szolgáltattak vagy egy új korszak kezdetét jelezték előre – ezekből válogattunk.

A Red Bull legemlékezetesebb győzelmei:

2009, Kínai Nagydíj – Ahol minden elkezdődött

Az a furcsaság történt meg a Red Bull-lal, hogy nem az elsőszámú csapata, hanem a Toro Rosso szerezte meg a brand első győzelmét az előző évben Monzában. Az új aeroszabályok fejtetőre állították az erőviszonyokat a 2009-es szezonra, amely a Brawn GP dominanciájával indult, ám a jövő nagy sztárjaként pozícionált Vettel már az energiaitalosok nagycsapatában versenyzett, és a naptár harmadik állomásán, Sanghajban meg is törte a jeget, amihez a csapat első pole-pozícióján, a futamon pedig rengeteg esőn át vezetett az út. Az ifjú német végig kontrollálta a versenyt az élen, ám a körülmények mellett egy ütközést is át kellett vészelnie a testvércsapat autóját vezető Sébastien Buemi lekörözésekor. Webber a kettős győzelemről is gondoskodott, az F1 első osztrák konstruktőrének örömébe pedig csak az szórt pár porszemet, hogy a dobogón a brit himnuszt játszották el a tiszteletükre. A tévedést az okozhatta, hogy a csapat az első két évében még brit licensszel nevezett.

2010, Brit Nagydíj – Nem rossz egy második számútól…

Az előző szezonban összehozott hat siker után 2010-ben a Red Bull már a bajnoki csata sűrűjében találta magát, méghozzá mindkét versenyzőjével. A belső feszültségek pedig nagyon hamar napvilágra kerültek, Webber számára ugyanis hamar világossá vált, hogy a csapat jobban támogatja a saját nevelésű Vettelt, aki így kimondatlanul is az elsőszámú pilótának kijáró elbánásban részesült. Ennek egyik legékesebb példáját Silverstone-ban a nyilvánosság is megtapasztalhatta. A Red Bull új első vezetőszárnnyal rukkolt elő a hétvégére, ám a harmadik szabadedzésen Vettelé leszakadt és megrongálódott. A csapat az időmérő előtt úgy döntött, Webber autójáról átrakja a megmaradt új szárnyat Vettelére, míg az ausztrál régi specifikációt kapott. A csapat elhozta az első rajtsort, ám a pole-ból induló Vettel a nyitókörben defektet kapott Lewis Hamiltonnal érintkezve, így hátraesett a mezőnyben. Webber megszerezte a győzelmet, amit a rádióban egy ikonikussá vált megszólalással nyugtázott, egyúttal jelezve sértettségét is a csapatsorrend miatt: „Nem rossz ez egy másodikszámú versenyzőtől.”

2010, Abu-dzabi Nagydíj – Beteljesült álom

A szezonzáróra a csapat mindkét versenyzője bajnoki esélyekkel érkezett, ám nem ők voltak az elsőszámú favoritok, hiszen Webber 8, Vettel pedig 15 pontos hátránnyal rendelkezett a ferraris Fernando Alonsóhoz képest. Vettel hiába szerezte meg a pole-t, szüksége volt arra is, hogy a spanyol hátracsússzon a harmadik rajthelyről. Hamarosan azonban minden számára szükséges tényező összeállt: Webber és Alonso is forgalomban ragadt a kerékcseréjét követően, így csak a 7-8. helyen futottak be, a német pedig teljesítette a feladat rá eső részét a győzelemmel: a Red Bull 15. futamgyőzelme egyéni világbajnoki címet ért azt követően, hogy az előző versenyen, Brazíliában már a konstruktőri trófeát is bebiztosították. Vettel 23 évesen az F1 történetének legfiatalabb világbajnoka lett, a dobogó tetején pedig nem tudta visszatartani örömkönnyeit. A csapat és a pilóta sikersorozata pedig csak innentől vette kezdetét igazán.

2013, Malajziai Nagydíj – Multi-21

Két további dupla vb-címet húzott be a csapat változatlan felállásban, Webber előtt azonban ritka győzelmi esély adódott a 2013-as szezon második állomásán, amikor a verseny elején felszáradó pályán jobb ütemben cserélt kereket, így átvette a vezetést Vetteltől. A német ugyan csapattársa nyomában maradt, ám a rádión mindketten megkapták az üzenetet, miszerint nem engedélyezett közöttük a csata, tartaniuk kell a pozíciójukat. Tizenegy körrel a vége előtt azonban a célegyenesben Vettel mégis támadásba lendült és kanyarokon át tartó viaskodás után végül maga mögött hagyta Webbert, akinek visszatámadása már nem volt sikeres. „Seb, ez butaság” – ripakodott rá Christian Horner a pilótára a rádión. Aligha aratott még nyomasztóbb kettős győzelmet egy csapat, mint a Red Bull azon a napon: a pilóták nem ünnepeltek, a feszültséget pedig harapni lehetett a díjátadó előtt, miközben Webber emlékeztette Vettelt az elhíresült Multi-21 kódjelű csapatutasításra. A váratlanul előállt helyzetben először még a német is zavartan nyilatkozott, de a következő versenyre már egyértelmű álláspontot fogalmazott meg: „Versenyeztem, gyorsabb voltam, megelőztem, nyertem.”

2014, Magyar Nagydíj – Aki átlátott a káoszon

Az új motorformula érkezésével a Red Bull elveszítette uralkodó szerepét, de csak annál nagyobb szüksége volt a csapatnak az érkező Daniel Ricciardo jelentette lendületre. Az ausztrál a szezon során árnyékba szorította Vettelt, és amikor a domináns Mercedes botlott, elsőként volt ott, hogy fölszedje a lepattanót. A vizes Hungaroring abban az évben az évtized egyik legfordulatosabb futamát hozta, Ricciardo pedig nagy taktikai csatát nyert meg, amikor az utolsó négy körben megelőzte Hamiltont és Alonsót is a győzelemért. A Red Bull pilótája egy egyedi ünneplési formával is megismertette az F1-et, ugyanis előszeretettel fogyasztotta el a pezsgőt saját cipőjéből.

2016, Spanyol Nagydíj – Csodát lát a világ

Vettellel és Ricciardóval már kincsesládába nyúlt a Red Bull nevelőprogramja, de a Max Verstappen-jelenségre még úgy sem volt felkészülve a világ, hogy a tinédzser hollandot már jóval megelőzte a híre. A Toro Rossónál eltöltött egy év és négy futam után az anyacsapat egy pillanatot sem hezitált, s amint Danyiil Kvjat okot szolgáltatott rá, máris beültették helyére a még mindig csak 18 éves Verstappent a Spanyol Nagydíjra. A holland a negyedik helyre kvalifikált, majd miután a Mercedesek kigolyózták egymást az első körben, Ricciardóval és a két Ferrarival egy négyfős csatát vívott az első helyért, amit jobb taktikával, illetve a hajrában Kimi Räikkönen visszatartásával ő nyert meg. Feledhetetlen sporttörténeti pillanatok: Verstappen, akinek nevét akkoriban még csak tanulgatta a világ, két és fél évet faragott a futamgyőztesek fiatalsági rekordjából úgy, hogy szezonközi váltással már az új csapatánál töltött első hétvégéjén győzött, és 630 nap után juttatta vissza a dobogó tetejére a Red Bullt. Ekkor már mindenki sejtette, mi fog következni.

2017, Azerbajdzsáni Nagydíj – Ismét átlátott a káoszon

Bár veszélyesebb csapattársa érkezett, ráadásul a Mercedes-érában ritkán került a győzelem közelébe, Ricciardo megőrizte hírnevét a mezőny lesipuskásaként: a Red Bullnál elért hét sikeréből az első hatot úgy szerezte, hogy a rajtrács első három helyén kívülről startolt. Ezek sorába tartozik a 2017-es bakui káoszfutam is, amely biztonsági autókat, vitatott incidenseket és egy piros zászlót is hozott, Ricciardo pedig, noha neki is volt egy nem tervezett bokszkiállása, a 10. pozícióból indulva mégis az élen találta magát, miután Vettel megkapta büntetését a Hamiltonnal való hírhedt, szándékos ütközésért. Kulcsszerepe volt ebben annak a szintén agyonismételt tripla előzésnek is, amit Ricciardo a 24. körben mutatott be a hosszú célegyenesben a DRS jótékony hatásával Felipe Massa, Nico Hülkenberg és Lance Stroll ellen. „Nem igazán vannak unalmas győzelmeim” – állapította meg utólag az ausztrál.

2019, Osztrák Nagydíj – Félretessékelés

Kockázatot vállalt a Red Bull, amikor erre az évre partnerségre lépett a Hondával, amely gyártó a McLaren oldalán visszatérve három évig csak negatív kontextusban szerepelt a sajtóban, ám a Renault-val való szakítás miatt részben kényszerből lépett rá erre az útra a csapat, ami azért a Toro Rossóval való 2018-as próbaév után bizakodásra is adott okot. Az Osztrák Nagydíjon Leclerc már nem először állt első győzelme küszöbén, hiszen a végjátékig vezetett, ám a rá rohamléptekben közeledő Verstappen három körrel a vége előtt megelőzte őt. Tette ezt egy vitatott manőverrel, hiszen a belső íven bebújva a pályán kívülre kényszerítette a monacóit, aminek szabályossága azonnal kérdéseket vetett fel a sportfelügyelőkben. Verstappennek szólt a himnusz a dobogó tetején, de csak három órával később nyugodhatott meg, amikor kimondta a határozat, hogy megtarthatja győzelmét. A Red Bull hazai pályán törte meg a jeget, hiszen visszatérése óta először győzött a Honda-motor, megteremtve az alapokat a csapat következő sikerkorszakához.

2021, Abu-dzabi Nagydíj – Az örök vita tárgya

Hogyan is maradhatna ki a listáról a verseny, amely máig két táborra osztja a világot a jogos győztes – és ezzel együtt a jogos világbajnok – kilétét illetően! Verstappen és Hamilton pontegyenlőséggel érkeztek a szezonzáróra, és bár a hollandot a rajtnál átugró brit végig jobb tempót autózott és szinte kézben érezhette nyolcadik vb-címét, a végjáték mindent újraírt. A hajrában beküldött biztonsági autó alatt Verstappen pozícióvesztés nélkül vételezhetett friss gumikat, egyedüli reményeit abba helyezve, hogy a körszámláló lepergése előtt még újraindítják a versenyt. Ez végül megtörtént, és bár utólag igazolást nyert, hogy a versenyigazgató Michael Masi hibát követett el azzal, hogy a protokoll megsértésével adott zöld jelzést az utolsó körre, a Red Bull érdemeit ez nem csökkentette: Verstappen bevitte a mindent eldöntő előzést és forgatókönyvírók által sem megálmodható módon szerezte meg első F1-es világbajnoki címét.

2022, Belga Nagydíj – Hengerelés indul…

Tavaly a Red Bull villámgyorsan fordította meg az esélyeket a Ferrarival szemben, a szezon második felére pedig már nem is maradt kérdés afelől, hogy Verstappen egy újabb, immár vitathatatlanul domináns bajnoki titulus felé menetel. Már a nyárutón hátborzongató erődemonstrációt rendezett a riválisok számára, hiszen négy egymást követő futamból hármat is a harmadik sornál hátrébbról rajtolva nyert meg. Csúcspontot jelentett a Red Bull legrosszabb starthelyről aratott győzelme, amikor Spában motorcserés büntetés miatt a holland csak a 14. pozícióba állhatott fel, de már a tizenkettedik körben az ő neve állt az eredménylista élén. Ez a csapat 85. győzelmét jelentette, és mivel azóta – sőt, a tavaly júliusi Francia Nagydíj óta – csak egyetlen futamot nem nyertek meg, villámtempóban jutottak el a 100-as mérföldkőig. A következő elérhető cél a Williams megelőzése és a Mercedes visszaelőzése lehet az örökrangsorban, a jelenlegi futamszámok mellett pedig talán már nem is kell túl sokat várni arra, hogy a győzni még csak 14 éve elkezdő Red Bull Racing az F1 harmadik legeredményesebb csapatának nevezhesse magát.

A legemlékezetesebb elherdált győzelmek:

Technikai sportról lévén szó, a Red Bullnak olykor kijött a lépés olyan futamokon is, amelyeket a papírforma szerint nem nekik kellett volna megnyerniük, és ugyanígy dobtak is el maguktól biztosnak tűnő első helyeket.

2010, Török Nagydíj – A Vettel–Webber csörte első felvonása, amikor a Red Bull kettős vezetése mellett, a McLarenek nyomása alatt a német a belső íven támadást indított az első helyért, de túl hamar mozdította befelé az autóját, így a két csapattárs összeakadt és kirobogott a bukótérbe: Vettelnek kiesés, Webbernek egy harmadik hely lett a jussa.

2010, Koreai Nagydíj – Ismét kettős vezetést dobott el a csapat, de most egészen eltérő körülmények között: a jeongami pálya viharos első futamán Webber összetörte az autót a második helyről, Vettel alatt pedig az élen haladva állt meg a technika.

2011, Kanadai Nagydíj – A hosszú esőszünet miatt a valaha volt leghosszabb futamnak számító montreali versenyen csak Vettel tűnt sérthetetlennek – egészen az utolsó körig, amikor a sarkában loholó Button nyomása alatt megcsúszott és átadta a vezetést a 30 kör alatt az utolsóról az első helyre előretörő McLarennek.

2020, Brit Nagydíj – 2019 óta egy extra pontot szerez a futam leggyorsabb körét jegyző pilóta, ezen a silverstone-i délutánon azonban a Red Bull hatot veszített vele. A biztos második hely tudatában két körrel a leintés előtt friss gumikért hívták a bokszba Verstappent, hogy azokon megfuthassa a legjobb köridőt. Ez sikerült is neki, ám nem tudhatta, hogy az utolsó körben Hamilton defektet kap majd, így három keréken fog elkocogni a célig. Ha a holland a pályán marad, könnyedén megelőzte volna őt a győzelemért, a szükségtelen kerékcseréje miatt viszont csak öt másodperccel mögötte ért be.

2021, Szaúd-arábiai Nagydíj – Egy nehezen olvasható, furcsa eseményekkel teli verseny a már enélkül is túlontúl feszült bajnoki harc végjátékában. Verstappen kétszer is szabálytalanul előzte Hamiltont, ráadásul az elengedésekor sem játszott tisztán, ami kettőjük újabb koccanását hozta. Higgadtabb versenyzéssel meglett volna a tempója a győzelemre a hollandnak, amivel sokak életét megkönnyíthette volna az Abu-Dzabiban érkező fináléra…