A Forma-1 a lehető legjobban szeretné megérteni és elemezni azt, hogy a nézők, rajongók mit tartanak izgalmasnak, mikor a versenyeket nézik. Ezt pedig egészen újszerű módon kívánják vizsgálni a jövőben.
Pat Symonds, az F1 műszaki vezetője az Autosport Internationalen elmondtam hogy a végletekig is elmennek e téren, és szenzorok segítségével monitoroznák a képernyők előtt ülő nézők érzelmi állapotát.
„Abszolút arra fókuszálunk, hogy mi jó a sportnak és mitől lesz jó egy verseny.” – mondta Symonds. „Meg lennének lepve, mennyi elemzést csinálunk ezzel kapcsolatban.”
„Ez olyasmit is jelent, hogy vannak emberek, akiket feldrótozunk, míg a versenyt nézik és figyeljük, hogy a bőre milyen választ ad az érzelmeikre, futamnézés közben.”
„Ez alapján kezdjük megérteni, hogy mely dolgok a fontosak.”
Az ember galvanikus bőrreakciója az izzadságmirigyek olyan változásait mutatja, melyek az érzelmek intenzitását tükrözik, ezáltal megítélhető, hogy az ember mennyire izgatott egy adott pillanatban.
„A safety car nagyon jó példa erre, mert olykor felélénkítik a versenyt, máskor kinyírják azt.” – tette hozzá Symonds. „Szóval megvizsgáljuk ezeket a különféle kutatási területeket, hogy elkezdhessünk valódi képet kapni arról, hogy mitől lesz jó a verseny.”
„Ez után próbálkozhatunk és tervezhetünk, nem csak a technikai szabályok kapcsán, hanem a sportszabályok kapcsán is, hogy biztosak lehessünk abban, hogy nagyobb százalékban lesznek jó versenyek.”
„Nem lesz (egy szezonban) 21 olyan verseny, mint Németországban volt tavaly, ez nem fog megtörténni.” – folytatta. „De annyit megtehetünk, hogy biztosítjuk azt, hogy legyen 15 nagyon jó futam és a többi hat is elég jó legyen.”
A Forma-1 belátta, hogy a sportnak fejlődésre van szüksége, és az izgalmaknak a leintés előtt kell elérniük a csúcsot, nem már a verseny elején.
„Ez egy jól ismert pszichológiai tényező, amit csúcshatásnak hívnak.” – mondta Symonds. „Ha a verseny vége jó, akkor az emberek jónak ítélik a versenyt. Ha a verseny közepe jó, de a vége egy kicsit kiszámítható, akkor nem fogják jóra értékelni a versenyt.”
„Ezzel tisztában vagyunk. Elképesztően sokat dolgozunk ezen Marioval (Isola, a Pirellitől), hogy megpróbáljuk kitalálni, hogyan tervezzük meg a gumikat, hogy ilyesfajta látványosságot eredményezzen.”