back to top
KezdőlapFormula 1A Red Bull semmi hozzá képest, az F1 legvagányabb bulicsapata 48 éve...

A Red Bull semmi hozzá képest, az F1 legvagányabb bulicsapata 48 éve ért a csúcsra

-

Rövid ideig szerepelt az F1-ben a Hesketh istálló, viszont így is üde színfoltja volt a mezőnynek az 1970-es években. Ezen a napon az 1975-ös Holland Nagydíjon aratta egyetlen F1-es győzelmét.

Cikkünk borítóképén rögtön látható, hogy nem egy átlagos, a profi üzleti megjelenést sugárzó csapatról beszélünk, a lenge öltözékű fiatal hölgy szimbóluma és a Penthouse magazin felirata sugallja, hogy a hedonizmus erősen jelen volt a működésében. Az alapító egy brit lord, Alexander Hesketh volt, aki 20-as évei elején úgy döntött, az autóversenyzés fényűző világában szórja el a felesleges pénzét.

Ezek után törvényszerűnek hangzik, hogy James Hunt lett az első pilótájuk, aki 1973-ban kóstolt bele a Forma-1 világába egy bérelt March-csal. Bár amikor a báró először megtekintette, Hunt pont a szeme láttára ment falnak, ez sem akadályozta meg a szerződtetését, a tehetséget ugyanis felfedezték benne.

Sokaknak biztos szimpatikus az őszinte carpe diem hozzáállás, amivel kitűntek a tömegből és az F1 akkoriban elüzletiesedő világából. Inkább egy rockbandához hasonlítottunk, mint egy versenycsapathoz – ismerte el a nemes az F1 Racing magazinnak.

30 éve halt meg Räikkönen bálványa, akiről mindenkinek a szex, a drogok és az alkohol jut eszébe

A műhelyükből esténként például rendszeresen átruccantak Londonba lazítani. „Összegyűltünk a Hilton bárjában, Martinit, Slingert és Wallbangert iszogattunk hajnali négyig, aludtunk egy keveset, és hétkor keltünk, hogy elkezdjük a munkát Towcesterben” – mondta a csapatmenedzser Anthony Horsley.

Fényűzés felsőfokon

A lazaságot mutatja, hogy a csapattagok ruházatára beceneveket nyomtattak, vagy például kering olyan kép a világhálón, amin a bokszutcai táblán olyan felirattal hívták be a pilótát, hogy KOKTÉL => (azaz koktél jobbra). A csapat logója egy plüssmaci lett, és az első F1-es (bajnokságon kívüli) versenyen aratott győzelmet úgy ünnepelték meg, hogy a lord birtokán a dísztavakban pancsoltak részegen.

Amikor az egyik edzésen kétszer elromlott az autó, a közönség kifújolta őket, de ők viszonozták ezt. A későbbi FIA-elnök Max Mosley-nak rendszeresen furcsa gesztussal, kotkodácsolva hálálkodtak és Bicester nagylelkű pipijének hívták, miután az F2-es korszakukban segített nekik motort szerezni a kocsiba. (Eredetileg „az ég nagylelkű pipijéhez”, Szűz Máriához fohászkodtak segítségért, helyette jött Mosley.)

Embed from Getty Images

James Hunt 1975-ben a Hesketh volánjánál

És mindez elképesztő rongyrázással párosult: a partikon patakokban folyt a lenge öltözetű lányok által felszolgált pezsgő, Monacóba a báró helipkopterrel hozatott friss croissant-t és aznapi újságot a meghívott vendégeknek. Ott még a szerelőket is jachton szállásolták el, akik bármikor elvihették egy körre a sportkocsikat vagy a helikoptert.

Egyszer mindenkit legyőztek

A szép eredmények ugyanakkor jöttek. Hunt 1973-ban a második futamán pontot szerzett, a harmadikon 4. lett alig három másodperccel lemaradva a győztestől, aztán következett egy 3. és egy 2. hely. 1974-ben, immár a Hesketh saját gyártású autóját vezetve további három alkalommal állt dobogóra.

1975-ben voltak a csúcson, Hollandiában június 22-én Hunt megnyerte a futamot. A 3. helyről indult Zandvoortban a vizes pályán, és elsősorban annak köszönhette a sikert, hogy az élmezőnyből ő cserélt először kereket (slickre). A ferraris Niki Lauda visszazárkózott rá és keményen támadta, de Hunt ezúttal állta a sarat és behúzta a győzelmet, miután két korábbi futamon már megingott az élen haladva. A bajnokságot 4.-ként zárta a brit.

Embed from Getty Images

Niki Lauda és James Hunt az 1975-ös Holland Nagydíjon

Sejthető, hogy a pénztárca előbb-utóbb kiapadt, ráadásul a brit gazdasági recesszió meghozta a böjtjét, a lord Hesketh egyéb érdekeltségeiből származó források megcsappantak. Huntot 1976-ra elvitte a McLaren és világbajnokot faragott belőle, a kevésbé ügyes pilótákkal ekkor és 1977-ben sem szereztek pontot, majd 1978-ban szezon közben lehúzták a rolót, miután egy kivételével egyik versenyre sem tudták kvalifikálni az autót. Lesújtó volt, amikor ki kellett lépnünk. Majdnem főbe lőttem magam” – mondta a báró, aki szerint az első három idény 350 ezer fontba került.

Hunt mellett említsük meg dr. Harvey Postlethwaite nevét is a Hesketh Forma-1-es értékteremtéseiben, aki szintén itt vetette meg a lábát a világbajnokságban, és később a Ferrari főtervezője lett. A leigazolása stílusos volt: a tárgyaláson a báróék burgundi addig itatták fehérborokkal, amíg meg nem állapodtak.