A térségben tomboló két tájfun miatt megváltozott a szuzukai pálya aszfaltja, a csapatoknak így a vártnál magasabb gumikopásra kell számítaniuk a Japán Nagydíjon.
A Pirelli szerint az elmúlt időszak tájfunjaiból származó heves esőzés lemosta az aszfaltra felrakódott gumiréteget, ami közvetlen kihatással van a tapadási és kopási tényezőkre. A japán futam szabadedzésein különösen az egyébként agresszív keverékkiosztásra voksoló Ferrari szenvedett hólyagosodással.
„Az aszfalt makrodurvaságában jelentős változás történt” – magyarázta Mario Isola, a Pirelli motorsportrészlegének igazgatója. „Ennek valószínűleg az időjárási körülmény az oka; úgy fest, a tájfunok heves esőzései megváltoztatták az aszfaltot, ez pedig a gumikopás növekedését vonta maga után.”
A Ferrarin kívül néhány másik csapat is tapasztalt hólyagosodást, de a Pirelli szerint a versenyre ezeket könnyedén kiküszöbölik majd.
„A gumik kontrollálhatók és az edzéseken gyűjtött adatok alapján képesek lesznek reagálni és találni egy olyan beállítást, amellye csökkenthetik vagy teljesen meg is szüntethetik a hólyagosodást” – folytatta Isola. „Nem szabad elfelejteni, hogy a tengerentúli futamokra 14 héttel korábban hozzák meg a keverékkiosztási döntést; lehet, hogy [a Ferrari] azért választott ennyi szuperlágyat, hogy jobban megértsék a működésüket, míg mások inkább a lágyat preferálták és azzal kísérleteznek. A közepes pedig a tavalyi lágy, amit nagyon jól ismernek a csapatok.”
A mindig optimista taktikajóslatok ismételten a kétkiállásos stratégiát hozták ki győztesként, de ahogyan az lenni szokott, úgyis egyszer állnak majd ki.
„Lehetséges az egy kiállás” – fűzte hozzá Isola. „Még nem analizáltuk mélyrehatóan a kopást, így nem tudjuk, mekkora előnyben lenne a kétkiállásos taktika. Biztos, hogy optimálisabb volna, de hacsak nem jön ki 10-15 másodperces különbség [a két taktika között], mindenki egyszer fog kiállni, mert nem éri meg azért kétszer cserélni, hogy beragadj a forgalomba.”