A világ minden tájáról sorra jelentkeznek újabb és újabb helyszínek, melyek Forma-1-es versenyt szeretnének rendezni. Ezek megjelenése pedig egyre inkább veszélybe sodorják a versenynaptár jelenlegi helyszíneinek helyét. Az utóbbi időben Monacóról esik szó a legtöbbször, mint potenciális „veszélyzónás”.
Sokan persze elképzelhetetlennek tartják a Forma-1-et Monaco nélkül. Elvégre az F1 ugyanúgy hozzátartozik az apró hercegség imázsához, mint Grace Kelly és Monte-Carlo híres kaszinója. A Monacói Nagydíj az Indy 500 és a Le Mans-i 24 órás versenyekkel együtt az autósport tripla koronáját is alkotja.
Monaco eddig kivételezett volt
A monacói promóterek ugyan fizetnek az F1-nek rendezési díjat, de ez a díj csak névleges, évente körülbelül 15 millió dollár, ez pedig jelentősen kevesebb, mint amit a többi versenyhelyszínnek kell fizetnie, akik évente közel 60 millió dollárt fizetnek. Az F1 a Monacói Nagydíjjal kötött szerződésének utolsó évében jár, és ha a pénzügyi tárgyalások során nem történik előrelépés, a pálya kieshet a 2023-as versenynaptárból.
„Úgy gondolom, Monacónak mindig is nagyon előnyös kereskedelmi megállapodása volt a Forma-1-gyel, és szerintem a Forma-1 csak arra törekszik, hogy olyan kereskedelmi megállapodást kössön, amely jobban megfelel a többi helyszínnek is, ugyanakkor elismeri a naptárban betöltött fontos szerepét is” – mondta Zak Brown, a McLaren Racing vezetője.
„Úgy gondolom, hogy az F1 ma már olyan méretű és hatókörű, hogy nagyobb, mint bármelyik csapat, nagyobb, mint bármelyik versenyző és nagyobb, mint bármelyik futam. Azt hiszem, természetesen egyikünk sem szeretné, ha Monaco megszűnne (a naptárban lenni).”
„De mint kereskedelmi jogok birtokosának meg kell értenie, hogy olyan megállapodásra van szükségük, amely jobban összhangban van a többi helyszínnel, tekintve, hogy a pályák igényt tartanak a nagydíj megrendezésére” – tette hozzá Brown.
A fellendülés nagyrészt a Netflix „Drive To Survive” című doku-sorozatának is köszönhető. Most már Szaúd-Arábia is hosszú szerződést kötött az F1-gyel, Katarral jövőre kezdődik egy 10 éves megállapodás, Bahrein pedig 2036-ig meghosszabbította a szerződését. A régi helyszínek közül a Hungaroringnek is 2036-ig van szerződése.
Miami idén került be a versenynaptárba, az Egyesült Államokban pedig 2023-ban három F1-es futam lesz, amikor Las Vegas is csatlakozik a naptárhoz.
Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke a Liberty Mediának, az F1 jogait birtokló amerikai vállalatnak és Stefano Domenicali F1-vezérigazgatónak tulajdonította a globális sorozat növekedését.
„Mostanra már elkeltek a jegyek, vannak rajongók és több verseny is van. Biztos vagyok benne, hogy jó munkát végeznek a monacói tárgyalásokon, és jó eredményre jutnak” – mondta Szafnauer.
Különleges varázsa van
A versenyez azonban rendre nem a legizgalmasabbak Monacóban, és a legtöbb akció a kvalifikáción történik. A versenynapon az előzés szinte lehetetlen a keskeny, 3,34 kilométeres utcai pályán.
A modern közönség pedig akciót akar, és az F1-ben az elmúlt néhány évben megnőtt a kerék a kerék elleni versenyek száma. Max Verstappen és Lewis Hamilton az elmúlt évtizedek egyik leglátványosabb csatáját vívta a tavalyi bajnoki címért.
Az verseny alatti akció hiánya ellenére, mégis van Monacónak egy olyan atmoszférája, ami miatt a többség nagyon szereti.
„Egyedülálló aurája van” – mondta Daniel Ricciardo.”Csak egy olyan pálya van, ahová mindig is hajóval érkeztem a pályára. Elhaladsz egy hajó mellett, ami hatalmas, aztán a következő nagyobb és még nagyobb. Szó szerint szürreális.”
A helyiek az erkélyeikről nézik a versenyt, a gazdagok pedig a közvetlenül az utolsó két kanyarra, a La Rascasse és az Antony Noghes – a verseny alapítójáról elnevezett – kanyarra néző teraszon zsúfolódnak össze.
Minden versenyhétvégén hírességek özönlenek ide, és színészek ugranak át a közeli Cannes-i Filmfesztiválról. Szombaton Hamilton például motorcsónakkal érkezett a helyszínre.
„Ez az év egyik legizgalmasabb, ha nem a legizgalmasabb versenyhétvégéje” – mondta Hamilton.
Leclerc egy a pályára néző lakásban nőtt fel, és piros Ferrari játékautókkal játszott. A kétszeres F1-bajnok Fernando Alonso, aki kétszer nyert itt, azt mondja, abszurd ötlet Monacót azért lecserélni, mert nehéz előzni a verseny alatt.
„Szerintem benne kell lennie a naptárban” – mondta a 40 éves spanyol. „2011 előtt, vagy mi, előtt nem voltak előzések Budapesten, Barcelonában vagy Szingapúrban, és nem beszéltek arról, hogy ezeket a futamokat kiveszik a naptárból.”