A wokingiaknak pedig kulcsfontosságú volt, hogy Lando Norris beállítson egy unalmas rekordot. Minden statisztikai különlegesség egy helyen az F1-es idényzáróról.
A McLaren 26 év után nyerte meg újra a konstruktőri címet – nincs csapat, amelynek ilyen sokat kellett volna várnia két cím között, de ha a Williams egy napon visszatér az F1 trónjára, megdönti ezt a rekordot, hiszen ők egy évvel a McLaren legutóbbi címe előtt, 1997-ben lettek bajnokok utoljára.
A Ferrari pedig eddig még sohasem élt meg 16 évnél hosszabb periódust anélkül, hogy valamilyen bajnoki címet ne nyerjen – jövőre viszont rá fognak fordulni a 17. ilyen évükre is, miután, ahogy korábban senkinek, nekik sem sikerült a szezonzárón átvenni a vezetést a konstruktőri tabellán.
A McLaren úgy lett a szezon legjobb csapata, hogy csak 6 győzelmet szerzett a 24 futamos bajnokságban. Ennél a 25%-os teljesítménynél csak két szezonban volt rosszabb győzelmi mutatója a konstruktőri bajnoknak: 1982-ben a Ferrarinak 18,75% (3/16), és 1977-ben szintén a Ferrarinak 23,53% (4/17).
Oscar Piastri lett mindössze a negyedik versenyző az F1 történetében, aki egy szezon összes versenykörét teljesítette. Bár éppen a szezonzárón csak néhány másodperc választotta el attól, hogy Norris lekörözze, és ezzel elvegye tőle ezt a különleges eredményt. A másik három eset 2002-ben Michael Schumacher, 2019-ben Lewis Hamilton és 2023-ban Max Verstappen révén történt, vagyis Piastri az első, aki úgy teljesítette egy szezon összes versenykörét, hogy nem ő lett a világbajnok abban az évben.
Piastri Max Verstappen általi kiforgatása után a McLaren számára kulcsfontosságú volt a címhez, hogy Lando Norris beállítson egy unalmas rekordot, és ezt meg is tette: Abi-Dzabiban már zsinórban a 10. versenyen, vagyis 2015 óta mindig a pole-ból induló versenyző szerezte meg a győzelmet. Csak a barcelonai pályának volt ugyanilyen sorozata 2001 és 2010 között.
Verstappen előtt ugyanakkor arra adódott ritka lehetőség a hétvégén, hogy egyazon pályán öt egymást követő évben is nyerjen. Ezt eddig csak Ayrton Senna Monacóban (1989-1993) és Lewis Hamilton Barcelonában (2017-2021) tudták megtenni, a holland azonban nem iratkozott fel erre a listára.
Egy ritkaság idén kétszer is megtörtént (?)
Amikor Daniel Ricciardo búcsúzásul, ellentmondásos körülmények között megfutotta a leggyorsabb kört a Szingapúri Nagydíjon, már felidéztük, hogy előtte mindössze négyen voltak az F1 történetében, akik karrierjük utolsó futamán jegyeztek ilyen eredményt: Mark Webber 2013-ban, Jim Clark 1968-ban, Ritchie Ginther 1966-ban és Onofre Marimon 1954-ben. Nos, ahhoz képest, hogy ez mennyire ritka, idén jó eséllyel kétszer is megtörtént, hiszen Kevin Magnussen leggyorsabb körrel búcsúzott a mezőnytől a szezonzárón. Sem Magnussennek, sem Ricciardónak nincs F1-es szerződése 2025-re, de persze nem zárható ki, hogy valamikor még versenyezni fognak, így végérvényesen még nem üthetjük rá a pecsétet erre a kibővült klubra.
Döbbenetes statisztika terjedt el az idei F1-es szezonról, csak kár, hogy nem igaz
Az viszont kétségtelen, hogy a dán közreműködésével 12 különböző versenyző jegyzett leggyorsabb kört a 2024-es szezon során, ami beállította a 2012-es rekordot. Lewis Hamilton és Sergio Pérez szerepet vállalt mindkettőben.
Magnussen 185 versenyből álló pályafutása során sohasem vezetett élcsapatnál, néhány kimagasló eredménye pedig a szélsőségekre korlátozódott: legelső futamán érte el egyetlen dobogóját, utolsó futamán pedig három leggyorsabb körének egyikét jegyezte. Van egy pole-pozíció is a neve mellett a 2022-es Brazil Nagydíjról, ám a sprintes hétvégék akkori lebonyolítása miatt azt nem mondhatja el, hogy valaha is az élről rajtolhatott volna F1-es futamon.
Hamilton legrosszabb szezonja
A Mercedesszel az F1 legsikeresebb együttműködését a hétvégén lezáró Lewis Hamilton szezonját néhány mélypont is szabdalta. Csak a 7. helyen végzett a tabellán, ami 18 idénye alatt a legrosszabb eredménye. Ezalatt negyedszer maradt alul a pontversenyben aktuális csapattársával szemben (Button – 2011, Rosberg – 2016, Russell – 2022 és 2024), ráadásul Russell az első, aki a pontversenyben és az időmérős párharcban is legyőzte őt egyazon évben.
A sapkadobálástól a marcangoló kételyig – Hamilton 7 karakterformáló győzelme a Mercedesszel
Bár három közös szezonjukból kettőben is mögötte végzett, Hamilton az együtt töltött idő alatt legalább több pontot szerzett, mint Russell. 697-695-re nyert ebben a tekintetben, vagyis csak a szezonzáró utolsó körében csapattársa ellen bemutatott előzése döntötte felé a mérleg nyelvét.
Hamilton az időmérőkön szerepelt különösen gyengén 2024-ben, Russell ellen 19-5-re maradt alul, ráadásul utolsó hat nagydíjából háromszor is már a Q1-ben kiesett. Úgy, hogy az összes többi, 240 mercedeses hétvégéjén csak további öt alkalommal történt ez meg vele, és ebből az ötből is három alkalommal tehetetlen volt, mert műszaki gondok vagy motorcserés büntetések sújtották.
Ha Hamilton távozik a csapatától…
Néhány hasonlóság azon két futam között, amelyeken Hamilton utolsó futamát teljesítette akuális csapatával – 2012-ben Interlagosban a McLarennel, idén Abu-Dzabiban pedig a Mercedesszel:
- A szezon egyéni bajnoka egyaránt megpördült az első körben
- Pérez kiesett
- Egy brit McLaren-pilóta győzött
- A Ferrari spanyol versenyzője végzett másodikként, csapattársa pedig harmadikként
Az F1 szezonzárója, ahogy még nem látta – Makai Gergely képei Abu-Dzabiból