A SafeisFast.com versenyzőfejlesztő weboldal ingyen programokat és tanácsokat kínál a feltörekvő versenyzőknek. Ennek keretében most egy olyan videót tettek közzé, melyen Fernando Alonso hét hasznos tanáccsal látja el a fiatalokat.
Lássuk, mik ezek!
1. Érezd jól magad!
„Jól kell érezniük magukat. Sok olyan gokartos gyereket látok, akik élvezik a vezetést, de ezt sokkal jobban élvezik a szüleik. (Sok múlik azon), hogy mekkora rajtuk a nyomás, hogy az édesapjuknak tetsszen a verseny. Nagy nyomást tesznek a gyerekre, aminek az az eredménye, hogy már nem évezi annyira (a gyerek), mert ha azt látja, hogy az apja nem örül, csak azt kérdezi, hogy miért nem csináltad máshogy, az a legrosszabb, ami történhet.”
„Szóval az elsőszámú szabály, hogy élvezd, amit csinálsz.”
2. Kezdd gokartozással!
„Szerintem a gokartozás a legjobb iskola mindenhez. Megtanítja a nyers versenyzést, különösen, mikor alacsony a tapadás, vagy esős körülmények között vezetsz, vagy ilyesmi, (a gokartozás) sokkal-sokkal gyorsabban fejleszti a készségeket. Szerintem a versenyzés, az egymás nyomában versenyzés a gokarozás során segítségemre volt az együléses versenyzés során is, mert alapvetően a gokartban sok a koccanás, sok az előzési manőver, és ez a fajta stratégia, védekező mozdulatok és az ilyen dolgok nagyon hasznosak voltak számomra az egész karrierem során.
3. Jól gyakorold be a nagy sebességű kanyarokat!
„A gyors kanyarok igazi adrenalint jelentenek a versenyzőknek. A lassú kanyarokat nem mondom, hogy nem szeretjük, de bizonyos szempontból ez a legegyszerűbb, hogy megpróbálsz minél később fékezni, elfordulsz, és amint lehet, már nyomod is a gázt. De a gyors kanyarokban a képességek kifizetődnek, és bíznod kell az autóban, a gépedben, félelem nélkül kell érkezned a kanyarba, néha még be is kell csukni az egyik szemed És rálépni a gázra! Mindig mondom, hogy általában én sötét sisakrostéllyal versenyzem, mert minél kevesebbet látsz, annál gyorsabban mész!”
4. Gyakorold az előzést!
„Az előzés módja attól függ, hogy melyik versenyzőt előzöd, és ő melyik íven érkezik a kanyarba, szóval általában jó stratégia, ha vársz két-három kört, hogy megfigyeld milyen íveket használ, így megválaszthatod a te ívedet. Ez néha kívülről történik, de olykor van elég hely arra, hogy később fékezz, de meg kell ítélni azt is, hogy megfelelő-e a tapadás a külső íven, nincs-e ott törmelék, vagy bármi, ami megzavarhatja a manővert. Van úgy, hogy megpróbálod összezavarni az előtted haladót, szélárnyékba kerülni, jobbra vagy balra húzódni, majd hirtelen a másik oldalra váltani. Olykor szerencsésnek is kell lenni, mert ha az előtted lévő srác nem figyel a manőverre, össze is érhettek, és ez mindkettőtök versenyének végét is jelentheti.”
5. Tökéletesítsd a rajtodat!
„A rajtoknál nyugodtnak kell lenni, még ha az ellenkezőjét is sugallják a dolgok, nagyon nyugodtnak kell lenni. A startnál nagyon precíz mozdulatra van szükség a gázadáshoz, a kuplungpozícióhoz, a gumi hőmérsékletének kezeléséhez. Fontos, hogyan melegítetted fel a gumikat mielőtt felálltál a rajthoz. Pontosan kell ismerned ezeket a dolgokat, és minden mozdulatodnak nagyon pontosnak kell lennie. Ha nyugodt vagy, talán megtalálod ezeket a tökéletes pozíciókat. Ha egy kicsit túlizgulod, ha túl nagy rajtad a nyomás, ha külső tényezők befolyásolnak abban a pillanatban, akkor nem tudsz száz százalékig pontos lenni, és a rajt valószínűleg rosszabb lesz.”
„A karrierem során általában ha jól rajtoltam, az annak volt köszönhető, hogy megpróbáltam a lehető legnyugodtabb lenni abban a pillanatban.”
6. Gyakorolj szimulátoron!
„Szimulátorokat használunk gyakorlásként, és az autó, a motor fejlesztéséhez, a versenyzőszempontjából pedig a rajt gyakorlásához, a manőverek memorizálásához, és ez része az edzésünknek, és minél többet használod, annál jobb leszel.”
7. Tanulj meg együtt dolgozni a mérnökökkel!
„Mérnöki érában élünk most, ahol mindent a szimulációk alapján számítógépek irányítanak, és ez jó. Segít javítani a teljesítményen, segít a maximumot kihozni a gépből. De végezetül ezt rá kell bízni arra az emberre, aki a kormány mögött ül.”
„Emlékszem, pár évvel ezelőtt egy versenyen a mérnök folyamatosan mondta nekem, hogy még nem esik, szóval kint maradunk még öt kört, én meg ordítottam a rádión, hogy ‘De esik! Nem tudom pályán tartani az autót! Esik, látom az esőcseppeket.’ Ők meg mondták, hogy ‘nem, a számítógép szerint hét perc múlva fog esni’. Én meg mondtam, hogy ‘nem, tedd ki a kezed a pitwallon, és rájössz, hogy esik! Ki kell állnom!’ Szóval a technológia határozottan segít, de mindig egy ember ül a kormány mögött és mindig a versenyző lesz a legfontosabb része a dolognak.”