back to top
2025. május 24. 15:11
KezdőlapFormula 1Alonso lemondhat róla, hogy valaha újra világbajnok lesz?

Alonso lemondhat róla, hogy valaha újra világbajnok lesz?

-

Fernando Alonso világbajnoki reményeit jelentősen megtépázó kijelentéseket tett az Aston Martin mérnökzsenije Monacóban.

Az Aston Martin az utóbbi években mindent megtett azért, hogy nagycsapattá váljon és idővel világbajnoki címeket nyerjen: új szélcsatornát és új szimulátort magában foglaló gyárat építettek és a legjobb szakembereket igyekeztek elcsábítani, majd tavaly megszerezték minden idők legjobb Forma–1-es tervezőjét Adrian Newey személyében.

A Red Bulltól érkező mérnökzseni az idén márciusban állt munkába, és rögtön nekifogott a 2026-os, új szabályok szerint készülő autó tervezésének, lévén a következő szezon lehet az Aston Martin nagy esélye arra, hogy az élre törjön. Ám most kiderült, hogy van egy nagyon komoly hátrányossága a silverstone-i gárdának, ami egészen biztosan visszaveti majd a jövő évi felkészülést is.

Newey erről a Monacói Nagydíj pénteki napján beszélt azután, hogy először látogatott el versenyhétvégére az Aston Martin tagjaként, hogy megfigyelje a csapat működését a gyáron kívül is.

„Mindenki nagyon szívélyesen fogadott, nagyon könnyű volt beilleszkedni. Azt hiszem, az első feladatom, miközben nyilván tervezek és mindenkivel beszélek, az, hogy megpróbáljam megérteni, miként működik a csapat, mik az erősségei és gyengeségei, majd kihasználjam az előbbieket és felállítsak egy tervet, amellyel megpróbálunk javítani az utóbbiakon” – idézi Newey-t a RacingNews365.com.

A 66 esztendős szakember ezután megnevezte, hogy mely területen van komoly lemaradása az Aston Martinnak. „Ki lehet mondani, hogy egyes eszközeink gyengék, különösen a szimulátor. Rengeteg munkára van szükség vele. Jelenleg nem korrelál, ez pedig egy alapvető kutatási eszköz, a hiánya ezért limitáló tényező.”

Alonso, Newey, Aston Martin
Alonso és Newey Monacóban / Fotó: Zak Mauger/LAT Images

Az Aston Martin vadonatúj szimulátora 2024-ben lett beüzemelve, de ez csak egy dolog, Newey pedig nemrég, a csapat hivatalos oldalának adott interjúban is utalt arra, hogy mi a probléma.

„Tiéd lehet a világ legjobb mozgási rendszere, de ha nincs meg hozzá a modellezés és a korreláció az aero modellel, a gumimodellel és így tovább, akkor semmi hasznát nem veszed.”

Magyarán: az Aston Martin szimulátora hiába új, jelenleg nem azokat az adatokat kapják tőle, mint amit a pályán, ami magyarázat lehet az istálló gyengélkedésére. Ami pedig különösen rossz hír a csapat 2026-os reményeit illetően, hogy a megoldás nem fog egyik napról a másikra menni.

„Amíg ez nem változik, enélkül kell boldogulnunk, miközben fel kell állítanunk egy tervet, hogy eljuttassuk oda [a szimulátort], ahol lennie kell. De az igazat megvallva ez valószínűleg egy két éves projekt” – közölte Newey, akitől ezután megkérdezték, mekkora csapást fog jelenteni mindez a bajnoki reményeknek.

„Hátrány, de nehéz megmondani, hogy mekkora. A szimulátorokat kétféleképpen használják. Egyszer úgy, mint egy kutatási eszközt. Ilyenkor azt vizsgáljuk benne, hogy milyennek tervezzük a következő évi autót, miként hozzuk össze az összes eszközt annak érdekében, hogy jobban modellezzük a kocsit. A másik használat természetesen az autó beállításának javítása, különösen a versenyhétvégéken. Úgyhogy egy ideig ezen a téren kissé vakok leszünk. Meg kell próbálnunk használni a tapasztalatunkat és az ítélőképességünket. Hogy ez mennyire lesz sikeres, azt majd az idő eldönti.”

Az Aston Martin tehát ha nem is vakrepülésben, de félig bekötött szemmel lesz kénytelen nekivágni az új szabályciklusnak, miközben nemcsak a szimulátoron van mit javítani, Newey elmondása szerint ugyanis a szélcsatornát sem tudják még 100%-ban kihasználni, illetve az embereik hatékonysága sincs még a megfelelő szinten.

Alonso elfogadta az Aston Martin döntését; Newey „ijesztő” változásról beszélt

„A gyár valószínűleg a legjobb gyár jelenleg az F1-ben, a szélcsatorna pedig a legjobb szélcsatorna az F1-ben. A szélcsatornák manapság eléggé bonyolult eszközök, úgyhogy az továbbra is fejlesztési fázisban van. A produktivitása még nem elég jó, mert továbbra is dolgozunk rajta. De végső soron a szélcsatornák kicsit olyanok, mint a motorokat futtató tesztpadok. Szükséged van rá, és inkább akarsz egy igazán jó szélcsatornát, mint egy nem annyira jót. De végső soron nem ez jelenti a különbséget, hanem az emberek. Az autó, amit a szélcsatornába teszel.”

Ami pedig az embereket illeti, a mérnökzseni szerint az Aston továbbra sem vált nagycsapattá abból a szempontból, ahogyan a munkaerő közösen viszi előre a szekeret.

„Rengeteg, egyenként nagyon-nagyon jó képességű ember van a csapatban, akiket most meg kell próbálnunk rávezetni a közös munkára, talán kicsit szervezettebb módon. Ez pusztán a Jordanig visszamenő gyökerek hozománya, ami után a csapat Force India, majd Racing Point lett. Ez mindig egy kicsi, némileg túlteljesítő istálló volt, majd most nagyon rövid idő alatt egy nagyon nagy csapat lett, amely az idén az igazat megvallva alulteljesít. Ennek nagy része csak azon múlik, hogy most mindenkinek be kell illeszkednie és meg kell tanulni, hogy miként hozzuk ki a legtöbbet az egyénekből.”

Ezek a folyamatok természetesen időt vesznek igénybe, és az, hogy jelenleg az eszközeit és az embereit sem tudja úgy használni az Aston Martin, ahogyan az megfelelő lenne, nem jelenti azt, hogy soha nem fog odaérni a mezőny elejére. Ugyanakkor Newey szavait hallva nem lenne meglepő, ha ennyi limitáló tényező azt eredményezné, hogy 2026-ban az Aston nem válna egy csapásra világbajnoki esélyessé, ami a leginkább Fernando Alonsónak lehet nagyon rossz hír.

A kétszeres világbajnoknak ugyanis a jövő év végéig szól a szerződése – legalábbis, ami a versenyzői ülést illeti –, és nem zárható ki, hogy 2027-től már nem lesz az Aston Martin F1-es pilótája. Amennyiben pedig a csapat jövőre még a hiányosságokat fogja nyögni, kénytelen lesz úgy visszavonulni, hogy nem kapja meg még egyszer, utoljára az esélyt arra, hogy megküzdjön a világbajnoki címért.

Fernando Alonso arra a sorsra juthat az Aston Martinnál, amire Schumacher jutott a Ferrarinál