back to top
2025. március 31. 07:21
KezdőlapFormula 1Az Aston Martin már érzi a Newey-hatást, de ez idén aligha fog...

Az Aston Martin már érzi a Newey-hatást, de ez idén aligha fog rajtuk segíteni

-

Adrian Newey még csak alig több mint 10 napja dolgozik az Aston Martin F1-es csapatánál, de már most érződik a hozzájárulása, az idei autóval viszont még nem foglalkozott.

Noha már tavaly szeptemberben bejelentették a szerződtetését, a Red Bulltól 2024 tavaszán távozó Adrian Newey csak az idén március 3-án állhatott munkába az Aston Martinnál. Azaz a minap volt pontosan 10 napja annak, hogy elkezdett dolgozni az istálló silverstone-i központjában azon, hogy a nagyra törő terveket dédelgető csapat jövőre akár már a világbajnoki címekért küzdhessen. Hiszen 2026-ban átfogó, az utóbbi 60 évre nézve is példátlan mértékű szabályváltozások lépnek életbe a Forma–1-ben, a mérnökzseni pedig pont az ilyen alkalmakkor szokott nagyot gurítani, miként azt legutóbb a 2022-es szabályok érkezésekor is megtette a Red Bullnál.

Andy Cowell, Aston Martin
Andy Cowell az Albert Parkban / Fotó: Zak Mauger/LAT Images/Aston Martin

Andy Cowell, az Aston Martin csapatfőnöke az Ausztrál Nagydíj helyszínén betekintést nyújtott a 66 esztendős mérnök első másfél hetébe, és megerősítette, hogy Newey az elmúlt tíz napban csakis a 2026-os projekten dolgozott, és szorgosan rajzolgatta híres rajztábláján a jövő évi autó részeit.

„Adrian már tíz napja van velünk. Az első napja mindenféle felhajtás nélkül telt. Ő egy mérnök, szóval besétált, és felvette a fonalat a 2026-os szabályokkal, belemélyedt az eddig végzett munkánk részleteibe, megértette azt, hozzátett az ötletekhez, dolgozott a rajztáblánál” – idézi a The-Race Cowellt.

„Öröm Adriannal dolgozni – folytatta a csapatfőnök. – Óriási a tapasztalata és az éhsége, ez pedig csodálatos párbeszédeket eredményez arról, hogy gyors versenyautókat építsünk, és milyen kompromisszumokat kell meghoznunk. Jó munkakapcsolatot épít ki a mérnökökkel, akik eddig a [2026-os] koncepción dolgoztak. Már van néhány terület… Magamnak mosolygok; nem fogok részletekbe menni, mert nem akarom, hogy az ellenfeleink megtudják, de van néhány terület, amelyen már azt mondta, hogy »Tudunk ebbe az irányba menni? Tudjuk amazt csinálni?« Mind a mechanikával, mind a kompozit anyagokkal foglalkozó mérnökök pedig megnézik és arra mennek, mondván »Ó, igen, csináljuk!« Szerintem ez az Adrian-hatás. Azokra a területekre mutat rá, amelyekkel foglalkozni kell, és mindenki csak befogadja az útmutatást.”

Newey új irodája:

Természetesen Newey munkamódszerei változatlanok, azaz egyedülálló módon továbbra is papírt és ceruzát használ számítógépes tervezőszoftverek helyett, de Cowell szerint nem adódnak ebből nehézségeik. „Akár rajztábláról, akár CAD-ről (komputer által segített tervezés) van szó, kreatív, 3D-s gondolatok kellenek legyenek a fejedben, amiket kommunikálsz a kollégák felé. Mindannyian tudjuk, hogyan kell műszaki rajzokat olvasni; a képernyő 2 dimenziós a CAD-ben, noha lehet úgy forgatni, hogy 3D-ben tekintsük meg. Adrian rajzolási képességei olyanok, hogy olyan részleteket rajzol, hogy az ember képes azt látni 3D-ben. Az aerodinamika pedig működik színtiszta aerodinamikusokkal és olyan emberekkel is, akik 3D-s felületeket alkotnak, és a 3D-s világban alkotott gyönyörű felületek szakértői.”

„Ezt az egészet kell egybegyúrni, és meg kell lennie a rugalmasságnak, hogy különböző eszközökkel dolgozzunk, letöltsük az emberi agy kreatív gondolatait és összedolgozzunk. Ez emberek egy nagy csoportja, az aerodinamikai fejlesztést nem egy ember végzi, hanem egymással kommunikáló emberek csoportja.”

Newey tehát rögtön belemélyedt a 2026-os autóba, de mi a helyzet az idei Aston Martinnal? Nos, egyelőre semmi, Cowell elmondása szerint a pilóták nyelvét remekül értő, nemcsak a fejlesztések, hanem az autóbeállítás terén is remek meglátásokat adni képes tervezőzseni még nem is beszélt Fernando Alonsóval és Lance Stroll-lal az érkezése óta, az Ausztrál Nagydíj során pedig részt sem vesz videókapcsolaton keresztül a technikai megbeszéléseken, mivel a 11 órás időeltolódásból adódóan úgy nem tudná hatékonyan kihasználni a munkaidejét. Ehelyett az előttünk álló hétvégén is a 2026-os projekten dolgozik, ami persze nem jelenti azt, hogy a folytatásban nem fog semennyit sem foglalkozni az idei autóval, de alighanem ezt az évet az Aston Martin is szívesen beáldozza annak érdekében, hogy jövőre versenyképes legyen.

Alonso köszöni a bizalmat, de idén sem tervez futamot nyerni