back to top
2025. április 15. 15:51
KezdőlapFormula 1Newey idejének pazarlását kockáztathatja a botrányosan gyenge Aston Martin

Newey idejének pazarlását kockáztathatja a botrányosan gyenge Aston Martin

-

Adrian Newey javában dolgozik az Aston Martin 2026-os szabályok szerint készülő F1-es autóján, de a hírek szerint van rá esély, hogy a 2025-ös modellt is „kezelésbe kell vennie.”

Hol van már az Aston Martin szenzációs 2023-as feltámadása, amikor a csapathoz frissen csatlakozott Fernando Alonsóval zsinórban szállították a dobogókat, és több alkalommal is az akkor még teljes fordulaton pörgő Red Bull-henger egyetlen kihívójának számítottak? A silverstone-i istálló hiába dédelget nagyratörő terveket és épített új gyárat, szélcsatornát és szimulátort, ezek a jelek szerint leghamarabb 2026-ban javíthatnak az eredményeken, hiszen az idei szezont bántóan gyengén kezdték, míg a 2023-as teljesítményüktől tavaly is messze elmaradva, dobogós helyezés nélkül zártak.

Lance Stroll ausztráliai 6. és kínai 9. helye révén ugyan pontokat már szereztek 2025-ben is, ám a tempójukkal komoly gondok vannak, Fernando Alonso pedig továbbra is pont nélkül áll, miután a szezonnyitón összetörte az autót, Kínában a fékei mondták be az unalmast, Szuzukában pedig élete egyik legjobb teljesítményét nyújtva (legalábbis szerinte, amit azért fenntartásokkal kell kezelni, lévén elég sűrűn nyilatkozik ilyet) is csak a 11. pozícióban ért célba (miközben Stroll az utolsó helyről rajtolva úgy lett utolsó a futamon, hogy egyedül ő kapott kört a győztestől).

„Nem vagyunk elég gyorsak ahhoz, hogy a legjobb tízben végezzünk, és azt hiszem, ahhoz sem, hogy a legjobb 18-ban” – utalt a spanyol sajtónak a kétszeres világbajnok arra, hogy szerinte jelenleg az Aston Martiné a leglassabb autó, majd így folytatta: „Úgyhogy az, hogy 11.-ek vagyunk, kisebb csoda. Mert mint mondtam, az autó eléggé következetesnek érződött az egész versenyen, de nem volt valami sok tapadása, és az egyenesekben is mi vagyunk a leglassabbak.”

Noha ez egészen pontosan nem igaz, mert az időmérőn Gabriel Bortoleto, a versenyen pedig Jack Doohan volt a leglassabb a célegyenes végén, az igaz, hogy az Aston Martin sem volt messze, és Stroll, valamint Alonso egyaránt 8 km/órával maradt el az ezen a téren etalon George Russell Mercedesétől. Ez arra utal, hogy a silverstone-i istállónak be kell áldoznia némi egyenesbeli teljesítményt azért, hogy növeljen a kanyartempón, az AMR-25-ös aerodinamikai hatékonysága tehát nem jó, ráadásul rendkívül érzékeny a szélirány változására. Ez babrálhatott ki Alonsóval pénteken, amikor a spanyol beásta magát a Degner-kanyar kavicságyába, illetve emiatt tűnt el az aznap egyébként ígéretes tempója szombatra, hiszen a szélirány 180 fokot változott a harmadik szabadedzésre és az időmérőre.

Lance Stroll, Aston Martin
Fotó: Aston Martin

Berántják Newey-t?

Az Aston Martin helyzete tehát igencsak siralmasan fest, amivel a 2026-os esélyeket illetően nem lenne probléma, hiszen az új szabályok szerint épülő autónak és erőforrásnak semmi köze nem lesz az ideihez, azaz mindenki tiszta lappal kezd. Csakhogy az Autosport értesülései szerint Lawrence Stroll tulajdonos ettől még nagyon türelmetlenül viseli csapata jelenlegi bukdácsolását, ami akár oda vezethet, hogy ráállítja Newey-t az idei autó fejlesztésére is.

„Az Autosport úgy tudja, hogy a csalódáskeltő versenyhétvégék utáni hétfők kényelmetlenül telnek az Aston Martin gyárában, mert a tulajdonos tüzet okád a szerencsétlen alkalmazottakra. Ennélfogva elkerülhetetlen, hogy egy ponton Newey-t a gyengélkedő 2025-ös projekt irányába kormányozzák” – írja Stuart Codling a szaklapban megjelent cikkében.

Nem ez lenne az első olyan alkalom, hogy a tervezőzsenit a csapatváltása után az aktuális, nem általa megalkotott autó jobbá tételére kérik, hiszen miként arról Newey az önéletrajzi könyvében írt, Ron Dennis, a McLaren csapatfőnöke 1997 augusztusában közvetlenül a csatlakozása után rávette őt, hogy utazzon el a Magyar Nagydíjra, és segítse a tanácsaival a ’97-es autó jobbá tételét. A szíve szerint Newey kizárólag az 1998-as új szabályok szerint készülő autóra koncentrált volna, de eleget tett a kérésnek, majd lágyabb rugókat javasolt, hogy aztán visszatérjen a tervezőasztalhoz és megalkossa a következő évben az egyéni és konstruktőri vb-címet is megnyerő MP4/13-ast. Ellenben amikor a McLarentől a Red Bullhoz igazolt, nem folyt bele az RB2-es fejlesztésébe, mert miután megvizsgálta a Red Bull első saját F1-es autóját (az RB1-est még Jaguar néven alkották meg), arra jutott, hogy az alapjaiban elhibázott koncepciót időpazarlás lenne foltozgatni, és inkább egy teljesen új autó tervezésébe kezdett.

Kérdés, hogy amennyiben Lawrence Stroll tényleg beveti őt az AMR-25-ös jobbá tételében, Newey milyen segítséget tud nyújtani. A versenyzők nyelvén remekül értő mérnökzseni adott esetben olyan beállítási tippekkel is elláthatja az Aston Martint, amelyek javíthatnak a helyzeten, de ha ennél többet kérnek tőle, az már problémás lehet, lévén minden egyes perc, amit a 2025-ös autó fejlesztésén tölt, a 2026-os modelltől veszi el az időt. A kérdés leginkább az, hogy el tudja-e viselni Lawrence Stroll azt, ha tovább bukdácsol a csapata – cserébe nagyobb eséllyel lesz ütőképes 2026-ban –, vagy nem, és a 2025-ös autó foltozgatására pazarolja mérnökzsenijének idejét.

Sajtó: Nem értenek egyet a Ferrari kulcsemberei arról, hogy miként kellene jobbá válniuk