back to top
KezdőlapFormula 1Egy valamiben világbajnok lett az F1-es Aston Martin tavaly, de ez a...

Egy valamiben világbajnok lett az F1-es Aston Martin tavaly, de ez a legkevésbé sem pozitív

-

Andy Cowell, az Aston Martin nemrég kinevezett új csapatfőnöke elmondta, miben kell minél előbb javulniuk.

Több mint egy héttel ezelőtt az Aston Martin bejelentette, hogy a gárdához tavaly vezérigazgatóként csatlakozó Andy Cowell váltja Mike Kracket a csapatfőnöki székben az istálló átszervezésének részeként. A Mercedes korábbi főnökének célja, hogy gatyába rázza a tavaly 2023-hoz hasonlóan ismét konstruktőri ötödik helyet szerző, ám 280 pont helyett csak 94 pontot szerző gárdát. Az 55 esztendős szakember többek között a hatékonyságon javítana, mert mint azt kinevezése után elmondta, már tavaly is ők pakolták fel a legtöbb fejlesztést az autóra, de semmire sem mentek vele.

Miért tehet jót az Aston Martinnak, hogy a Mercedes sikergyárosa kinevezte magát csapatfőnöknek?

„A csapat nincs híján az erőfeszítésnek, hiszen 2024-ben egyértelműen megnyertük a legtöbb fejlesztést bevető csapatnak járó világbajnoki címet, de ezek a fejlesztések nem mutatkoztak meg a köridőben. Ebben a bizniszben pedig mindenki a jobb köridő elérésére hajt. Ez nem azt jelenti, hogy minden alkalommal be kell válniuk a fejlesztéseknek, mert láttam statisztikákat, amelyek kimutatják, hogy egy igazi kutatás-fejlesztési környezetben a 20%-os sikerráta magasnak mondható. Ha ezt el tudjuk érni, az jó lesz, de a különbséget az jelenti, hogy ennek az AMR Technology Campuson, és nem a pályán kell megtörténnie” – utalt arra, hogy azoknak a fejlesztéseknek, amelyeket végül elvisznek a versenyekre, értelemszerűen már működniük kell.

Az Aston Martin vadonatúj gyárával, új szimulátorával és az idén munkába álló új szélcsatornájával nincs híján az élcsapattá váláshoz szükséges infrastruktúrának, de ezek az eszközök maguktól természetesen nem hozzák el a vb-címet. „Biztosítanunk kell, hogy az eszközeink és a folyamataink a technológiai campusban elég jók legyenek ahhoz, hogy akármikor viszünk egy fejlesztést a pályára, legalább 90%-ig biztosak lehessünk benne, hogy működni fog, és hozza, amit vártunk tőle – idézi a Racefans Cowellt. – Ezt nem könnyű elérni, de erre kell törekednünk. Nagyon erős CFD (számítógépes folyadékdinamika) eszközeink vannak, és a sportág legfejlettebb szélcsatornája is beüzemel. Ezek csak szimulációk, úgyhogy mindig ott van a kockázat, hogy az adatok nem teljesen egyeznek a pályán látottakkal, de a szimulációink erőteljes iránymutatást adhatnak, és magabiztos vagyok azt illetően, hogy eljuthatunk oda, amikor 90%-ban igazunk van. A világbajnoki címeket nyerő csapatok ezen a szinten üzemelnek, úgyhogy ennek kell lennie a minimális célkitűzésnek.”

Elképesztő összeg jelent meg arról, Verstappent mekkora gázsiért édesgetné magához egy másik csapat

Eközben a közvélemény nem utolsó sorban Adrian Newey márciusi munkába állása miatt azt várja az Aston Martintól, hogy a 2026-os szabályváltozásokat kihasználva jövőre vb-címre alkalmas autóval áll elő. Cowell azonban hangsúlyozta, hogy bár természetesen ez jó lenne, a legfontosabb a folyamatos fejlődés és az, hogy hosszú távon sikeres csapatot építsenek. Ehhez pedig a jövőre csatlakozó Hondával is össze kell csiszolódniuk.

„2026 hatalmas lehetőség a számunkra, de ez nemcsak 26-ról, hanem 27-ről, 28-ról, 29-ről és 30-ról is szól. Olyan csapatot kell építeni, amely folyamatosan sikeres lehet. Igen, 26 fontos, de csak egy újabb lépcső az úton. 2025 is fontos lépcső, és arra koncentrálunk, hogy javítsunk a teljesítményünkön az idén és átvigyük a lendületet 2026-ra. Nem szabad alábecsülnünk a kihívás mértékét, hogy ezeket a alkotóelemeket összerakjuk. Meg kell az ügyfélcsapatból gyári csapattá válást, miközben jönnek az új szabályok. Meg kell terveznünk és le kell gyártanunk a saját váltónkat más olyan alkatrészekkel együtt, amelyeket korábban a Mercedestől kaptunk.”

Utolsó Red Bullnál töltött futamán már csak bábu volt az F1 tervezőzsenije