A 2021-re bevezetett szabályok miatt továbbra is dúl a vita az FIA és az Aston Martin között.
Az egész ügy még Imolában pattant ki, mikor is Otmar Szafnauer igazságtalannak titulálta a szezonra alkotott regulákat, mondván azért léptek érvénybe, hogy lassítsák a Mercedest. A csapatfőnök akkor úgy fogalmazott, hogy mindenképpen szeretne értekezni a Szövetséggel, viszont a jogi lépések megtételét sem zárhatja ki.
A Red Bull csodálkozva állt a szituáció előtt, ugyanis nem értették, miképp is gondolja azt a kanadai-brit csapat, hogy egy futam után (Imolában tett nyilatkozat) változtatni fog a regulákon az FIA. Az sem segített az istállón, hogy a megnevezett Mercedes sem állt ki mellettük, tovább az sem az ő malmukra hajtotta a vizet, hogy a csillagosok ott tudtak és tudnak lenni az élen.
Lawrence Stroll is perrel fenyegetőzött, majd ezután elhalkult a vita. A csapat kijelentette, hogy nem akar ” a rossz vesztes” szerepébe kerülni, így inkább elengedik az ügyet. Ezzel pedig a béke újra felüthette volna a fejét a résztvevők között.
Portimãoban viszont egy teljesen más történet járta körbe a paddockot. Az Aston Martin továbbra is váltig állítja, hogy a módosításokkal le akartak fegyverezni bizonyos koncepcióra épülő autókat. Nevezetesen a Mercedest W12-es gépét, valamint a „zöldek” AMR21-es konstrukcióját. A padlólemezen ejtett bevágások, a diffúzor és a fékhűtés mentén történő változtatások több leszorítóerő veszteséggel jár nekik, mint azoknak akiknek „autójuk jobban meg van emelve”.
A regulák viszont egyértelműek és vitathatatlanok. Az Aston Martin abba kapaszkodhat, hogy a szabályalkotási folyamat nem felelt meg az előírásoknak. Az istálló állítja, hogy a Technikai Bizottságban három ellenszavazat is volt. A jelenlegi eljárás szerint ez viszont elegendő lehetett volna arra, hogy megakadályozzák a korrekciós változtatások bevezetését.
A szándék nem ezt diktálja:
A kanadai-brit csapat szerint rajtuk kívül még a Mercedes és a McLaren voksolt a változtatások ellen. Az utóbbi istálló viszont nem is akar erről tudomást venni, hiszen semmi hasznuk sem származik ebből. Biztonsági okokra hivatkozva az FIA ugyanis bármikor módosíthat a regulákon, és a 2021-es aero változtatások is ebbe a kategóriába estek. Mivel a 2019-es prototípusokat alkalmazza a Pirelli, attól féltek, hogy az abroncsok nem fogják bírni a terhelést. Erről májusban egyhangúlag döntöttek a mentőcsomag feltételének részeként.
Az Aston Martin ugyanakkor kevés eséllyel viheti véghez akaratát. Ugyanis ha valamelyik istállót ez nagy mértékben hátráltatta volna, akkor a mérnökök már akkor szóltak volna erről. Nehéz elképzelni azt, hogy a Mercedes ne harcolt volna valami ellen, ami őket egyértelműen hátrányos helyzetbe hozza.
Az sem valószínű, hogy az FIA technikai részlege képes lett volna ilyen kölcsönhatást teremteni. Szélcsatornába kellett volna tesztelniük alacsony illetve magas hasmagasságú konstrukciókat ahhoz, hogy egyáltalán felmérjék azt, hogy az eredmények mentén jobban árt-e valamelyik koncepciónak a változtatás.
Mégsem marad ki a dologból a Mercedes?
Mindenesetre az Auto Motor und Sport szerint a paddockban az a hír terjeng, hogy Lawrence Stroll nem akarja feladni ezt az ügyet. A kanadia üzletember állítólag segítséget kért jó barátjától, Toto Wolfftól. A Mercedes erejével ugyanis megmozdulhatna a Világtanács is, amivel akár vissza is vonhatnák az utólagos módosításokat. Az Aston Martin szempontjából nézve kár, hogy a csillagosok nyertek Portugáliában, mivel így nehéz lesz azzal érvelni, hogy az alacsony hasmagasságú autókat hátrányosan érti a regula. A zöldeknek ezen felül ott van még a saját hiányosságuk is a tempó tekintetében.
Arra sincs garancia, hogy egy utólagos szavazás során többségben lennének azok, akik a regula eltörlése mellett voksolnának. A Mercedes partnercsapatainak (McLaren, Williams) a saját érdekük ellen kellene így szavazniuk, ha a motorpartner kedvében akarnának járni.
Ha az ügy nem Stroll szája-íze szerint alakul, akkor továbbra is a pert látja járható útnak. A milliárdoson is nagy a nyomás, hiszen a befektetők és partnerek, akiket az újjáélesztett projektbe invitált nem boldogok. Attól tartanak ugyanis, hogy a terv nem fog működni. A pályán tündökölnie kellene az Aston Martinnak, ami alapján még több utcai autót adhatnának el. Viszont a legutóbbi 0 pontos teljesítményük biztosan nem segít a gondjaikon.
Az Aston Martin fenyegetőzéséről szóló podcast adásunkat alább hallgathatjátok meg: