Sokaknak bizonyára Jean Alesi egyetlen F1-es futamgyőzelme miatt emlékezetes az 1995-ös Kanadai Nagydíj, de volt egy különleges intézkedés is ezen a versenyen.
Egy évvel járunk Ayrton Senna és Roland Ratzenberger halála után, melyek mellett sok nagy, viszonylag szerencsés kimenetelű baleset történt abban az esztendőben, így a sportágban nagyon megrendült a bizalom biztonságban.
Az ad-hoc beavatkozások egészen torzszülött megoldásokat hoztak, elég a barcelonai aszfaltra (magára a vonalvezetésre!) ledobott gumibálákra vagy az Eau Rouge aljának alkalmi lelassítására. Kevésbé hajmeresztő volt, de ezen módosítások közé sorolható, hogy Montrealban 1994-ben és 1995-ben a hátsó egyenesbe beiktattak egy sikánt, hogy mérsékeljék az autók tempóját.
Ez lehetett volna a tragikus 94-es F1-es szezon első halálos balesete (videó)
A montreali pályán a hajtűkanyar és az utolsó (a Bajnokok Falánál lévő) sikán közti rész 1996 előtt nem pont úgy nézett ki, mint manapság: kettő helyett több padlógázos ív kötötte össze a két lassú kanyart, és az ívek közül kettő nem enyhén hajlott, nagyjából úgy, mint a régi Tamburello. Vagyis bármilyen gikszer esetén fennállt a veszély egy óriási bukásra.
Ezért raktak be egy igen lassú bal-jobb sikánt a padlógázos szakaszra, ahol 1995-ben az előzést is konkrétan megtiltották. Bójákat raktak ki a pálya mellé, az első vonala jelezte a tilalmi zóna kezdetét.
Az elgondolás megkérdőjelezhető volt, mert az a bizonyos sikán nem tűnt természetes támadási pontnak: a hajtűkanyarból kijövet még nem gyorsultak fel nagyon az autók, nehéz lett volna bevetődni a másik mellé. Jelzésértékű, hogy volt kavarodás a szabály értelmezésével, mert Michael Schumacher és Damon Hill például sokáig nem tudta, hogy az előzési tilalom csak az első körre, vagy a teljes távra vonatkozik-e. (A helyes megfejtés az utóbbi volt.)
Az interneten szerencsére elérhetők telemetriás felvételek 1993-ból és 1994-ből az érintett szakaszra, ezek alapján körülbelül 30 km/h-val (310-ről 280-ra) csökkent a végsebesség a Bajnokok Fala előtti sikán előtt, bár ebben természetesen az autókat érintő szabálymódosítások is szerepet játszottak.
Gyalogosalagútba csapódott, de túlélte az F1 egyik legfurcsább balesetét
A futam egyébként nem dúskált előzésekben, a Forix adatbázisában mindössze 9-et jegyeztek fel, a 28. kör után egyet sem. Sokáig Michael Schumacher állt az élen nagy előnnyel a Benettonnal, de a leintés előtt nem sokkal beragadt a váltója, és be kellett mennie a depóba kormánycserére. Emiatt csak 5. lett, míg Alesi a 31. születésnapján szerezte első, s mint utóbb kiderült, egyetlen győzelmét a Forma-1-ben, bár a képességei alapján természetesen többet érdemelt volna. A levezető körön megállt az autója, így Schumacherrel taxizott vissza a bokszutcába.
Ami azt illeti, hasonló előzési tiltást korábban elvétve máshol is alkalmaztak: az 1975-ös Brit Nagydíjon a régi célegyenes előtti sikánnál vezették be ezt, de ez csak az első körre vonatkozott, miután az előző itteni futamon Jody Scheckter hatalmas balesetet okozott itt. Az 1959-es Német Nagydíjon, amit egy autópályán tartottak az Avus pályán, szintén tiltották volna az előzést esőben a meredeken döntött kanyarban, miután Jean Behra életét vesztette.
Ezt a bizonyos sikánt 1996-ban eltüntették, azóta enyhén ívelt padlógázas rész köti össze a hajtűkanyart és a célegyenes előtti lassítót.