Stefano Domenicali szerint a 24 futamos F1-es versenynaptár miatt elégedetlenkedő paddockbeli személyzet véleményénél sokkal fontosabb, hogy a rajongók vágyai kielégüljenek. Egyébként is nemrég közölt jó híreket a 2025-ös menetrendről.
Idénre két állomással bővül a már tavaly is rekordhosszú naptár, 24 versenyhelyszínre látogat el a mezőny a szezon során, ami már közel van ahhoz, hogy átlagosan az év minden második hétvégéjén Forma-1-es nagydíjat rendezzenek – a téli és a nyári szünet miatt persze a szezon során ennél sűrűbben követik egymást a futamok.
A Kínai Nagydíj egy öt év után visszatérő helyszín volt az elmúlt hétvégén, a naptár hossza miatt időről időre panaszkodó versenyzők közül pedig Sanghajban Max Verstappen és Fernando Alonso is újfenn kinyilatkozta, hogy az idei menetrend már „túl van a határon”.
A Forma-1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali a Sky Sports kérdésére reagált a kritikákra. Az olasz továbbra is optimális számnak tartja az évenkénti 24 versenyt, amire hosszú távon is szeretne berendezkedni a sport, ráadásul segíteni is próbált a résztvevőknek azzal, hogy már áprilisban kiadta a 2025-ös menetrendet.
Extra korán itt a 2025-ös F1-es versenynaptár: csak Spa után jön a Hungaroring
„Idén az a jó hír, hogy a megszokottnál sokkal korábban bejelentettük a jövő évi naptárat, hogy mindenki fel tudjon készülni – felelősséget éreztem ebben a csapatok és a promóterek felé” – idézi Domenicalit a racingnews365.
„Szerintem a 24 jobb, mint a 12. De beszélek velük. Ha vezetni akarnak, minden nap megtehetik, ha pedig nem akarnak Forma-1-es autót vezetni, nem is kötelező. Ez a rajongók iránti tiszteletről szól, ők ugyanis azt akarják látni, hogy versenyezzenek. Ez pedig a mi felelősségünk a rajongóink, a partnereink, a promótereink, a szponzoraink és a televíziók felé. A sportunk varázsa abban rejlik, hogy olyan hőseink legyenek, akik élvezik, amit csinálnak. És abban biztos vagyok, hogy élvezik.”
Lando Norris Sanghajban szintén felszólalt a túl hosszú naptár ellen, de nem a versenyzők, hanem a náluk is többet úton lévő többi csapattag érdekében – ennek fényében pedig Domenicali sem feltétlenül jól célzott a válaszreakciójával.
„A leglényegesebb az, hogy milyen sokat megkövetel a szerelőktől és a mérnököktől – mondta Norris a naptár hosszúságáról. – Nekünk, versenyzőknek azért nem annyira rossz a helyzet, őszintén szólva nem nekünk kellene panaszkodnunk. A szerelők és mérnökök százairól van szó, akik rengeteget utaznak. Számukra ez nem egészséges és nem is fenntartható.”
Norris arra céloz, hogy a versenyzők, akiknek nem kell részt venniük a garázsok és a paddock berendezésében és lebontásában, rendszerint később érkeznek és előbb távoznak a versenyhelyszínekről, mint a többi csapattag – ráadásul általában magángépekkel teszik, nem menetrend szerinti járatokkal, mint a paddock zöme.
„Ha csak Max végez előttem, úgy érzem, győztem” – mondta Norris, majd elfoglalta Kelly Piquet helyét