Az új sprintkvalifikációs időmérőre vonatkozó szabályzat szövegezése meglehetősen furcsára sikeredett. Ennek következtében az már most eldőlt, hogy legyen bármekkora káosz, két versenyző egészen biztosan nem állhat az első rajtkockában a sprintversenyen.
Bár régóta lógott a levegőben, csak ezen a héten, vagyis lényegében az utolsó pillanatban jelentették be hivatalosan, hogy változik a sprintfutamos hétvégék formátuma. A pénteki időmérő mostantól kezdve a vasárnapi futam rajtrácsát határozza meg, míg a sokak által nem kedvelt második szabadedzést felváltja egy rövidített, szétlövésnek is nevezett sprintkvalifikáció.
A frissített szabályzatban azonban maradtak furcsaságok, és ez az FIA-nak is feltűnt. Ahogyan arról mi is beszámoltunk, a szövetség az utolsó pillanatban akarta kötelezővé tenni, hogy a csapatok, illetve a pilóták megőrizzenek egy lágy szettet a szombati sprintidőmérőre. Az istállók azonban leszavazták az ötletet, így maradt a rosszul megfogalmazott szabály.
Az utolsó pillanatban akart változtatni az FIA, de a csapatok rácsaptak a kezére
Azóta a „rendes” kvalifikációt megrendezték, és akadt olyan, aki kihasználta a kiskaput. Lando Norris és Cunoda Juki egyaránt bejutott a Q3-ba, ahol mindketten felhasználták az utolsó szett lágy abroncsukat. Mivel a szombati szétlövés harmadik szakaszában, azaz az SQ3-ban kötelező új piros oldalfalú gumikat feltenni, mindez azt jelenti, hogy amennyiben bármelyikük eljut odáig, a garázsból kell végignéznie az eseményeket. Nem mintha amúgy bármelyiküknek is reális esélye lenne a rajtelsőségre, de így még a káosz sem fog rajtuk segíteni.
Vörös posztóként hatott a piros autóra Baku – Leclerc a végén mindenkit megtréfált!
Az már pénteken egyértelművé vált, hogy az FIA nem szándékosan hagyta benne ezt a kiskaput a sportszabályzatban, így vélhetően az Osztrák Nagydíjra, vagyis a következő sprintfutamos hétvégére változik a szabály. Azonban mindezt nemcsak a fent említett módon lehet megtenni, hanem úgy is, hogy az SQ3-ra vonatkozó előíráson enyhítenek, és nem teszik kötelezővé a friss abroncsok használatát. Norris és Cunoda így el tudnának indulni az utolsó szakaszban, bár ez esetben is hátrányban lennének a többiekkel szemben.
Az utóbbi időszakban nem először fordul elő, hogy az FIA-nál rosszul fogalmaznak meg egy szabályt, ami miatt aztán kénytelenek az eredeti szándékukkal ellentétesen eljárni, vagy éppen végignézni, hogy a csapatok kihasználnak egy kiskaput. A tavalyi Japán Nagydíjon előbbi esett meg, amikor hiába nem teljesítették a táv 75 százalékát, a balszerencsés szövegezés miatt egész pontokat kaptak. Ez pedig hatalmas kalamajkát okozott, mivel egy ideig szinte senki sem volt biztos benne, hogy Max Verstappen matematikailag bebiztosította-e második világbajnoki címét.