Yuki Tsunoda váratlanul esett áldozatául azon rendszernek, amelynek célja, hogy segítse az FIA-t a biztonsági autós helyzetek ellenőrzésében a Forma-1-ben.
A szokatlan helyzet miatt két pozíciót bukott az AlphaTauri versenyzője.
A tavalyi Abu Dhabi Nagydíon történt ellentmondásos biztonsági autós döntés után az FIA úgy döntött, hogy automatizálja azt a rendszert, amely azonosítja azokat a lekörözött autókat, amelyek a biztonsági autós időszak alatt visszavehetik a körüket és a biztonsági autót kielőzve, körbeérve a pályán, felzárkózhatnak a mezőny végén.
Ennek értelmében az F1 időmérő szoftverét úgy módosították, hogy automatikusan jelezze a lekörözött autókat, amelyek így az újraindítás előtt visszavehetik a körüket.
Amikor a biztonsági autó Brazíliában elhagyni készült a pályát, három lekörözött autó volt a mezőnyben: Alex Albon és Nicholas Latifi, valamint Tsunoda.
Tsunoda közvetlenül a versenyben vezető George Russell mögött állt a sorban (lekörözöttként), amikor az AlphaTauri kihasználta a biztonsági autós fázist, hogy a japán versenyző új gumikért a boxba hajtson. Ott azonban fizikailag Russell elé került. Onnan visszatérve Russell, (a szintén lekörözött) Albon, továbbá Lewis Hamilton, Sergio Pérez és Carlos Sainz mögé került, míg a harmadik lekörözött versenyző, Latifi közvetlenül mögötte volt.
Azzal, hogy a boxutcában megelőzte Russellt, Tsunoda olyan helyzetet teremtett, hogy az automatizált rendszer szerint nem volt jogosult a köre visszavételére. Így amikor az időmérő képernyőkön megjelent a „lekörözött autók most már előzhetnek” üzenet, csak Albon és Latifi rajtszámát tüntették fel.
Tsunoda mérnöke tétovázott, amikor meglátta az üzenetet, és azt mondta, hogy elindulhat kielőzni az előtte lévőket (hogy a sor végén felsorakozzon). Tsunoda először kielőzte Sainzot, de aztán megállt Pérez mögött, miközben Latifi, akivel a pozícióért küzdött, ezzel egyidőben megelőzte őt, és továbbhaladt az élen haladó autók mellett.
Amikor Tsunoda érdeklődött, hogy, most mi a teendő, a következő választ kapta: „Negatív, nincs előzés”
„Mi a f**z, mit csinálunk?” – reagált a japán, mire azt az üzenetet kapta, hogy „Tartsd a pozíciót Yuki, ne előzz”.
Ezután visszaengedte Sainzot is maga elé, visszaállítva korábbi helyét a sorban. Az újraindítás így úgy zajlott, hogy a lekörözött Tsunoda még mindig elválasztotta Sainzot üldözőitől, Charles Leclerc-rel az élen.
Tsunoda így megzavarhatta volna Leclerc és a többiek versenyét is. Azonban az újraindításnál szólt neki a mérnöke, hogy engedje el a gyorsabb autókat. Ennek eredményeképpen Tsunoda az utolsó helyre került, egyetlen lekörözött autóként, miután Albontól és Latifitól is kikapott emiatt.
„Azt mondták nekem, hogy a sorban kell maradnom. Nem tudom, hogy miért. Valószínűleg az FIA azt hitte, hogy az 5. pozícióért harcoltam, vagy valami ilyesmi!” – idézte Tsunodát a Motorsport.com.
Az irányító testület közleményben magyarázta el, hogy mi történt:
„Minden rendszer megfelelően és a szabályoknak megfelelően működött. A szokatlan helyzet az adott pálya és a helyzet sajátosságai miatt alakult ki, amelyek a következők voltak:
- „A 22-es autó volt az első, amely a biztonsági autó bevetését követően áthaladt az SC1-en.
- „A következő körben tehát ő volt az első autó, amely másodszor is átlépte az SC1-es vonalat, ami normális esetben azt jelezné a rendszereknek, hogy jogosult a köre visszavételére”.
- „Ekkor azonban belépett a boxutcába, és gyorsabban tudott haladni, mint a biztonsági autó mögötti autósor. Ennek során a bokszutcában lévő ellenőrző vonal átlépésekor kibillentette magát [a lekörözöttek közül].”
- „Amikor visszatért a pályára, a rendszerek helyesen jelezték, hogy ismét egy kör hátrányban van, mivel azonban egyszer már kipontozta magát, a biztonsági autós időszak lejártával nem volt jogosult erre még egyszer.”
- „A versenyirányítás az F1-es időmérővel ellenőrizte ennek helyességét, és megerősítették, hogy csak a 6-os és a 23-as autó vehette vissza a körét.”
Az FIA megjegyezte, hogy a helyzetet felülvizsgálják, és szükség esetén a jövőben foglalkozni fognak vele.
„Bár ez egy nagyon szokatlan forgatókönyv, nem voltak rendszer- vagy eljárási hibák – ez egyike azoknak a kiszámíthatatlan forgatókönyveknek, amelyek megtörténhetnek, és nincsenek azonnali változtatások, amelyeket be kellene vezetni.”
„Ezt természetesen a jövőbeni sporttanácsadó bizottságok a szokásos felülvizsgálati eljárások részeként megvitatják majd.”