back to top
KezdőlapFormula 1Az FIA részletezte a politikai tilalomra vonatkozó szabályt

Az FIA részletezte a politikai tilalomra vonatkozó szabályt

-

Mint az ismert, az FIA szigorítást jelentett be, és mostantól megtiltják a versenyzőknek, hogy bármilyen politikai-, és/vagy társadalmi témában megnyilvánuljanak anélkül, hogy korábban arra a szervezettől engedélyt kaptak volna.

Erről azt követően határoztak, hogy az elmúlt két évben a versenyzők – leginkább Lewis Hamilton és Sebastian Vettel – gyakran hívták fel a figyelmet a világ különféle problémáira, hol szóban, hol a pólójukon videlt feliratokkal.

Az új, tiltó szabályzattal azonban sok versenyző nem ért egyet. Az a hír járja, hogy közös WhatsApp-csoportban beszélgetnek róla. Ezt most az FIA megelégelte, így tisztázta, hogy mit is jelent pontosan ez a tilalom.

Az FIA alapszabályának 1.2. cikkelye kinyilatkoztatja az FIA elkötelezettségét, mi szerint „nem alkalmaz faji, bőrszín vagy nemi megkülönböztetést, szexuális irányultság, etnikai vagy társadalmi származás, nyelv, vallás, filozófiai vagy politikai meggyőződés, családi hovatartozás, vagy családi helyzet vagy fogyatékosság alapján”.

Az FIA pénteken kiadott dokumentuma az „Útmutató a semlegesség elvéről” címet viseli. Részletezi, hogy a Nemzetközi Sportkódex frissítése a versenyzőkkel együttműködik, akiknek a politikaijellegű megnilvánulásaik előtt személyes nyilatkozatot kell tenniük az általuk felhozni kívánt kérdésekkel és témákkal kapcsolatban. Szabadon kifejthetik saját véleményüket, de csak akkor, ha az FIA ezt engedélyezi. Ez magában foglalja a versenyzők személyes, közösségi oldalakon lévő profiljait is, az akkreditált sajtónak adott interjúkat és az FIA sajtótájékoztatóin – de csak akkor, ha megkérdezik őket.

„A nemzetközi versenyek résztvevői egy globális közösség részei, akik különböző nézetekkel, életmóddal és értékekkel rendelkeznek. E sokszínűség tiszteletben tartása érdekében alapvető fontosságú, hogy a motorsport semleges maradjon, és így elkülönüljön a politikai, vallási vagy személyes beavatkozástól, és mentes legyen attól” – áll a közleményben.

Arra is kitérnek azonban, hogy a tiltás alapvetően a verseny eseményre vonatkozik, hogy megmaradhasson annak semlegessége. Azonban felsoroltak példákat azon lehetőségekre, melyek során a versenyzők továbbra is hangot adhatnak egyéni véleményüknek a különféle témákban. Ezek a következők:

  • a közösségi médián keresztül; vagy- az akkreditált sajtónak adott interjúk során (például bármely televíziós vagy nyomtatott médiának adott interjúk során),
  • az FIA sajtótájékoztatója során, kizárólag az akkreditált újságírók közvetlen kérdéseire válaszolva.

Kifejtették azt is, hogy mik azokat a politikai, vallási és személyes témák, melyek a tiltás hatálya alá esnek:

Politikai:
  • Bármilyen politikáhpz kötődő vagy politikailag érzékeny személy(ek), aki(k) élő(k) és holt(ak) (kivéve, ha a verseny hivatalos nevének része).
  • Bármely helyi, regionális, nemzeti vagy nemzetközi politikai párt/szervezet/csoport.
  • Bármely helyi, regionális vagy nemzeti kormányzat vagy annak bármelyik osztálya, hivatala vagy funkciója.
  • Bármely funkció vagy kormányzati ágra (pl. a rendőrséggel kapcsolatos bármely nyilatkozat vagy megjegyzés) vagy a hadseregre vonatkozó [vélemény].
  • Bármilyen (akár kifejezett, akár hallgatólagos) utalás szeparatista mozgalmakra (pl. egy függetlenségi mozgalomhoz kapcsolódó zászló vagy szimbólum felmutatása).
  • Bármely olyan szervezet, amelynek céljai vagy tevékenységei: (i) ellentétesek az FIA értékeivel vagy sokszínűségével, és befogadással kapcsolatos küldetésével; és/vagy (ii) ellenséges, előítéletes vagy jogellenes megkülönböztetést tartalmaznak a az FIA alapszabályának 1.2. cikkében meghatározott okokból.
  • Bármilyen utalás bármely olyan totalitárius rendszerre, amely tömeggyilkosságokat igazolt (pl. nácibarát kántálások).
  • Bármilyen konkrét politikai cselekedet/esemény.
  • Bármilyen katonai konfliktus vagy politikai vita nemzetek, régiók, vallások vagy közösségek között.
  • Bármilyen konkrét etnikai vagy őslakos közösség, vagy az egyik által érzékelt diszkrimináció, közösség egy másik közösséggel szemben.
Vallási:
  • Vallási, spirituális gyakorlat vagy kapcsolódó jelentős személyiség, kivéve az alább jelzetteket [kivételek a nem provokatív vallási gesztusok, mint például az égre mutatás vagy a keresztvetés].
  • Mások vallási vagy spirituális meggyőződésével szemben kritikus vagy ellenséges viselkedés.
Személyes:
  • Bármilyen, a résztvevő számára személyes körülmény. A versenyzők nem használhatják az eseményeket platformként arra, hogy a semlegesség általános elvét megsértve bármilyen személyes kijelentést megosszanak.

Kiemelték azonban, hogy a verseny előtti és utáni események során (pilóta parádé, nemzeti himnusz, dobogós ceremónia, verseny utáni top3-as pihenőszoba stb.) nem tehetnek politikai, vallási vagy személyes nyilatkozatokat.

Amennyiben valami egyébre egy adott versenyző engedélyt szeretne kérni, annak kérelmét négy héttel korábban kell benyújtania az FIA-nak.

Ha a versenyzők nem követik az új iránymutatást, akkor szankciókat alkalmazhatnak, amelyek az egyszerű figyelmeztetéstől a felfüggesztésig vagy a kizárásig terjedhetnek.

Domenicali kijelentette, hogy nem fogják „betömni” a versenyzők száját