back to top
KezdőlapFormula 1Az új hátsó szárny okozta a két Williams megpördülését

Az új hátsó szárny okozta a két Williams megpördülését

-

A Williams által a Brit Nagydíj időmérőjén elszenvedett két nagytempójú megpördülés a nem megfelelően működő új hátsó szárnyban keresendő, mondta Paddy Lowe.

A Q1-ben Lance Stroll autója a Brooklands féktávján tört ki, míg Szergej Szirotkin a Stowe-ba menet pördült meg. A két szituáció hasonlósága miatt (mindkét incidens egy DRS-zóna végén a féktávon történt) lehetett sejteni, hogy itt többről van szó egyszerű vezetői hibánál, az adatok pedig valóban ezt támasztják alá. A Williams erre a hétvégére új hátsó szárnnyal érkezett, és habár a csapat szerint magával a szárnnyal semmi probléma, a DRS deaktiválásakor diszkrepancia lép fel a padlólemez és a szárny aerodinamikai viselkedése között. A légáramlat DRS utáni visszacsatlakozása késik az optimálishoz képest, ez pedig bőven elegendő ahhoz, hogy az autó hátulja instabillá és versenyzői szempontból kezelhetetlenné váljon. A fejlemény különösen azért lehet szomorú hír a Williams mentőprogramja szempontjából, mert az autóval eredetileg is hátul voltak gondok.

„Ezt nem feltétlen így szerettük volna” – ismerte el Lowe. „Nem mondanám, hogy ezzel minden más borul, de nem igazán ilyen irányba szerettünk volna elindulni. Az új hátsó szárny részét képezi az átfogó mentőprogramunknak. Nem vagyok róla meggyőződve, hogy a szárny a probléma forrása, inkább a padlólemezzel történő interakciója a ludas.”

A probléma az egyik autón már az első szabadedzésen megmutatta magát, a csapatnál azonban „félrediagnosztizáltuk a probléma kiváltó okát, ami nyilván hiba volt”. Tekintve, hogy a versenyzők ezúttal semmiről sem tehettek, az időmérőt követő megbeszélésen Lowe bocsánatot kért tőlük, amiért „nem adtuk meg nekik a szükséges felszerelést”. A Williams egyelőre tanácstalanul áll a helyzet előtt, de a nagydíjra mindenképpen elő kell rukkolniuk valami megoldással. Lényegében két opció közül választhatnak: vagy maradnak az új szárnynál, de egyáltalán nem használják a DRS-t, vagy visszatérnek a régi specifikációhoz. Annyi bizonyos, hogy a pilóták nem rajonganak a „meglepetésszerű pangásokért”.

„Eddig is megrekedt kissé a levegő a padlólemeznél, de ez új szintre emelte a dolgokat” – összegezte tapasztalatát Stroll. „A hátsó szárny önmagában nem okozhat ekkora problémát, a beállítások, a szél és még sok egyéb tényező is közrejátszik. A harmadik szabadedzésen tapasztaltunk némi légakadást; ezért telt el annyi idő az első és a második etapom között, mert a garázsban kellett maradnom, hogy kivizsgálhassák a gondot. Nem igazán értettük, mi történik, volt néhány feltételezésünk, de nem volt nagy a baj. [Az időmérőn] aztán ennek a háromszorosát tapasztaltam. Körülbelül 60 pontnyi leszorítóerőt, vagyis az autó aerójának a 60%-át elvesztettem.”

Szirotkin hasonló szituációban találta magát: 50 méterrel a kanyar előtt már deaktiválta a DRS-t, de hirtelen elvesztette a hátsó tapadás egyharmadát.

„Ha ezt átszámolnád kilogrammba, meglepő eredmény jönne ki” – utalt a veszteség súlyosságára az orosz. „A belsőkamerás felvételen látni lehet, milyen gyorsan zajlott az egész, még fel sem tudtam fogni, mi történik.”