Azzal, hogy Isack Hadjar megkapta a Racing Bulls 2025-ös ülését, papíron három francia versenyző lesz jövőre a Forma-1-es mezőnyben, de egyesek szerint inkább az első arab érkezik. Nemzetiségi szempontból azonban nehéz egyértelmű kijelentéseket tenni.
Miközben a hírek az utóbbi hónapokban arról szóltak, hogy Ruandával vagy a Dél-afrikai Köztársasággal versenyrendezőként szeretne hosszú idő után visszacsatlakozni az F1 körforgásába Afrika, egy versenyző beelőzte a pályákat.
A 20 éves Hadjarról tudható, hogy a francia mellett algériai állampolgársággal is rendelkezik, hiszen mindkét szülője az észak-afrikai országból származik, noha ő maga már Párizsban született. A Forma-2 idei második helyezettje 2018 óta tartó formaautós karrierje során mindig francia licenccel versenyzett, pedig akár algériaival is megtehette volna, és akkor most egy afrikai pilóta debütálásáról beszélhetnénk – ami igazi kuriózum lenne a sportban.
Volt már ugyan 20 afrikai versenyzője a Forma-1-nek, ebből 17-en a Dél-afrikai Köztársaságból, 3-an pedig Rodéziából (a mai Zimbabwe), akik beáramlását egyaránt a Dél-afrikai Nagydíj jelenléte indukálta az 1960-as és 70-es években. Az 1963-as East London-i futam rajtrácsán nyolcan is az afrikai kontinenst képviselték, de ennek a húsz versenyzőnek a nagy része csak alkalmi beugró, epizódszereplő volt: csupán négy afrikai vett részt tíznél több futamon, és egyedül Jody Scheckter emelkedett ki eredményeivel, hiszen a Ferrari versenyzőjeként 1979-ben világbajnok lett, s egy évvel később tízszeres futamgyőztesként vonult vissza.
Máig ő volt az utolsó afrikai versenyző az F1-es rajtrácson, és az ő nyomdokaiba lépett most tulajdonképpen Hadjar, hiszen azt mindenképpen elmondhatja magáról, hogy 44 év után az első, akinek mindkét szülője Afrikából származik.
A kontinens vérvonala azonban egyáltalán nem olyan ritka mostanság a Forma-1-ben, mint azt gondolnánk. Keveset beszél erről, de Esteban Ocon anyai ágon szintén algériai felmenőkkel rendelkezik, vele azonos évben, 2016-ban debütálva pedig két évet eltöltött a királykategóriában Pascal Wehrlein is, akinek anyja az afrikai szigetországról, Mauritiusról származik. Mi több, a két félig afrikai versenyző 2016-ban egy fél szezonon át csapattársak is voltak a Manornál.
Vannak, akik első arab Forma-1-es versenyzőként beszélnek Hadjarról, de ez sem teljesen pontos, és különösen óvatosan kell bánni az ilyen kijelentésekkel napjaink globalizált világában, amikor egyre többen születnek vegyes házasságból, ilyen esetekben pedig a tényleges és a saját bevallás szerinti etnikai hovatartozás, valamint az állampolgárság nem feltétlenül fedik egymást. Arab felmenőkkel rendelkező versenyzőből ugyanis 2015-ben debütált kettő is az F1-ben: a spanyol Roberto Merhi az apja, a brazil Felipe Nasr pedig egyik nagyapja révén volt libanoni. Csak érdekes lábjegyzet, hogy a 2020 és 2022 között a Williamsnél versenyző Nicholas Latifinek is vannak közel-keleti, pontosabban perzsa kötődései, neki ugyanis az apja született Iránban.
A vallási hovatartozás még ingoványosabb terep, és ebben még nem hallhattunk nyilvános megnyilatkozást Hadjartól, mindenesetre ő lehet a második olyan versenyző az F1-ben, aki az iszlám felekezethez tartozik. Eddig csak az indonéz Rio Haryantóról volt ez közismert, aki még a ramadánt is betartotta, miközben szintén a Manor versenyzője volt 2016-ban.
A fentiek alapján viszont az mindenképpen kijelenthető, hagy a brit kiscsapat igazi szociokulturális olvasztótégelynek számított 2016-ban, a mezőnyben töltött utolsó évében.
Verstappen rádiózásából kellett megtanulnia Tsunodának, hogyan legyen fegyelmezett