Rendkívüli együttállást hozott össze a véletlen a spa-francorchamps-i Forma–1-es futam végeredményében, de a McLaren zsinórban harmadik kettős győzelme és az egymás után negyedszer ugyanolyan eredményt szerző Oliver Bearman is megérdemelnek néhány bekezdést a Belga Nagydíj statisztikai összegzőjében.
Oscar Piastri idei hatodik futamgyőzelmét jegyezte Spában, ezzel pedig az ausztrál pilóták közül máris kiemelkedik: egyetlen honfitársa sem tudott még ilyen sok versenyt nyerni egy szezonon belül. Jack Brabham 5-je volt eddig az etalon, noha az 1960-as szezon, amikor ezt produkálta, még csak 10 futamból állt.
Egy másik mutatóban pedig beérte Piastri a legsikeresebb honfitársát: a McLaren pilótája immár zsinórban kilenc futam óta vezeti a bajnoki tabellát, ilyen hosszú sorozata pedig szintén csak Brabhamnek volt az ausztrálok közül, 1959-ben – az a szezon viszont összesen ebből a kilenc versenyből állt.
Győzelmi harmónia a dobogón
Piastri összességében 8. F1-es győzelmét szerezte karrierje során, ezzel ismét kiegyenlített csapattársával és bajnoki riválisával, Lando Norrisszal szemben győzelmek számában. A két McLaren-pilótához Charles Leclerc csatlakozott a dobogón, aki történetesen szintén 8 alkalommal nyert idáig az F1-ben.

Az, hogy egy futam mindhárom dobogósa pontosan ugyanannyi győzelemmel álljon, ráadásul egy ilyen egészen magas számmal, rendkívüli véletlen egybeesés. Tudomásunk szerint egyetlen másik alkalommal fordult még csak elő az F1-ben hasonló összeállás:
A 2008-as Olasz Nagydíjon, ahol Sebastian Vettel szenzációs első győzelmet szerzett a Toro Rosso volánjánál, a dobogón pedig két másik egyszeres győztessel, Heikki Kovalainennel és Robert Kubicával locsolhatták a pezsgőt.
További különlegességek ide kapcsolódóan:
- Elképesztő módon a spái verseny végén a kockás zászlót lengető Jacky Ickx szintén nyolcszoros F1-es futamgyőztes.
- 2008-ban Monzában és 2025-ben Spában egyaránt eső által befolyásolt futam termelte ki ezt az együttállás.
- Lewis Hamilton mindkét versenyen a 7. helyen ért célba.
Első sor vagy 1-2? Nem mindegy!
A McLaren autói a csapat fennállása során 68. alkalommal sajátították ki az első rajtsort egy versenyre, ezzel utolérték a Ferrarit, az első helyen azonban már az F1 egyik modernkori élcsapata, a Mercedes áll 82 befoglalt első sorral.
Fontos különbség, hogy történelmileg az első sor megszerzése és az időmérőn elért 1. és 2. helyezés nincsenek teljes átfedésben egymással. A múltban, egész pontosan az 1973-as Holland Nagydíjig a rajtrácsokat még máshogyan osztották fel, azok többségében három, vagy néhol akár négy autó is állt az első sorban. Azokban az időkben is el lehetett hozni az első rajtsort, hiszen sokáig kettőnél több autóval is nevezhettek a csapatok, de persze jóval nehezebb volt. Mindenesetre a rajtrácson elfoglalt 1. és 2. helyek mutatójában eléggé máshogy néz ki az állás az élmezőnyben: Mercedes 84, Ferrari 83, McLaren 69.
De jöjjön még néhány adat, hogy kontextusba helyezzük a McLaren felemelkedését, ami több mutatóban akár a csapat történetének legdominánsabb szezonját is eredményezheti idén.
A csapat idén már a hatodik kettős győzelmét szerezte, ennél többet csak egyetlen szezonban, a legendás 1988-asban halmozott fel számukra Ayrton Senna és Alain Prost – 10-et.
Az sem mostanában történt, hogy a McLaren három kettős győzelmet arasson egyhuzamban, mint az most Spielbergben, Silverstone-ban és Spában tette: legutóbb az 1997-es szezonzáró Európa Nagydíjon, majd az 1998-as Ausztrál és Brazil Nagydíjon volt ilyen sorozatuk. 1988-ban volt négy kettős győzelmük is egymás után, ezt a házi rekordjukat pedig az e hétvégi Magyar Nagydíjon akár be is állíthatják.

És újra, és újra, és újra
Oliver Bearman a 11. helyen ért célba, ami nem különösebben izgalmas eredmény – mint ahogy nem volt az Silverstone-ban, Spielbergben és Montrealban sem, együttesen azonban mégis egészen különleges ez a széria. Azzal ugyanis, hogy négy egymást követő versenyen egyaránt ugyanabban a pozícióban ért célba, a Haas brit pilótája feliratkozott egy szűk listára, hiszen a győzelmet kivéve semelyik más helyezésen nem tudott még egymás után négynél többször célba érni senki.
Négyes szériából azonban már több is akadt, kilenc versenyző tudott eddig ilyet teljesíteni, közülük hárman kétszer is. Alább az ő névsoruk:
- Nelson Piquet – sorozatban négy 2. hely 1987-ben
- Michele Alboreto – sorozatban négy 7. hely 1992-ben
- Heinz-Harald Frentzen – sorozatban négy 3. hely 1997-ben
- Lewis Hamilton – sorozatban négy 2. hely 2007-ben, majd ismét 2015-16 fordulóján
- Mark Webber – sorozatban négy 3. hely 2011-ben és sorozatban négy 4. hely 2012-ben
- Nico Rosberg – sorozatban négy 2. hely 2014-ben, majd ismét 2016-ban
- Valtteri Bottas – sorozatban négy 5. hely 2018-ban
- Robert Kubica – sorozatban négy 18. hely 2019-ben
- Oliver Bearman – sorozatban négy 11. hely 2025-ben
Érdekes, hogy a győzelemmel sokkal könnyebbnek bizonyul az ismétlés, mint bármely másik pozícióval. A sorozatos 1. helyezések rekordja ugyebár 10, amit Max Verstappen állított fel 2023-ban, de volt már két 9-es sorozat is. Négyesnél hosszabb győzelmi szériára összesen 14 alkalommal történt már az F1-ben kilenc különböző versenyző jóvoltából.

Nagy sorozatok, ha megszakadnak
Yuki Tsunoda az első japán versenyző, aki eljutott 100 F1-es nagydíjrajtig. Viszont a hatodik olyan versenyző, aki dobogós helyezés nélkül teljesítette első 100 futamát, vagy úgy is mondhatjuk, hogy volt lehetősége eljutni 100 futamig úgy, hogy egyszer sem szerzett dobogót. Őt megelőzően Philippe Alliot, Pierluigi Martini, Adrian Sutil, Nico Hülkenberg és Carlos Sainz voltak csak ilyenek – közülük utóbbi kettő jutott fel később a dobogóra, Sainz futamgyőztes is lett.
Max Verstappen már harmadik futam óta nem állt dobogón, ilyen gyenge sorozata utoljára akkor volt, amikor még nem is mondhatta magát világbajnoknak, és még a koronavírus-világjárvány sem tört ki: közel hat éve, a 2019-es szocsi, szuzukai és mexikóvárosi fordulók során.
Hamilton a 14. alkalommal ért célba Spában, csak ő és Vettel tették ezt meg ennyiszer. A brit ezzel együtt azonban egy helyi mélypontot is megélt, hiszen eddig minden alkalommal a legjobb négy között ért célba ezen a pályán, most viszont csak hetedik lett.
Az eső miatt gördülőrajttal indult el a versenyt, a 2022-es Monacói Nagydíj óta először történt ilyen, összességében pedig a 15. alkalom volt ez, hogy a biztonsági autó felvezetésével kezdődött meg egy futam.