Mohammed bin Szulajm folytatja megkérdőjelezhető tevékenységét a Nemzetközi Automobil Szövetség élén, és olyasmire készül, ami aggasztja a csapatokat.
Miután a 2021 decembere óta tartó elnöki ciklusa alatt botrányt botrányra halmoz, az F1-es pilótákat és a sajtót a múlt héten lenézően helyretevő FIA-elnök kapcsán újabb botrányos fejlemény látott napvilágot. Ben Hunt F1-es újságíró ugyanis az Autosporton megjelent cikkében arról számolt be, hogy az egyik csapat vezető beosztású tagjától kapott egy telefonhívást, amelyben az illető aggodalmát fejezte ki a Nemzetközi Automobil Szövetségen (FIA) belül Mohammed bin Szulajm által végigvinni szándékozott változtatások kapcsán.
Kitálalt a kirúgott felügyelő és botrányos részleteket árult el az FIA elnökéről
Az elnök a csapattag szerint ugyanis azzal a javaslattal készül előállni, amely megfosztaná a hatalmától az FIA etikai bizottságát, a szövetséggel és annak elnökével kapcsolatos panaszok a jövőben pedig közvetlenül bin Szulajmhoz és a szenátus elnökéhez, Carmelo Sanz De Barroshoz futnának be. Azaz ezután ők döntenék el, hogy szükség van-e további teendőkre. A javaslatról a hétvégi Abu-dzabi Nagydíj után, december 13-án fognak szavazni, a meg nem nevezett csapattag pedig attól tart, hogy egy ilyen változás drasztikus hatással lenne arra, ahogyan az FIA szabályozza a motorsportot.
Persze alighanem enélkül sem szorul magyarázatra, hogy egy ilyen fejlemény miért lenne aggályos bármilyen elnökség alatt, de hogy pont az az elnök akarja kiherélni az etikai bizottságot, amely ellen egy verseny manipulálása, illetve egy másik futam ellehetetlenítése miatt is folyt vizsgálat, illetve amely mindenféle alap nélkül indított vizsgálatot Toto Wolff és felesége ellen, majd utóbbi feljelentést is tett, az több mint baljóslatú. Hunt elmondása szerint nem véletlen, hogy nem csak az ominózus csapat képviselője, de a többi istálló is aggódik, különösen úgy, hogy bin Szulajmnak jelen állás szerint nem lesz ellenfele a 2025-ös elnökválasztáson, így alighanem újabb ciklust kezdhet majd meg a szövetség élén.
Az etikai bizottság jogkörének megnyirbálása azok után pedig még „érdekesebb”, hogy az elnök a 2021-es megválasztása előtt az FIA átláthatóvá tételével kampányolt, ám regnálása alatt láthatóan fittyet hány erre, és amikor a pilóták felrótták ezt neki, közölte velük, hogy a vezetésen kívül semmi közük semmihez.
Tudni akarják a versenyzők, hogy az FIA kit rúg ki legközelebb
Persze miután az etikai bizottság felmentette a 2023-as Szaúd-arábiai Nagydíj manipulálása és az az évi Las Vegas-i Nagydíjjal kapcsolatos machináció kapcsán, bin Szulajm hivatalosan ártatlan, de még egy makulátlan előéletű elnök esetén is szükség van fékekre és ellensúlyokra a rendszerben. Mohammed bin Szulajm szerint azonban láthatóan nincs, ami Ben Hunt szerint hasonló útra terelheti az FIA-t – és mivel a királykategória annak legfontosabb sorozata, így a Forma–1-et is – amire a labdarúgás lépett a volt FIFA-elnök Sepp Blatter ellenfél nélküli újraválasztásával. A svájci sportdiplomata körül ezután elfogyott a levegő és kirobbant a sportvilág legnagyobb korrupciós botránya, Blatter pedig 2015 júniusában hosszas vonakodás után lemondott az elnöki tisztségről.
Toto Wolff szerint ez az FIA ügye
Miután George Russell, a Mercedes pilótája Katarban ismét odaszúrt bin Szulajmnak és közölte, jó lenne tudni, hogy legközelebb kit rúg ki az FIA abban példátlan menesztési hullámban, amelyben az utóbbi hetekben áldozatul esett két versenyigazgató és az egyik legrégebb óta szolgálatot teljesítő sportfelügyelő (a list persze ennél jóval hosszabb) is, Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnöke elmondta, az FIA belső ügyei addig nem tartoznak senkire, amíg azok az F1 előmenetelét segítik.
„Szerintem annyi embert rúg ki, amennyit akar. Ez az ő szervezete, ő az elnök. Ebbe senkinek nincs beleszólása. Ahol mindez fontos lesz a versenyzőknek és mindannyiunknak, az az, hogy miként javít ez a döntéshozatali folyamaton? Jobbá teszi a szabályokat? Fejlődik a sportág ezen, a szövetségen belüli személyi változások által? A válasz ezekre a kérdésekre, az, hogy igen, ezt teszi. Szóval ez egy belső ügy, amit neki kell kezelnie” – idézi Wolffot a RacingNews365.
Az osztrák üzletember azzal kapcsolatban azonban már kevésbé elnéző, hogy az FIA körüli negatív hírek rossz fényt vethetnek a sportágra. „Nyilván, ami megjelenik a hírekben, és a potenciális hatása a negativitás és reputáció terén olyasmi, ami mindannyiunknak rossz. A sportnak, a részvényeseknek, a médiának, az FIA-nak, a versenyzőknek, a csapatoknak, mindannyiunknak. A Liberty Media és Stefano Domenicali irányít, és amikor ilyen nagy a polarizáció, ennyi a konfliktus, akkor a racionalitásnak kell győzedelmeskednie. Számomra pedig jelenleg nem úgy néz ki, hogy az győzedelmeskedik.”
Magyarázatot adott Hamilton szenvedésére a Mercedes rangidős mérnöke