„Semmi nem lesz már a régi.” – állítja az egykori F1-es csapatfőnök, Flavio Briatore, a koronavírus világjárvány kapcsán.
Az egészségi kockázat mellett az olasz szerint globális gazdasági krízissel is szembe kell nézni.
„Pár hónapon belül a kínaiak fel fogják vásárolni az összeset a legjobb olasz vállalatok közül.” – mondta Briatore a Corriere della Serának. „A vírus arra kényszerít majd minket, hogy megváltoztassuk a gondolkodásmódunkat.”
A sportesemények is szünetelnek világszerte, így a Forma-1 is, és egyelőre nem lehet megmondani, hogy meddig. Mindezzel együtt egyre nagyobb gazdasági veszélybe kerül a sport és annak szereplői is.
„Nem üldözhetjük tovább a vírust, el kell kezdenünk kezelni azt, és együtt élni vele. Minimalizálnunk kell a hatását, mert az életünk örökre megváltozott.” – véli Briatore. „Az intézményeknek egységesen kell megszólalniuk, a politikusoktól az orvosokig, hogy ne destabilizálják az embereket.”
Az amerikai elnök, Donald Trump az, aki talán a leginkább semmibe vette a vírushelyzetet.
Briatore, aki jól ismeri Trumpot, így nyilatkozott: „Nem hallottam felőle hónapok óta, de világos, hogy ő, ahogy mi, ahogy Macron (Emmanuel Macron, francia elnök), ahogy Johnson (Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke), alábecsülte a helyzetet.
„De szerintem újra fogják választani, mert nincs komoly ellenfele.”
Visszatérve a vírushelyzetre, Briatore így folytatta: „Semmi nem lesz már a régi többé.”
Az F1 most serényen gondolkodik azon, miként lehetne a költségeket csökkenteni – bár ezt egyébként is tervezték -, annak érdekében, hogy a csapatoknak minél kevesebb kiadásuk legyen.
„Mindig is mondtam, hogy ami nem látszik az autón, az legyen egységes.” – mondta Briatore. „Minél hasonlóbbak az autók, annál inkább kitűnnek a legjobb versenyzők és versenyképesek lehetnek a középcsapatok is.”
„A kiadási felső korlátot azonban nem egy szám meghatározásával kell elérni, hanem szabályokkal; a szárny változtatások számával, a szélcsatornában töltött órák számával.”
„És a versenyeknek is rövidebbnek kellene lenniük, két negyven perces versenyhétvégenként.”