A múlt hétvégi Osztrák Nagydíjon a stewardok rendre osztogatták a büntetéseket, amire Martin Brundle, egykori versenyző, a Sky riportere úgy reagált, hogy ők szorgalmasabbak voltak, mint a versenyzők.
A versenybírák eléggé elfoglaltak voltak a 2022-es Osztrák Nagydíjon a pálya határainak betartatása kapcsán, mivel a legkisebb szabálysértést sem hagyták figyelmen kívül, és az intézkedéseik megosztónak bizonyultak.
Martin Brundle a Sky Sportson azt állította, hogy „a stewardok elfoglaltabbak voltak, mint a versenyzők a hétvégén Ausztriában”, mielőtt tovább boncolgatta volna a Spielbergben hozott döntéseiket.
„Ez a helyzet a versenybírókkal, általában van egyfajta vélemény és értelmezés” – mondta Brundle. „Míg Silverstone-ban a stewardok általában elnézőek voltak és nagylelűenűen alkalmazták a ‘hadd versenyezzenek’ mantrát a határok és a védekező taktikák tekintetében is, egy héttel később a szabályokat szigorúan értelmezték.
„Nagyrészt teljes mértékben támogatom ezt, és hadd magyarázzam el, hogy miért” – folytatta. „Sokan nevetségesnek tartották, hogy a versenyen 43 különálló esetet jelentett az FIA a pálya határainak megsértésével kapcsolatban, és több öt másodperces büntetést is kiosztottak.”
„Az 1-es, 9-es és 10-es kanyarokat figyelték (a 8-as kanyar, ahol Pérez a kvalifikáción büntetést kapott, nem kapott említést), és így egy 20 autóból álló mezőny egy 71 körös versenyen akár 4260-szor is áthaladhat ezen a három kanyaron, vagyis a 43 szabálysértés nem éppen extrém.”
„Teljesen együttérzek a versenyzőkkel, mert ezeknek a nagyon nagy autóknak a magas pilótafülke-oldaláról a Halo révén és azokon a furcsa első kerékburkolatokon keresztül akár 150 mérföld/órás (241 km/h) sebességnél kikukucskálva egyáltalán nem könnyű megállapítani, hogy a gumik érintkezési pontjai teljesen a fehér vonalakon belül vannak-e, vagy csak minimálisan a fehér vonalak felett.”
„De szükségünk van egy meghatározott játéktérre, és a méltányosságot, az ügyességet és a pontosságot jutalmazni kell, feltéve, hogy következetesség van. Ha nem tudod teljesen a pályán tartani az autódat, akkor hagyni kell egy kis mozgásteret” – állította Brundle.
A stewardok időbüntetést osztottak ki George Russellnek is, miután az első körben összeért Sergio Pérezzel, illetve Pierre Gaslynak is, amiért később Sebastian Vettelt érintette, és bár mindkét incidens hasonlónak tűnt, Brundle a másodikkal jobban egyetértett.
Ő is megtapasztalta a nehézségeket
„Úgy gondoltam, hogy Russell büntetése, amiért az első körben a 4-es kanyarban összeért Sergio Pérezzel, túl kemény volt” – jelentette ki. „Tíz kört tettem meg az 1992-es Benetton F1-es autómmal a hétvégén Ausztriában, és eszembe jutott, hogy milyen beláthatatlan, szűk, kanyargós és nagy odafigyelést igénylő a 3., 4., 6. és 9. kanyar ezen a pályán.”
„A verseny elején üzemanyaggal megrakodva és az első gumikkal, amelyek még nem teljesen melegek, mindig alulkormányzott leszel a 4-es kanyarban, és kívülre menni nagyon kockázatos stratégia, különösen az egyre szűkülő kanyarkijárat miatt.”
„Úgy gondoltam, George mindent megtett, hogy felkapaszkodjon a belső rázókőre és helyet adjon, és Sergio számára is volt még hely kívül. Ezzel szemben ésszerű érv, hogy a belülről érkező versenyző mindig el tudja venni a gázt, vagy akár fékezhet is. De nem fognak” – magyarázta a korábbi F1-es versenyző.
„Negyvenöt perccel később, normalizált versenykörülmények között Seb Vettelt hasonló körülmények között találta meg Pierre Gasly, és úgy gondoltam, hogy a büntetés elég igazságos volt. Seb nem adhatott volna több helyet Pierre-nek belülről” – érvelt Brundle.
A Parc Fermében is volt gond
Egy másik incidens, amit a bírák a verseny végén vizsgáltak, és ami veszélyeztethette volna a végeredményt, az volt, amikor úgy tűnt, hogy az első három helyezett néhány embere a parc fermé területére lépett. Az eseteket végül pénzbüntetéssel büntettek.
„Senkinek sem szabadna ott lennie egy csapatból sem” – hangsúlyozta.
„Abszolút mindenki készséggel elfogadja, hogy ha az autód egy töredékkel szélesebb, egy töredékkel könnyebb, vagy a motorod egy töredékkel nagyobb, mint amit a szabályok előírnak, akkor azonnal kizárnak” – mondta Brundle.
„Ha az FIA egy olyan fázisban van, amikor az összes többi szabályozást szigorítja, akkor én ezt támogatom, és azt mondani, hogy egyszerűen figyelmen kívül kell hagynunk a pályakorlátokat, mert ez idegesítő, egyáltalán nincs értelme.”
„Mindaddig, amíg következetesen alkalmazzák, és az F1 biztosan megengedheti magának azt az erőforrást, hogy rendelkezzen olyan eszközökkel, amelyekkel egyértelműen meghatározhatják ezt a kritikus rajongók és mindenki számára” – zárta mondandóját a kilencszeres F1-es dobogós.