back to top
KezdőlapFormula 1A Mercedes csapatfőnökét zavarja, hogy nem egyértelmű, mi alapján döntenek az F1-ben

A Mercedes csapatfőnökét zavarja, hogy nem egyértelmű, mi alapján döntenek az F1-ben

-

A veszélyes helyzetek kapcsán Toto Wolff azt kéri, határozzák meg, milyen esetekben van szükség a különböző fokozatú intézkedése. Christian Horner annak ellenére is támogatja a kései megszakításokat, hogy az élen haladó ezekkel csak veszthet.

Régen a versenyeket újra sem indították, ha a táv vége felé valamilyen okból (jellemzően baleset vagy eső miatt) biztonságilag alkalmatlanná váltak a körülmények a száguldásra, például a 2003-as Brazil, az 1997-es Kanadai vagy az 1990-es Portugál Nagydíjon. Mostanában lett divat, hogy nem a biztonsági autó mögött intik le a mezőnyt, hanem akár egy 2 körös hajrára összeeresztik őket, erre az első precedens a 2021-es Azeri Nagydíjon volt, ami megismétlődött a hétvégi ausztrál futamon.

A döntés azonban ezúttal visszafelé sült el, mert több balesetet okoztak a jobb pozícióért vehemensen támadó pilóták, ami hatalmas káoszhoz vezetett a verseny folytatásának menete és a végeredmény kapcsán. A Red Bullt irányító Horner ugyanakkor megérti a versenyirányítás és sok szurkoló álláspontját az állórajtos újraindításról, annak ellenére, hogy a győztes Max Verstappen számára ez csak felesleges kockázatot szült.

„Mindig bosszantó három körrel a leintés előtt piros zászlóba és újraindításba csöppenni. Az élen haladó ilyenkor csak veszthet, de érthető a logika, hogy inkább rendes versennyel érjünk célba, mint a biztonsági autó mögött három kört araszolva” – nyilatkozta az Autosportnak.

Így borította ki Verstappent a sok újraindítás

„Többször beszéltünk róla. Azt gondolom, mindenki szívesebben látná a célba érkezést versennyel, ezért ha a megszakításával lehetőség nyílik a pálya feltakarítására és így nem kellene biztonsági autó mögött tölteni a maradék köröket, a megszakítás a helyes döntés.”

Mercedeses riválisa, Toto Wolff viszont úgy érzi, összességében zavar van a rendszerben, amiért sokszor nem egyértelmű, hogy az egyes incidenseknél milyen szintű beavatkozás indokolt. Szerinte a futam végi és eleji balesetnél sem feltétlenül volt szükség a verseny megállítására.

„Egyik piros zászlóra sem számítottunk. Azt hiszem, az állórajtos újraindítások nagyszerű szórakozást kínálnak, de át kell vizsgálnunk, hogy mikor van szükség piros zászlóra, biztonsági autós fázisra vagy annak virtuális formájára. Szerintem a vasárnapi baleseteknél bármelyik megoldás lett volna” – közölte.

„Nekem bármelyik megfelel, csak tudjuk, melyik mikor kell, hogy úgy tervezhessünk. Határozzuk meg, mikor kell VSC, biztonsági autó, piros zászló.”

Az első piros zászlónál ők úgy jártak pórul, hogy az élről kihívták George Russellt kerékcserére abban a tudatban, hogy vélhetően csak biztonsági autós fázis fog következni, de ezzel hátrébb süllyesztették a pilótájukat a sorrendben. (Mivel később műszaki hibát szenvedett, így végül nem számított a stratégiai döntés.)