back to top
2025. május 20. 22:16
KezdőlapFormula 1Közleménycunamiban kérlelik a pilóták zaklatóit, és már oda is belelátják őket, ahol...

Közleménycunamiban kérlelik a pilóták zaklatóit, és már oda is belelátják őket, ahol nincsenek is ott

-

Franco Colapinto rajongóinak online térben tanúsított elítélendő magatartása az Emilia-romagnai Nagydíj hétvégéjén új mélységeket ütött meg, bár már egy olyan álhírt is rájuk kentek, amit nem is ők gyártottak.

Miközben Colapinto megjelenése üde színfolt az F1-es mezőnyben, hiszen 23 év után tért vissza a sportba az argentin nemzeti képviselet, magával vonzva egy jelentős rajongói és szponzori érdeklődést, ám a versenyzői ülésbe Imolában visszatért pilóta egy komoly fejtörést igénylő problémát is magával hozott. Nem újkeletű a jelenség, hiszen már tavaly is tetten érhető volt, hogy a Colapintót támogató honfitársak egy köre képes egészen méltatlan online támadásokat intézni olyan versenyzők felé, akik akár a legkisebb konfliktusba is keveredtek az argentin pilótával a pályán, vagy történetesen azt a pilótafülkét foglalják el, amelynek Colapinto a jövőbeli várományosa.

Ennek legkomolyabb elszenvedője idén Jack Doohan volt, aki Miamiban, idáig utolsó F1-es versenyén már 24 órás biztonsági felügyeletet tartott indokoltnak önmaga és családja számára az őt ért zaklatások és fenyegetések nyomán.

Hátborzongató: az ellenszurkolók őrölték fel a kirúgott F1-es pilótát, aki már egy lépést sem tett biztonsági őrök nélkül

Bár az argentin rajongók vágya teljesült, hiszen Imolára Colapinto megkapta az Alpine ülését, Doohan pedig már csak tartalékpilótai státuszban volt jelen a versenyhétvégén, a támadások (amiket nyilvánvalóan az argentin szurkolói tömeg egy kisebbsége követ el) nem álltak le. Ám a dolog odáig jutott, hogy a zaklatások jellegét korábbról jól ismerő Doohan először egy olyan mesterségesen kreált képről is azt hitte, hogy argentin forrásból származik, amelyről később kiderült, hogy egy tőlük független X-profil szüleménye. Ezen a bizonyos képen az látható, mintha Jack Doohan apja, a gyorsaságimotoros-világbajnok Mick Instagram Storyban „igazán lenyűgöző” kommentárral illette volna Colapinto imolai időmérő edzésen bemutatott autótörését.

Jack Doohan a versenyhétvégét követő hétfőn saját Instagramjához nyúlt, hogy felhívja a figyelmet a családjáról terjesztett álhír valótlanságára, és elítélje azt, valamint a miatta jogtalanul kapott újabb sértegetéshullámot.

„Ahogy az tisztán látható, az alábbi Story teljesen valótlan. Argentin rajongók gyártották, megpróbálva negatív fényben feltűntetni engem és a családom. Úgy szerkesztették meg az eredeti képet, hogy úgy tűnjön, mintha az apám osztotta volna meg, ami egyáltalán nem igaz. Kérlek, fejezzétek be a családom zaklatását. Nem hittem volna, hogy egyszer ezt kell mondanom” – írta az ausztrál versenyző.

Később a képet gyártó F1-es álhíroldal felfedte magát, amire Doohan kiegészítést tett közzé:

„Helyesbítés: a forrás nem argentin. Mindazonáltal több argentin kiadvány is átvette ezt a valótlanságot állító fabrikált képet, ami kiváltotta a családom felé érkező online támadásokat.”

A pilótát ért támadások nyomán az Alpine is kiadott egy közleményt, amelyben az alábbiakat írják:

„Szeretnénk mindenkit emlékeztetni arra, hogy ezek az emberfeletti sportolók sisakrostélya mögött egy-egy személy lakozik. Ezeknek a személyeknek is vannak érzéseik, családjuk, barátaik és szeretteik. Csapatként nem tudunk szemet hunyni az online zaklatás felett, és arra kérjük szeretett sportunk rajongóit, hogy legyenek kedvesek és tisztelettudóak.”

A közleményben megnyilvánulók sorába beállt az FIA elnöke, Mohammed Ben Sulayem is, ő azonban a hétvége egy másik, szintén argentin támadásokhoz kötődő ügyére hivatkozott: arra, hogy Yuki Tsunodát is megtalálták a spanyol nyelvű kommentek, miután a Red Bull pilótájának egy kisebb, tényleg jelentéktelen feltartós és mutogatós esete volt a pályán Colapintóval az első edzésen.

„Az autósport a versengésről, a szenvedélyről és az elhivatottságról szól, és minden versenyző ezen értékeket képviselve hajt a pályára. A sportunk iránt érzett szenvedélyünknek össze kell tartania minket, és nem szabad, hogy ez zaklatásba és gyűlöletbe forduljon át” – írta Ben Sulayem.

„Teljes mértékben támogatom Yuki Tsunodát és Franco Colapintót, és köszönöm nekik, hogy felszólaltak az autósportban egyre növekvő online bántalmazás problémája ellen.”

„Senkit sem szabad fenyegetésnek, gyűlöletnek vagy diszkriminációnak kitenni. A bántalmazásnak és a mérgező viselkedésnek nincs helye a közösségünkben. Az »Együtt az online bántalmazás ellen« kampányon keresztül határozott lépéseket teszünk – felhívjuk a figyelmet, támogatást nyújtunk és változást indítunk el.”

„Elkötelezettek vagyunk minden, sportágunkban részt vevő jólétének védelme iránt, és együtt egy biztonságosabb, tiszteletteljesebb környezetet építünk mindannyiunk számára.”

Kérlelő üzenetekből, az elmérgesedő rajongói magatartás elleni kiállásból nincs hiány, ám az ilyen közlemények valahol mégis annak a megtestesülései, hogy az F1, a csapatok és a pilóták tehetetlenek az online támadásokkal szemben, a probléma ugyanis abból fakad, hogy bárki kommentálhat és privát üzenetet küldhet világsztároknak a közösségi médiában. Ezzel a jelenséggel persze nem csak a Forma–1, hanem a legnépszerűbb sportágak mindegyike küzd.

Tényleg kell ez? – bohócot csinált az autóversenyzésből a legújabb technikai forradalom