back to top
2025. május 13. 01:37
KezdőlapFormula 1Csecsemők életét mentik meg a Ferrari módszerei

Csecsemők életét mentik meg a Ferrari módszerei

-

Nem is gondolnánk, mi mindenben lehet hasznos, akár életmentő az, ahogyan egy Forma–1-es csapat, jelen esetben a Ferrari működik.

Gyakran szó esik arról, hogy a Forma–1-es pilóták – és úgy általában a sztársportolók – miként használhatják fel népszerűségüket és vagyonukat arra, hogy segítsék a társadalom különböző rétegeit, ám kevesebbet beszélünk arról, hogy a csapatok hogyan tehetik ezt meg. Pedig a Covid alatt kiderült, hogy egy F1-es gyár nemcsak a világ leggyorsabb és legkifinomultabb versenyautóinak megalkotására alkalmas, hanem az egészségügyet is kiválóan szolgálhatja. De ennél többet is tehet, és például úgy is segíthet, hogy az maradandó és gyökeres változást hozzon mondjuk egy gyerekkórház életében.

A The Times közölt cikket a tavalyi Holland Nagydíj után arról, hogy Martin Elliott, a londoni Great Ormond Street Kórház pályafutása nagy részét gyermek szív- és mellkassebészként töltő professzora miként kapott ihletet egy F1-es kerékcserétől, ami aztán oda vezetett, hogy a Ferrari segített javítani bizonyos folyamataikon, amitől jelentősen javult a gyerekek túlélési és felépülési esélye. Merthogy egy vizsgálat a bristoli gyermekklinika kapcsán kimutatta, hogy sok esetben a műtőből az intenzív osztályra történő átszállítás során történik baj, ilyenkor pedig az is gondot okozhat, ha a kórház személyzetének tagjait egyaránt a jó szándék, a gyors segíteni akarás vezérli.

„Az egyik vasárnap délben hulla fáradtak voltunk. Szombaton műtöttünk, szombat éjjel transzplantáció, vasárnap reggel újabb műtét, aztán kidőltünk a TV elé. A dél-afrikai kollégámmal, Allan Goldmannel együtt néztünk egy McLaren bokszkiállást – elevenítette fel a 73 éves Elliott a legalább 15 éves élményét. – Nagyon gyors volt, akkoriban még tankoltak is, és néhány képkocka azonnal eszünkbe juttatta a saját problémánkat. Tulajdonképpen, ha felülről nézel egy bokszkiállást, ott van az autó a közepén, körülötte mindenki, aki ezt a „becses csomagot” kezeli. Ha ugyanezt nézed egy újszülöttel, akit egyik helyről a másikra tolnak, ugyanaz a helyzet.”

Great Ormond Street
A londoni Great Ormond Street Kórház / Fotó: Wikimedia Commons

Elliott és Goldman fejébe szöget ütött, hogy ha egy Forma–1-es csapat képes ennyire gyorsan, hatékonyan és szervezetten kezelni a maga „csomagját”, akkor talán egy istálló segítségével ők is javíthatnak a maguk folyamatain. Ezért megkeresték a McLarent, akik válaszul készítettek egy multifunkciós műtőasztalt, ami egyben szállítókocsi és intenzív osztályos ágy is. Elliott azonban rámutatott, hogy ez a fajta reagálás a profi sportban ugyan megállta volna a helyét, de az NHS (brit állami egészségügyi szolgálat) számára megfizethetetlen volt.

Később aztán egy vezetői konferencián véletlenül találkoztak a Ferrari egyik kiemelt partnerének, a Shellnek az egyik képviselőjével, aki továbbította az elérhetőségeiket. Ezután kutatási támogatást kaptak, amely lehetővé tette a Ferrari és a Great Ormond Street közötti együttműködést, Elliott pedig még a Ferrari maranellói központjába is ellátogatott.

„Megnézték a mi folyamattérképünket – ami nem is létezett –, és a sajátjukat – ami hatalmas volt. Arra kértük őket, hogy ugyanolyan részletességgel vizsgálják meg, amit mi csinálunk. Úgy gondolták, hogy teljesen haszontalanok vagyunk” – mondta Elliott, hozzátéve, hogy ez volt a legenyhébb kifejezés arra, amit valójában gondoltak.

A Ferrari a főbb fókuszterületeit kategóriákra bontotta: vezetés, feladatok sorrendje és kiosztása, kockázatelőrejelzés, fegyelem és higgadtság, valamint gyakorlás. A Scuderia emberei haszontalannak tartották a kórházban bevett gyakorlatokat, és kiderült, hogy a jó szándékú sebészek és nővérek valójában a probléma részét képezik. Hiszen egy bokszkiállásnál is mindenkinek megvan a saját szerepe és felelőssége, és csakis azzal foglalkozik. Ám a kórházban, ha mondjuk valami elromlott a műtőbe vezető úton – például egy fontos vezeték levált –, mindenki odarohant megoldani, ahelyett, hogy egy kijelölt személy fegyelmezetten és szervezetten intézkedett volna.

Egy F1-es kerékcserénél mindenkinek megvan a szerepe / Fotó: Ferrari

Miután bevezették a Ferrari által ajánlott módszereket, a műtétek utáni átadás-átvétel során előforduló technikai hibák átlagosan 42%-kal, míg az „információátadás hiányosságai” 49%-kal csökkentek. Ezeket az eljárásokat ezután sok brit kórházban bevezették és máig használják, Elliott pedig elárulta, hogy sok, kezdetben szkeptikus intézmény megkereste már a Ferrarit, és amikor nekik is segítettek, hasonlóan drasztikus javulás történt.

Vészjósló kijelentések Leclerc-től, de a Ferrari nem kezdheti el kirugdosni az embereit