A sportág vezérigazgatója, Stefano Domenicali rámutatott, hogy milyen jól prosperál most a sorozat.
Miközben néhány éve még azért kellett szurkolni, hogy életben maradjon mind a tíz csapat, újabban tucatszámra jelennek meg a médiában a potenciális új csapatalapítók és a terveik. 2026-tól legfeljebb két csapattal bővülhet a mezőny, az FIA most vizsgálja a benyújtott jelentkezéseket.
A meglévő istállók ugyanakkor nem fogadják tárt karokkal az érdeklődőket, mivel aggódnak, hogy a közös tortából kisebb szeletet tarthatnak meg. Ennek érdekében határozták meg a Concorde Agreement-ben, hogy egy új belépőnek 200 millió dollárt kell kifizetnie, hogy kárpótolja a mezőny régebbi tagjait, de egyre többször felmerül, hogy ezt az összeget a többszörösére kellene módosítani az F1 látványos értéknövekedése miatt.
Domenicali ennek egyik részletét ragadta meg. „Ez korábban elérhetetlen összegnek tűnt, hiszen régebben előfordult, hogy 1 fontért adtak el csapatot. Most dollármilliárdos ajánlatokat tesznek az istállókért, akik ezt elutasítják. El tudják ezt képzelni?” – közölte a Beyond The Grid podcast legfrissebb adásában. Az említett 1 fontról eszünkbe juthat Ross Brawn, aki a Honda által hátrahagyott csapatot vette meg ennyiért 2009-ben.
Bezárta a kapukat az FIA, már nem lehet jelentkezni a Forma-1-be
„Ez mutatja, milyen ökoszisztémát építünk. Fontos tartópilléreket fektetünk le, olyan mechanizmusokat, amiktől minél jobban gyarapodnak a tagok, annál erősebb lesz a közös üzleti platform.”
A legutóbbi csapatvásárlásáról szóló hírekben a Red Bull kisebbik alakulata, az AlphaTauri volt érintett, amelyért állítólag 800 millió dolláros ajánlatot tettek. A bikások azonban végül úgy döntöttek, megtartják az utánpótlás nevelésére szolgáló istállót.
Domenicali a mezőny bővítéséhez sem ragaszkodik feltétlenül, mert szerinte tíz csapattal is megfelelő látványosságot lehet szolgáltatni a nézőknek.
Hamilton szerint jó irányba megy az F1, de Afrikában azért versenyezne
„A feladatom részeként úgy vélem, hogy a sportág csak akkor gyarapodhat, ha a csapatok többsége gyarapodik – szögezte le. – Minél versenyképesebb a mezőny, minél több az izgalmas futam, annál nagyobb érdeklődést generál a sport, és ez nagyon fontos. Időnként a meglévő csapatok érdeke fontosabb, mert sokat fektettek be. Ezért fontos, hogy megfelelő pénzügyi stabilitásuk legyen, és biztosítsuk, hogy mindegyik fejlődhet.”
„Ha valakire nemet mondok, az nem ellene szól, ezt tisztáznom kell, különben tévesen protekcionizmussal vádolnak meg. A megfelelő érkezőt akarom, és tisztelni kell azokat a csapatokat is, akik hosszú ideig sokat invesztáltak az F1-be. Hajlamosan vagyunk gyorsan megfeledkezni a tiszteletről. Most mindenki fel akar ugrani a gyorsan száguldó kocsira, de türelmesnek kell lennünk, a megfelelő döntést hozva.”
Kiemelte, amit korábban többször is: egy új istállónak új értéket kell teremtenie.