A Forma-1 vizsgálni fogja az elkövetkezendő években a károsanyagkibocsátás lehetséges csökkentését, viszont ahogy azt Stefano Domenicali elmondta, a széria „soha se lesz elektromos”.
Az Európai Parlament az elmúlt héten aláírta az európai tagállamok által tavaly elért károsanyag kibocsátásáról szóló megállapodást. Mi szerint 2035-től kezdve nem lehet új benzin és dízelüzemű személygépkocsikat értékesíteni.
Emellett azt is előírja, hogy az új autóknak 2030-ban 55 százalékkal kevesebbet kell kibocsátaniuk, mint 2021-ben.
Domenicali kritikusan viszonyul az energetikai átállással kapcsolatos szabályozásokhoz. A Forma-1-es csoport vezérigazgatója azzal vádolja a politikusokat, hogy lehetetlen célokat tűznek ki, és ideológiai megközelítéssel viszonyulnak az elektromos autókhoz.
„Lehetséges kibocsátásmentessé válni a motorok átalakítása vagy a meglévő autók kidobása nélkül” – érvel a Ferrari korábbi csapatfőnöke.
Ha Domenicalin múlik, az F1 soha nem lesz teljesen elektromos, mint a Formula E. Pedig a sport nem áll meg a fenntarthatóbb módszerek és technikák fejlesztésében.
Jelenleg például a károsanyag-kibocsátásmentes benzin kifejlesztésén dolgozik, amelyet az F1-főnök szerint „repülőgépek és hajók is használhatnak”.
Az olasz szakember már korábban is kitartott amellett, hogy nem lehet mindent csak is az elektromos technológiára alapozni. A hibridizációban látja a jövőt, amiért tenni is szeretne, számolt be róla Autosport.
Véleménye szerint a platform nagyszerű bemutatóhely lehet a hibrid technológia számára, megmutatva a gyártóknak, hogy vannak alternatívák a villamosításhoz.
„A fenntarthatóságot lehet CO2-dimenzióban is látni, vagy [sok más, ezzel kapcsolatos] dologgal, de koncentráljunk inkább a kibocsátásra vagy a technológiára. Szerintem a Forma-1 nagyszerű jövő előtt áll, hogy megmutassa, hogy nem csak villamosítás van az autóiparban. Úgy gondolom, hogy a hibridizáció egy nagyszerű út, és nagyszerű jövője lesz.”
„A Forma-1-nek ezt arra kell felhasználnia, hogy a konstruktőrök beruházzanak, és hogy megmutassák, hogy létezik ez az út, tehát másképp is fenntarthatóak tudunk lenni. Ez az, amire a csapatok és a konstruktőrök figyelmét szeretném irányítani a jövőben, nagy figyelmet fordítva a költségekre is.”
Domenicali: Fel kell gyorsítania az FIA-nak a költségvetési vizsgálatokat