Az egykori Forma-1-es világbajnok, Alan Jones elismerte, hogy annak idején egyszer Bernie Ecclestone fizetett neki azért, hogy betegségre hivatkozva kihagyjon egy futamot.
Sok pletyka született arról, hogy Jones miért hagyta ki az 1985-ös Dél-Afrikai Nagydíjat a Lola-Harttal, melyen a 18. helyre kvalifikált.
Önéletrajzi könyvében Jones visszaemlékszik az esetre, mikor Ecclestone áthívta magához péntek este.
„Nem is tudom mit tettem akkor, de átmentem. Mikor odaértem az ajtóhoz, Bernie azt kérdezte: ‘Hogy érzed magad? Mit gondolsz a nyerési esélyeidről a holnapi versenyen?'”
„Ha már most elindulok, elég jók (az esélyeim)” – felelt Jones.
„Nos, van egy ötletem.” – folytatta Ecclestone Jones emlékei szerint. „Ha betegségre hivatkozva nem indulsz a hétvégén, megkapod tőlem azt a pénzösszeget, ami az első hely pénzdíja. Menj haza és látogasd meg Ausztráliát.”
Jones belement, kijelentkezett a hotelből és másnap reggel hazarepült. Csak a csapatfőnök Carl Haas és a csapat menedzsere, Teddy Mayer tudott az akcióról, mindenki másnak azt mondták, hogy Jones elkapott valami vírust, így az autó nem tud részt venni a versenyen.
A történet hátterében az állt, hogy akkoriban Dél-Afrikában intenzíven érvényesült a faji megkülönböztetés, mindent a fehérek irányítottak, ez pedig világméretű politikai ellenállást okozott.
Jones csapata nehéz helyzetben volt, mivel a Lola-Hart részben a Beatrice Foods amerikai vállalat tulajdona volt. Az amerikai polgárjogi aktivista, Jessie Jackson pedig azzal fenyegetett, hogy ha a csapat nem áll el a versenyen való indulástól, akkor a Beatrice-nél dolgozó afrikai-amerikaiak sztrájkolni fognak. Azonban sem a vállalat, sem Ecclestone nem akarta, hogy a politika ilyen formán nyomást gyakoroljon a sportra, így másképp oldotta meg a problémát.
„Szóval Bernie előállt ezzel az ötlettel.” – írja Jones. „Ha a versenyző nem tud rajthoz állni, akkor a Beatrice autó sem tud versenyezni. Vis maior helyzet. Jesse Jackson pedig nem szónokolhatott, hogy visszalépésre kényszerítette a céget, és sztrájkot sem hirdethetett, mert az autó nem versenyzett.”
Ezt követően Dél-Afrika ki is került a Forma-1-es versenynaptárból a következő hat évre, míg Jones gyorsan „felépült a vírusfertőzés után”, két héttel később már rajthoz állt hazai versenyén, Adelaide-ben, a szezonzárón.
„Csodálatos felépülést produkáltam az Ausztrál Nagydíjra.” – emlékszik vissza Alan Jones.