A Forma-1 korábbi vezető embere, a most 89 éves Bernie Ecclestone az Autocarnak adott telefonos interjút. Elmondta, hogy szerinte manapság mi nem stimmel a Forma-1-gyel, és mi a véleménye a mesterségesen visszafogott versenyzőkről, és miben látja a sport javulásának lehetőségét.
„Vannak ezek az ötletek az előzések számának növeléséért, de ma a versenyek nem különösebben mások, mint korábban volt.” – mondta Ecclestone. „Mi kell, az a verseny. Ha egy csapat dominál, az frusztráló lesz.”
Nem igazán ért egyet azzal sem, hogy a rövidebb futamok megoldást jelenthetnének a sport problémáira.
„Nem hiszem, hogy ebbe az irányba kellene menni. Az F1 50 éve jött létre, miért változtassuk meg? Mármint, a világ olyan gyorsan változik, nehéz megmondani, hogy mit is akarnak igazán nézni az emberek, vagy miként akarnak szórakozni.”
Arra a kérdésre, hogy itt lenne-e a sport vége, Ecclestone így felelt: „Nem.”
„Biztosnak kell lennünk abban, hogy az F1 továbbra is egy szórakoztató csomag legyen. Én visszatérnék a normál szívómotorokhoz, amik egy kicsit zajosak és izgalmasan néznek ki.”
Ez a meglátás azonban eléggé ellentétes azzal az iránnyal, amerre a modern világ tart.
„Én nem látom azt, hogy a jelenlegi motorok, amik egyébként a legjobbak, amit a mérnökök valaha csináltak, nagyon érdekelnék a közönséget. Ami az embereket érdekli az az, hogy mennyi üzemanyagot használ egy motor, vagy mekkora a teljesítménye.”
„A sport mindig is magában foglalta a mérnöki fejlődést, miközben izgalmas maradt. Ma a mérnöki szint kiváló, de ez szórakoztató is? Nem hiszem.”
Ecclestone elmondta azt is, azzal sem ért egyet, hogy a versenyzők nyomában mindig ott lohol a csapat egyik sajtósa, felügyelve, hogy a versenyző mikor, mit és kinek mond. Véleménye szerint ez így „túl steril”.
Csak úgy, mint a versenyek szabályai.
„Megszoktuk, hogy legalább hat autó kiesik minden versenyen, műszaki hiba, vagy kockázatvállalás miatt. Manapság a versenyeket az dönti el, hogy milyen hosszúak a boxkiállások.”
De akkor miben látja Ecclestone a megoldást?
„Valakinek össze kellene tépnie a szabálykönyveket és tényleg újra írnia a szabályokat. Meg kell tartanunk az F1 alapjait, de el kell távolodni a szuper-csúcstechnológiától.”
„Aztán abba kéne hagyni, hogy megmondjuk a versenyzőknek, hogy mit csináljanak. A határokat feszegető sportembereket akarok látni. Nem balesetezőket, de rendes kerék a kerék elleni versenyt. És ha az rosszul sül el? Emlékszünk arra, mikor Nelson (Piquet) kiszállt az autóból és megütötte Eliseo Salazart, miután összeütköztek egymással? Az emberek imádták. Emberi volt.”